NogometSport

Ronaldo efekt

Index.hr / Stjepan Mati

 

KAD SE prvi put pojavila priča o Ronaldovom eventualnom prelasku u Juventus, činilo se kao da je riječ o još jednoj izmišljotini talijanskih novinara. Nitko nije očekivao a) da bi Ronaldo napustio “tvornicu trofeja” kao što je Real i b) da bi Ronaldo prvaka Europe zamijenio drugim europskim klubom, umjesto odlaska u SAD ili Aziju.

Nitko nije vjerovao ni kad je objavljeno da se Ronaldov menadžer našao s predstavnicima talijanskog kluba, a kad je senzacionalan transfer i službeno objavljen, krenule su analize tko je u cijeloj priči najviše profitirao, a tko je izgubio i je li Juventus spektakularno potrošio jer je platio toliki novac za 33-godišnjeg igrača. I još mu je dao četverogodišnji ugovor na 30 milijuna eura po sezoni.

Iz Realove perspektive, klub je dobio 117 milijuna eura za igrača na zalazu karijere koji je nakon osvajanja treće uzastopne Lige prvaka postao smetnja u svlačionici jer je tražio bogatiji ugovor. Iz Juventusove perspektive, klub je dobio igrača koji jamči 30+ golova po sezoni i planetarnu zvijezdu koja je podigla renome kluba i učinila ga još jačim u lovu na ono što u Torinu sanjaju već 22 godine – Ligu prvaka.

No Ronaldo nije bio samo ishitreni potez talijanskog velikana, koji se pošto-poto želio vratiti u sam vrh svjetske nogometne karte. Dovođenje ponajboljeg nogometaša u povijesti bio je samo završni korak u potpunom rebrendiranju kluba, koji se nije ni stigao ponadati da će se samim njegovim dolaskom vinuti u vrh najpopularnijih svjetskih klubova. Tamo je došao preko noći.

Kad je Cristiano Ronaldo 2009. godine kao 24-godišnjak došao u Real Madrid, španjolski gigant platio ga je tada rekordna 94 milijuna eura. Kroz devet godina na Portugalčevu plaću potrošio je dodatnih 120 milijuna eura. Ronaldo je Realu donio 450 golova u 438 utakmica i 15 trofeja, od čega četiri Lige prvaka, ali i čak dvije milijarde eura. U trenutku kad je Ronaldo potpisao za Real, vrijednost kluba bila je oko 1,353 milijarde eura prema Forbesovoj listi. Na dan njegova odlaska iz Madrida, klub je vrijedio čak 3,48 milijardi eura i trenutačno je treći najvrjedniji sportski klub ispred Dallas Cowboysa i Manchester Uniteda. Čak 40 posto svih Realovih prodanih dresova bilo je s brojem 7 i imenom “Ronaldo”. Prije Ronaldova dolaska Realova čista dobit 2009. godine bila je 401 milijun eura. Tijekom Ronaldove zadnje sezone u Madridu dobit kluba iznosila je 674 milijuna eura.

Dok su Realu rasle popularnost i vrijednost i punila se riznica trofeja, Juventus je bio u potpuno drugoj priči. Iako je nizao naslove prvaka u Italiji i izgradio novi stadion, nepopularna i nezanimljiva liga polako je vukla i Juventus sa sobom daleko od vrha najpopularnijih svjetskih klubova i nešto se moralo promijeniti. Juventus se poveo primjerima nekih drugih klubova i počeo je ulagati u svoje društvene mreže.

Talijanski prvak postao je sve aktivniji i sve kreativniji na Twitteru, a onda i Instagramu, a početkom prošle godine Juve je šokirao cijelu Italiju, svijet i sve svoje navijače. Potpunim redizajnom klupskog identiteta i, što je najvažnije, legendarnog klupskog grba “Stara dama”, odjednom se našao u središtu pažnje. Stari, prepoznatljivi štit s natpisom Juventus zamijenilo je veliko crno-bijelo slovo “J” i kompletan klupski identitet bio je prožet kroz sve klupske strukture.

Moderan zaokret podijelio je navijače, no revolucionaran i prekrasan vizualni identitet ubrzo je osvojio sve i pokazao se kao pun pogodak. Juventus je postao sve zanimljiviji, a u prvih 30 dana nakon otkrivanja novog identiteta dobio je 1,3 milijuna novih followera na društvenim mrežama. Čak je i na Netflixu izašao insajderski dokumentarni film u tri nastavka, a klub je u međuvremenu ušao i u dva finala Lige prvaka kojima prije nije bio ni blizu. Godine 2015. u Berlinu ih je s 3:1 pobijedila Barcelona, a prošle godine u Cardiffu je Real bio još uvjerljiviji, 4:1.

Juventus je ponovno bio u vrhu, no trebalo mu je nešto da ga dugoročno zacementira na europski vrh. Trebao mu je – Ronaldo. Koliko je njegov dolazak utjecao na klub, bilo je vidljivo još dok je transfer bio samo u fazi glasina. Kad je postalo jasno da nije riječ samo o nagađanjima i kad je objavljena vijest da su Juventusovi čelnici i Ronaldov menadžer na sastanku u Grčkoj, vrijednost Juventusa u jednom je danu skočila 26 posto na burzama. Nakon toga je počela padati, ali kad je transfer bio potvrđen, ukupna vrijednost talijanskog kluba porasla je 11 posto, na 825 milijuna eura.

Juventus je u prva 24 sata Ronaldove vladavine u Torinu prodao nevjerojatnih 520.000 dresova, čime je zaradio oko 55 milijuna eura. U cijeloj sezoni 2016./2017. prodali su 850.000 dresova. Prvog dana Juventus je dobio još 1,1 milijun followera na društvenim mrežama, a do danas je klub na Twitteru, Facebooku i Instagramu popularniji 20 posto nego prije Ronaldova dolaska. Usporedbe radi, Real je u prva dva dana nakon Ronaldova odlaska izgubio 1,2 milijuna followera na svim platformama.

Iako je jedan od najpopularnijih europskih klubova, Juventus na globalnoj razini nije ni blizu Barceloni, Realu, Unitedu, Cityju i ostalima. No upravo Ronaldovim dolaskom, u Torinu računaju da će se to promijeniti. Ronaldo je uz Messija najpopularniji nogometaš na Weibu, kineskoj verziji Twittera koja ima 411 milijuna korisnika u toj zemlji. Kinezima se inače vrlo cenzurirani internet sve više otvara i upravo je to jedan od načina na koji Juventus pokušava doprijeti do goleme potencijalne navijačke baze na Dalekom istoku.

Osim Juventusa, od Ronaldova dolaska u Italiju imaju koristi i svi drugi klubovi. Cijene ulaznica za utakmice Serie A porasle su i do 600 posto. Primjerice, Parma će u 3. kolu ugostiti Juventus. Najjeftinija ulaznica za stadion Ennio Tardini inače stoji 25 eura, no za utakmicu s Juventusom treba izdvojiti čak 178 eura. Ostale ulaznice bile su 60, 70, 100 i 150 eura, a za sudar s aktualnim prvacima skočile su na 233, 386 i 450 eura, a slična praksa je i kod ostalih klubova u ligi.

Juventus je Ronalda platio 117 milijuna eura i na njegovu plaću će potrošiti još 120 milijuna eura. S bonusima bi ukupan trošak mogao doći i do 300 milijuna eura. No to će se ispostaviti kao pravi sitniš s obzirom na to koliko će klub profitirati njegovim dolaskom.

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close