Obilježen 3.ma j- Dan otpora agresiji na području općine Visoko

Obilježavanje 3.maja –Dana otporu agresiji, započelo je u subotu, 30. aprila, kada su Koordinacioni odbor  boračkih organizacija i udruženja Općine Visoko –Mjesna zajednica Goduša i Mjesna zajednica Kralupi, organizovali Marš ”Putevima transporta naoružanja opkoljenom Sarajevu”, kao i obilježavanje godišnjice  pogibije Nedžada Gazibare- dobitnika najvećeg ratnog priznanja ”Zlatnog ljiljana”.

Danas je polaganjem cvijeća na Spomen kosturnicu borcima NOAR-a i na Spomen obilježju šehidima i poginulim borcima općine Visoko,  nastavljeno obilježavanje 3. maja – ”Dana otpora  agresiji na području općine Visoko”.

U Velikoj sali Općine održana je Svečana akademija, a prisutnim se obratila Općinska načelnica koja je ovom prilikom istakla:

” Već tradicionalno, 3.maj  u Visokom obilježavamo kao Dan otpora agresiji.

Raspad Jugoslavije, nezavisnost Slovenije i Hrvatske, proglašenje Srpske republike BiH, Hrvatske zajednice Herceg Bosne, događaji su koji su nas  uveli u najteži period naše bliže historije, period 1992- 1995.g. –  period agresije na BiH.

Službeno, kao  početak agresije na BIH, smatra se  6. april 1992. godine, kad je napadnuto Sarajevo.

Vanredno stanje u općini Visoko, proglašeno je 6.aprila 1992.g.

April mjesec odnio je prve žrtve a  prvi borbeni okršaj sa agesorima desio se 3. maja. Visočke jedinice, umjesto da se brane kao što je bio slučaj na drugim bojištima, prve su izvele ofanzivna dejstva. To je kod agresora stvorilo sliku da su dobro naoružane i opremljene te do kraja agresije, nisu ozbiljnije ugrožene linije odbrane Visokog. Nažalost prvi okršaj odnio je sedam mladih života pripadnika odbrambenih oružanih snaga ali i dva nevina, dječija života.Smajlović( Vejsila) Izudin poginuo je u svojoj petoj a Čurt (Rešada) Sedin u šesnaestoj godini.

18.maja  u Visokom je zaustavljen konvoj sa oružjem koji se kretao iz pravca zeničke kasarne prema Ilijašu i oduzeta veća količina materijalno tehničkih sredstava.

Već u maju  1992.g. u Visokom je locirana regionalna komanda Armije RBiH – Štab Vrhovne komande čiji logistički dio prerasta u Glavni logistički centar za opremanje i snabdijevanje svih jedinica Armije. Prvi avion slijeće na Visočki aerodrom  u oktobru 1992.g. i dovozi neophodna sredstva veze.

U periodu agresije u Visokom je mobilizirano 80% vojno sposobnog stanovništva ili 8.976 vojnika. Učestvovali su, osim na linijama odbrane grada, i na drugim bojištima širom BiH .Agresorske utvrde oko grada bile su jedne od najbolje utvrđenih i čuvanih linija.1993.g u vrijeme sukoba sa dva agresora, prvobitnih 20 kilometara borbene linije produženo je za novih 30 kilometara.

 

Agresija na BiH trajala je do 22.12.1995.g.kada je zvanično ukinuto ratno stanje.

 

Izgubili smo preko 100.000 života,  dobili oko 2 miliona raseljenih i izbjeglica, svjedočili smo razaranja, genocid, ratne zločine  i najveći od svih oružanih sukoba izazvanih raspadom Jugoslavije, tačnije najveći oružani sukob na tlu Evrope nakon završetka Drugog svjetskog rata.

Visoko je izgubilo 314 sinova na branicima grada i države. Petorica najmlađih bili su maloljetni u trenutku pogibije, petorica su bili sinovi  jedinci.

Prosječna starost visočkih šehida je 30 godina.498 boraca su ostali invalidi, moramo spomeniti i 127 civilnih žrtava, posebno 38 djece. Štete u privredi procijenjene su na oko 200 milijuna eura. U ovom periodu Visoko je pružilo utočište i primilo preko 14 500 raseljenih lica. Ratna bolnica primila je preko 5000 pacijenata. Visočani su dobrovoljno putem Crvenog krsta dali preko 5.500 doza krvi .

Ovo je samo mali dio statistitičkih podataka.

Rat je učinio da vidimo i neke dobre stvari.Vidjeli smo koliko u našim srcima ima mjesta za ljubav, za brigu o drugome. Koliko u malom bosanskom čovjeku ima velikih univerzalnih vrijednosti.

