-TopSLIDEBiHPrivreda

Ponuda za građevinski materijal važi samo jedan dan!

Prodavci građevinskog materijala u Banjaluci daju kupcima ponude po cijenama koje, naglašavaju, važe 24 časa. Ukoliko kupujete količine za veću investiciju, biranje i traženje najpovoljnijeg prodavca postaje skoro nemoguće.

Kako pričaju kupci, a potvrđuju i prodavci materijala, skupljanje ponuda i odlučivanje o najpovoljnijoj ubačeno je u petu brzinu jer se cijene tako brzo mijenjaju da prodavci nemaju vremena da čekaju na kupce više od jednog dana.

Ovo je na svojoj koži osjetila jedna Banjalučanka koja je kupujući ogradu za dvorište od svih ponuđača građevinskog materijala na licu mjesta dobila ponudu i rok do sutra da se izjasni, jer nakon tog vremena više ne mogu da garantuju za cijene.

Na tri mjesta su mi rekli isto. Odmah su mi izračunali ponude, sve tri su bile različite u par stotina maraka, a onda su mi ostavili rok do večeras ili sutra ujutro da se izjasnim i kaparišem. Nakon toga ne mogu da garantuju za cijenu materijala. Visine ponuda su bile 2.900 KM, 3.250 KM i 3.600 KM“, rekla je ona.

Objašnjenje za novouspostavljenu praksu dao nam je Vladimir Medić, vlasnik „Medeks prom“ iz Banjaluke. Za portal CAPITAL kaže da ograničavanje roka trajanja ponude postoji kako bi se izbjegli gubici.

Ograničen je rok važenja ponude, jer ne možemo ništa da garantujemo. Nema smisla da vam da neko ponudu, vi dođete sutra, a cijene se promijenile. Ovako barem znate do kada neće biti promjene. Šta drugo da vam neko kaže? Naravno, sve to zavisi i o kojoj robi se radi. Danas je, recimo skočila cijena kreča, termoblokova, kao i Ytonga za 12 odsto. Ne dešava se to baš svaki dan, ali tržište jeste jako nestabilno i dosta se manje kupuje. Niko ne postupa tako da bi uplašio kupca i natjerao ga da što prije pazari. Šta mi da radimo ako nešto poskupi? Dešava se da mi prodamo po jednoj cijeni robu danas, a da sutra za taj novac ne možemo da kupimo istu”, kaže Medić.

On ističe da se posebno prate cijene određenih materijala.

Ako napravimo presjek cijena nekih građevinskog materijala za godinu dana vidjećemo koliko je sve poskupjelo. Na primjer, jedna mreža koja se najviše koristi u gradnji, takozvana „osmica“, prošle godine u ovo vrijeme je koštala od 90 do 100 maraka, a sada je 220 maraka. Tona cementa je bila 210 KM, a danas je 280 KM. Kubik građe je bio 350-400 maraka, sada je preko 600 KM. Dosta je poskupila i hidroizolacija, ali trenutno ne mogu se sjetiti koliko precizno, ali sigurno skoro pa duplo“, kaže on i dodaje da za sada nema nikakvih procjena kada će doći do kakve takve stabilizacije.

Uvezena inflacija divlja

U posljednjih godinu dana cijene građevinskog materijala drastično su skočile, a kao razlozi navode se, prije svega, uvezena inflacija, poskupljenje energenata, sirovina, transporta i drugog.

Sve to izazvalo je divljanje cijena, od hrane i goriva, do stanogradnje. Prema indeksu proizvođačkih cijena u stanogradnji koji je objavio Republički zavod za statistiku RS, u prvom tromjesečju 2022, cijene u stanogradnji u Republici Srpskoj više su za 10,1 odsto u odnosu na godinu prije.

Posmatrano prema vrsti građevinskih radova, u istom periodu, cijene elektroinstalacionih radova više za 8,8 odsto, vodoinstalaterskih i kanalizacionih za 9,1 odsto, mašinsko-instalacionih 9,3 odsto i cijene arhitektonskih i konstrukcionih za 10,3 odsto. Istovremeno, cijene prodatih novih stanova u istom periodu

Broj prodatih završenih novih stanova u Republici Srpskoj u prvom tromjesečju 2022. godine manji je u odnosu na prvo tromjesečje 2021. godine za neznatnih 0,3 odsto. Na to nije uticao veliki skok cijene kvadrata. Prosječna cijena prodatih novih stanova u prvom tromjesečju 2022. godine u odnosu na isti period 2021. godine viša je za 37 odsto.

CAPITAL: Andrijana Pisarević

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close