Thompson-Herah i Lewandowski najbolji na svijetu u 2021.

U izboru AIPS-a

Jamajčanska atletičarka Elaine Thompson-Herah i poljski nogometaš Robert Lewandowski proglašeni su najboljim sportistima godine u svijetu od Međunarodnog udruženja sportskih novinara (AIPS). Za najbolju ekipu godine izbarana je nogometna reprezentacija Italije.

U izboru je učestvovalo 529 novinara iz 114 zemalja.

Thompson-Herah je prvi put dobila ovu nagradu za osvajanje tri zlatne olimpijske medalje u sprintu u Tokiju. U glasanju je dobila 605 bodova. Druga je bila dobitnica “Zlatne lopte” za najbolju nogometašicu godine Španjolka Alexia Putella, članica Barcelone, s 490 bodova. Treća mjesto je zauzela svjetska rekorderka u troskoku i olimpijska pobjednica Yulimar Rojas iz Venecuele (346 bodova).

Čan njemačkog Bayerna, Robert Lewandowski, dobio je 435 bodova i tako zadržao titulu među sportistima, koju je prvi put osvojio prošle godine. Svjetski prvak Formule 1 Nizozemac Max Verstappen rangiran je drugu poziciju s 349 bodova, dok je treći sedmerostruki osvajač “Zlatne lopte” Argentinac Lionel Messi. Bivši član Barcelone, sada igrač PSG-a, za nastupe u argentinskoj reprezentaciji, koja je osvojila Južnoameričko prvenstvo, dobio je 314 bodova.

Italijanska nogometna reprezentacija, koja je ljetos osvojila naslov prvaka Evrope, dobila je 767 bodova u glasanju za najbolju ekipu godine. Drugo mjesto zauzeli su nogometaši njemačkog Bayerna (503), a treće nogometna reprezentacija Argentine (459), prenosi STA.