S novim pravilom tenis više nikad neće biti isti!

Velika promjena

Velika promjena uslijedit će u tenisu koja će na neki način promijeniti ovaj sport.

Organizatori Grand Slamova su odlučili da maratonski mečevi postanu stvar prošlosti s uvođenjem novog revolucionarnog pravila.

Naime, od Roland Garrosa će se početi primjenjviati pravilo igranja tie-breaka do 10 osvojenih poena u odlučujućem petom setu. Probni period će trajati godinu.

Tako će se produženi tie-break igrati kod rezultata 6:6, u petom setu kod muškaraca, odnosno u trećem setu kod žena.

“Ova odluka je donesena na osnovu snažne želje da se poveća dosljednost u pravilima na Grand Slamovima. Nakon godinu dana planiramo zajedno s WTA-om, ATP-om i ITF-om vidjeti što je ova promjena donijela i po mogućnosti uvesti ju za stalno”, objavio je Izvršni odbor Grand Slamova.

Do sada je svaki Grand Slam imao različita pravila za odlučujući set, a pravilo produženog tie-breaka se od 2019. godine primjenjivalo na Australian Openu.

Na Wimbledonu je je to nešto drugačije jer se produženi tie-break u odlučujućem set igra od rezultata 12:12 u petom setu.

Na Roland Garrosu se primjenjivalo pravilo da pobjednik odlučujućeg seta mora osvojiti najmanje dva gema više od protivnika, dok se na US Openu još od 1970. godine u petom setu igra klasični tie break do sedam osvojenih poena.