Roma je prvi osvajač Konferencijske lige!

Finale igrano u Tirani

Roma je prvi osvajač Konferencijske lige.

Jose Mourinho ovom je pobjedom ušao u povijest kao prvi osvajač Konferencijske lige, ali i prvi trener koji je osvojio Ligu prvaka, Europa ligu ili Kup UEFA te Konferencijsku ligu.

Romi je ovo prvi europski naslov još od 1961. kad je osvojila Kup velesajamskih gradova, Feyenoord nije uspio osvojiti trofej nakon 20 godina. Naime, 2002. su u finalu Kupa UEFA pobijedili Borussiju Dortmund. Talijanska će momčad nakon pobjede protiv Feynoorda zaraditi pet milijuna eura.

Prvo finale trećeg po rangu UEFA-inog klupskog takmičenja večeras je odigrano na Air Albania stadionu u Tirani, a Vučica je slavila minimalnu pobjedu protiv Feyenoorda rezultatom 1:0.

U 17. minuti trener italijanske ekipe Jose Mourinho suočio se s prvim problemom. Henrikh Mkhitaryan se povrijedio i morao je napustiti igru, a Posebni je umjesto njega na teren poslao Sergija Oliveiru.

Petnaestak minuta kasnije ključni momenat utakmice. Mancini je sjajno pronašao Zaniola, a ovaj koristi smušenost odbrane Feyenoorda i pogađa za prednost Rome od 1:0. Taj gol pogledajte klikom OVDJE.

Otvaranje drugog poluvremna donosi veliku šansu za holandski tim. Gernot Trauner se našao u velikoj šansi, ali je pogodio samo desnu stativu. Na odbijenu loptu je natrčao Guus Til, ali je Rui Patricio odbranio njegov udarac.

Feyenoord je tražio penal nakon toga. Igrači ovog tima smatrali su da je Bryan Cristante igrao rukom u svom kaznenom prostoru, no nakon VAR provjere odlučeno je da penala nema.

Odmah nakon toga nova velika šansa za Holanđane. Tyrell Malacia je sjajno šutirao, a Rui Patricio uz pomoć okvira gola brani i odbija loptu u korner.

Orkun Kokcu je imao dobru šansu u 58. minuti da donese izjednačenje svom timu, no šut mu je blokiran.

Prvu ozbiljniju šansu Roma je u drugom poluvremenu imala tek u 86. minuti utakmice. Lorenzo Pellegrini je primio jedan pas u kaznenom prostoru Feyenoorda, šutirao, ali Justin Bijlow sjajno brani.

Novu veliku priliku za Feyenoord imao je rezervista Linssen, lopta je pala u peterac Rome, ali ju on nije uspio pospremiti u gol italijanskog tima.

Do kraja je ostalo 1:0 i Roma slavi veliki evropski trofej. Ovo je prvi trofej koji je Roma osvojila nakon 2008. godine kada su osvojili italijanski Kup i Superkup, te prvi evropski trofej u historiji kluba.

Podsjetimo, pobjednik Evropske lige za ovu sezonu je ekipa Eintrachta, a u subotu nas čeka veliko finale Lige prvaka koje će Real Madrid i Liverpool odigrati u Parizu.