BiHPolitika

RS: Revizori našli milionski minus u Ministarstvu finansija

Ni oni koji u Vladi upravljaju javnim novcem nisu to radili na fer i objektivan način. Uz mišljenje sa rezervom, revizori su u Ministarstvu finansija našli rupu od čak 2,7 miliona maraka. Manjak para u budžetu očigledno je bio razlog što su tek lani isplatili milionski dio subvencija za pretprošlu godinu.

 “Ministarstvo finansija je iz sredstava iz 2015. godine isplatilo najmanje 2,7 miliona maraka (od čega se 2,6 odnosi na subvencije) po osnovu prenesenih obaveza iz 2014. za čije izmirenje nisu planirani i iskazani izdaci za otplatu neizmirenih obaveza iz ranijih godina”, saopštila je Glavna služba za reviziju.

To u prevodu znači da u resoru finansija nisu izvršili čak 40 odsto od rebalansom planiranog budžeta – što je ekonomistima dovoljan pokazatelj da novca u državnoj kasi itekako nedostaje. To ipak nije opravdanje za kašnjenja u isplatama, tvrdi Zoran Pavlović. Zašto je dio ukupnih obaveza prenesen čak i u 2016. godinu, Zoran Tegeltija nije pojasnio jer na naše pozive nije odgovarao.

“Nisu to previše ozbiljne primjedbe ali se stalno ponavljaju, ako ne stare, onda neke nove primjedbe, zbog čega se čovjek može zapitati kako nam to radi ministarstvo finansija koje je u biti najodgovornije u cijelom sistemu koji se zove Vlada Republike Srpske”, rekao je Zoran Pavlović, ekonomski analitičar.

Slično je i sa ostalim resorima, bar kod onih čije su knjige do sada pročešljali revizori Duška Šnjegote. Najgori bilans ima Ministarstvo za izbjeglice jer je izvršilo tek nešto više od pola planiranih obaveza. Značajnije neizvršenje budžeta imala su ministarstva Predraga Gluhakovića i Dragana Bogdanića a od, do sada kontrolisanih, najrevnosniji sa parama su u MUP-u Srpske.

“Ono što je važno kad se govori o deficitu je dinamika kretanja deficita i odgovor na pitanje da li postoje realni izvori iz kojih će se deficit koji je trenutno iskazan pokriti”, smatra Goran Radivojac, ekonomski analitičar.

Ako je suditi po rezultatima revizorske kontrole izvora trenutno nema ili se za njihovim pronalaženjem dobro kasni. Nakon što je utvrđeno da je Agencija za agrarna plaćanja novcem iz prošlogodišnjeg budžeta isplatila 22 miliona maraka duga iz 2014, a u ovu godinu prenijela obaveze od oko 30 miliona, ekonomisti čekaju da vide minus koji će revizori da pronađu u Ministarstvu poljoprivrede, koje već godinama dobija negativnu ocjenu. Predviđaju da će ukupni državni deficit biti puno veći od 120 miliona maraka koliko su revizori ustanovili prošle godine. A pošto se sve dešava po sistemu spojenih posuda – kašnjenja se prenose i na aktuelne obaveze.

Subvencije poljoprivrednicima iz prošle godine isplatiće se najvjerovatnije nakon 9. maja, kada Vlada proda obveznice. Isto važi i za godišnji borački dodatak. Ako je za utjehu – prije praznika isplaćene su bar invalidnine, koje su danima kasnile.

ATV

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close