Obično kažemo da će historija dati svoj sud o svemu što se dešavalo.

Ponekad zaboravimo da smo i sami sudionici vremena i događaja koji su BiH sačuvali na mapi svjetskih država a Bosance i Hercegovce kao narod.

Ponekad zaboravimo vlastitu obavezu na borbu protiv zaborava zavedeni vremenom koje neumitno teče i nehotice briše mnoge važne činjenice.

Danas je dan kada se sjećamo vremena u kojem smo se borili za opstanak, za golu egzistenciju, na način kako smo to najbolje znali i mogli.

Danas je dan kad se sjećamo zla koje je vječita kategorija i koje na ovim nemirnim prostorima ne umire, samo se pritaji na neko vrijeme i ponovo iznenada bukne.

Danas je dan kad se sjećamo   odluke inata i ponosa, odluke koja je pokazala svo čudo bosanskog otpora silama koje su kanile uništiti jednu državu i jedan cijeli narod u srcu Evrope krajem XX vijeka. Odluke onih koji su Bosnu nosili u srcu, koji nisu imali rezervni pasoš niti rezervnu domovinu, odluke ostati i opstati.

Danas im odajemo počast.

Vrijeme u kojem danas živimo traži istu takvu odlučnost. Snagu da istrajemo moramo crpiti iz naših iskustava i primjera prošlosti.

 

Općine nemaju veliku nadležnost kada je u pitanju boračka populacija, ali u posljednje tri godine trudili smo se da uradimo koliko smo mogli, i pored nagomilanih dugova koji su nam ostavljeni, a koje smo hvala Bogu uspjeli sve izmiriti, i pri tom investirati 11,5 miliona u razvoj našeg Visokog.

U posljednje tri godine iz Budžeta Općine Visoko za ovu svrhu izdvojeno je preko 200.000 KM.

Cijena slobode koju smo platili je previsoka da bismo se sa njom igrali. Moramo graditi Visoko onako kako bi to njegovi šehidi i pali borci voljeli, onako kako to Visočanke i Visočani zaslužuju.

Na dobrom smo putu da to i učinimo.

Visoko je danas prva općina  po visini izvoza u ZDK, a zabilježili smo značajne rezultate i u zapošljavanju. Najveći porast broja zaposlenih bilježimo u protekle tri godine, kada je zaključno sa prošlom 2015. godinom u odnosu na 2012. broj zaposlenih povećan za 723, što je povećanje od 7,85 %. U 2015. godini registrovano je 446 privrednih društava, dok se taj broj u prva četiri mjeseca 2016. godine povećao za novih 40 privrednih društava.

Na putu smo da trajno riješimo glavne infrastrukturne probleme Općine koje smo naslijedili ,kao što su  zbrinjavanje otpada čime će Visoko ući u krug rijetkih ekološki čistih općina u ovom dijelu Evrope ali i pitanje vodosnabdijevanja stanovnika Čekrekčija, Kula Banjera, Gračanice i Moštra.

Visoko je za kratko vrijeme od općine koja je svima dugovala, postala općina kojoj se vjeruje, od međunarodnih institucija, preko domaćih i regionalnih, pa do što je najvažnije, građana.

Čuvati i graditi državu BiH, domovinu svih njenih jednakopravnih naroda. To je naš jedini put.

Na to nas obavezuju životi onih koji su taj put označili ali na to nas obavezuju i životi onih koji tek dolaze.”

Udruženje strijelaca ”20.juni ’ 92 ”iz Donjeg Moštra organizovalo je finale u amaterskom streljaštvu , u kojem su učestvovali učenici osnovnih škola sa područja općine Visoko.

Na današnjoj svečanoj akademiji , Općinska načelnica uručila je  diplome za tri najbolja takmičara.

Udruženje strijelaca ”20. Juni ’92” ovom prilikom je dodijelilo zahvalnice Općinskoj načelnici Amri Babić i glavnom imamu prof.Ibrahimu ef.Hadžiću za  doprinose  u realizaciji programskih ciljeva.

Svojim nastupom, današnju Svečanu akademiju uljepšali su i učenici III -1 razreda OŠ”Alija Nametak”, učenici 9 razreda OŠ”Alija Nametak”, te učenici Škole za osnovno muzičko obrazovanje ”Avdo Smailović”.

U okviru obilježavanja 3.maja-Dana otpora agresiji na području općine Visoko, danas će se održati i sportske manifestacije –Turnir u stonom tenisu u fiskulturnoj sali Partizan od 13.00-16.00 sati,  i Šahovski turnir u prostorijama Sportskog saveza Visoko, od 13.00-16.00 sati.

 

PRESS OPĆINE VISOKO

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close