Navijači Veleža prekinuli utakmicu u Mostaru

Utakmica 10. kola Premijer lige BiH između Veleža i Borca je prekinuta nakon što su navijači domaćih izrevoltirani suđenjem Sabrije Topalovića.

Stojan Vranješ je u 82. minuti pogodio za 2:0, a onda su navijači Veleža utrčali na teren i susret je prekinut.

Vrijedi istaći da su igrači Veleža branili fudbalere Borca. Kapiten Banjalučana Stojan Vranješ bio je meta napada nekolicine navijača.

Navijači su se bunili, a naročiti revolt navijača izazvala je situacija iz 28. minute, kada sudija Topalović nije dosudio penal nakon rušenja Slaviše Radovića.

Igrači Veleža napustili teren, neće se utakmica nastaviti.

Avaz

S obzirom da je odigrano više od 80 minuta i da je prekid izazvan lošom organizacijom utakmice za koju je odgovoran domaći tim, ona će biti registrovana rezultatom 3:0 u korist gostujućeg tima. U slučaju da je susret prekinut zbog više sile, recimo nevremena, a u istoj minuti, meč bi bio registrovan trenutnim rezultatom.

Bilo kako bilo, gosti slave velika tri boda na teškom gostovanju, a Velež može očekivati dodatnu kaznu od strane Nogometnog saveza BiH.

Velež u narednom kolu gostuje Tuzla Cityju, dok će Borac dočekati Sarajevo.

Kakva kazna očekuje Velež: Od novčane do oduzimanja bodova
Nakon što su navijači utrčali na teren

Nemile scene viđene su večeras u Mostaru na stadionu Rođeni.

Prekid su izazvali navijači Veleža koji su utrčali na teren, tako naštetivši svom timu kojeg očekuju dodatne sankcije.

Velež može da bude žestoko kažnjen, no to će naravno odlučiti nadležni organi u Nogometnom savezu BiH, a evo kakvi sve ishodi mogu da budu:

– Ako se na stadionu, ili neposredno van stadiona za vrijeme igre, prije i poslije igre, dogode neredi koji su ugrozili fizički integritet učesnika utakmice ili uzrokovali veću materijalnu štetu na stadionu, a organizator utakmice nije preduzeo mjere da spriječi nerede ili ih nije preduzeo u dovoljnoj mjeri, biće kažnjen:

a) klub, novčanom kaznom od 2.000 KM do 5.000 KM,

b) sportski radnik kao odgovorno lice u klubu, novčanom kaznom najmanje 500 KM.

(2) Ako se prekršaj iz st. 1 ovog člana okvalifikuje kao teži prekršaj ili ako se
ponovi, biće kažnjen:

a) klub, oduzimanjem od tri do devet bodova, odnosno od tri do devet negativnih bodova i novčanom kaznom od 5.000 KM do 10.000 KM,

b) sportski radnik kao odgovorno lice u klubu, zabranom vršenja funkcije od jedne godine do dvije godine.

(3) Ako su neredi poprimili veću masovnost i prozrokovali takvu materijalnu štetu pa je došlo do uznemirenja sportske i društvene javnosti i opšte osude, uz izrečene kazne iz st. 1 i 2, ovog člana, može se izreći kazna zabrane igranja pred gledaocima ili zabrana igranja na određenom stadionu ili stadionima određenog područja i to, u oba slučaja od dvije do šest utakmica.

Ovo, naravno, nije prvi put da se nešto slično dogodilo na nekom od terena. Prisjetimo se prije desetak godina incidenta u Mostaru, ali tada na stadionu Pod Bijelim brijegom tokom meča Zrinjski – Velež, kada je došlo do ulaska navijača na teren i prekida utakmice.

Disciplinska komisija NSBiH je donijela tada odluku da zbog prekida utakmice protiv Veleža kazni Zrinjski sa pet utakmica bez publike i 10.000 KM.

Kazna je uslijedila zbog loše organizacije utakmice osmine finala Kupa BiH, koju je Zrinjski igrao protiv Veleža. Navijači Zrinjskog su, nakon što je njihova ekipa primila gol, utrčali u teren želeći se obračunati sa igračima Veleža.

U incidentu je učestvovao i igrač Zrinjskog Mile Pehar, koji je također suspendovan, te je protiv njega pokrenut disciplinski postupak. Pehar je pokušao saplesti igrača Veleža Tarika Cerića, kako bi ga stigli navijači Zrinjskog. Pehar je kasnije odstranjen sa spiska igrača mlade reprezentacije BiH.