-TopSLIDEBiHPolitika

Režimski udar na “Dnevni avaz”

Bakir i Sebija Izetbegović: Vladajuća porodica želi ugušiti slobodne medije

FOTO: AVAZ

Urednički kolegij i novinari „Dnevnog avaza“

REKET VLASTI SDA

Režimski udar na “Dnevni avaz”

Na već isplaćenu presudu za klevetu od 5.001 KM, sutkinja Karahmetović „Avaz-roto pressu“ skinula s računa i nevjerovatnih 212.000 KM nepostojećih “sudskih penala”

Svi s kojima smo proteklih dana razgovarali i upoznali ih s detaljima nevjerovatne odluke sutkinje Općinskog suda u Sarajevu, od uglednih advokata preko kolega iz novinarskih udruženja do osoblja nekih zapadnih ambasada, imali su istovjetan komentar – šokantno i nečuveno!

I, doista, teško je objasniti porive i pravnički rezon sutkinje Mirsade Karahmetović, koja je, nakon već isplaćene presude iz 2016. godine za klevetu tužiteljici Kantonalnog tužilaštva u Tuzli Jasminki Djedović (u iznosu od 5.001 KM), 22. juna ove godine donijela rješenje, a već 25. juna s računa „Avaz-roto pressa“ skinula i nevjerovatnih 207.900 KM nepostojećih sudskih penala, uvećanih za 4.256 KM troškova izvršnog postupka, što ukupno iznosi više od 212.000 KM!?

Faksimil prve strane rješenja sutkinje Karahmetović kojim se od „Avaza“ otima ukupno 212.000 KM
  • Faksimil prve strane rješenja sutkinje Karahmetović kojim se od „Avaza“ otima ukupno 212.000 KM
    FOTO: AVAZ
Motivi i interesi

Da, teško je objasniti pravnim rezonima, ali politički su itekako jasni. Bračni par Izetbegović, Sebija i Bakir, te njihov kućni čuvar, šef Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) BiH Osman Mehmedagić Osmica imaju sve motive i interes da ušutkaju i ekonomski unište „Dnevni avaz“, a javna je tajna da oni kadrovski i na druge načine kontroliraju Općinski sud u Sarajevu.

Dakle, njihova je poruka, poslana putem sutkinje Karahmetović, da neće prezati niti od drastične zloupotrebe sudske vlasti, a sve s ciljem gašenja slobodnih medija. „Avaz“ im je u tom smislu prvi na listi, jer već godinama piše i otkriva kriminal i korupciju, čiji je glavni pokrovitelj lider SDA Bakir Izetbegović.

Stvari treba nazvati pravim imenom. Nakon što nisu ušutkali „Avaz“ drugim sredstvima, Bakir i njegovi jurišnici odlučili su se na to da pokušaju ekonomski uništiti „Avaz“. Prvo su izvršili pritisak na velike oglašivače i firme pod kontrolom SDA da se ne oglašavaju u našoj novini, i to traje godinama. Kada nisu postigli željeni efekt, prešli su na koordiniranu akciju s podobnim sudijama i tužiocima, a njen rezultat je i presuda sutkinje Karahmetović.

„Avaz“ je „remetilački faktor“ i velika smetnja jer kontinuirano piše o ubistvu Dženana Memića, borbi njegovog oca Muriza i advokata Ifeta Ferageta za istinu i pravdu u ovom slučaju. Kako vrijeme odmiče, naziru se konture visokopozicioniranih likova koji stoje iza prikrivanja ovog ubistva.

 Bakir Izetbegović i Osman Mehmedagić Osmica: U obračunu s nepoćudnim medijima zloupotrebljava se OSA
  • Bakir Izetbegović i Osman Mehmedagić Osmica: U obračunu s nepoćudnim medijima zloupotrebljava se OSA
    FOTO: AVAZ
Lažne diplome

Direktor OSA-e Osman Mehmedagić Osmica jedan je od onih koje porodica Memić javno proziva i poziva da ne ometa istragu, a direktorica KCUS-a Sebija Izetbegović još nije odgovorila zašto je KCUS mijenjao komisije za vještačenje amnezije nedavno uhapšene Dženanove djevojke Alise Mutap.

„Avaz“, usto, prati i redovito piše o Osmicinim i Sebijinim spornim i sumnjivim diplomama. Nedavno je uhapšen i vlasnik Američkog univerziteta u BiH Denis Prcić, osoba koju Državno tužilaštvo sumnjiči da je izdala lažnu diplomu Osmanu Mehmedagiću.

S druge strane, sve je više detalja koji govore o tome da Bakirova supruga Sebija Izetbegović nema validnu i regularnu diplomu s postdiplomskog studija. Ona tvrdi da je studij započela u Zagrebu, a završila u Sarajevu, dok činjenice i relevantni svjedoci poput akademika Asima Kurjaka i profesorice Sanje Kupešić tvrde da Sebija nikada nije kod njih studirala niti su joj upisivali ocjene na postdiplomskom studiju na Medicinskom fakultetu u Zagrebu.

Dodatno, tek se treba rasvijetliti odgovornost menadžmenta KCUS-a zbog velikog broja smrtnih slučajeva usljed zaraze koronavirusom na respiratornom odjelu KCUS-a. Sporna je i upotreba kineskih respiratora u KCUS-u, istih onih zbog kojih se u Sudu BiH sudi federalnom premijeru Fadilu Novaliću i ostalima.

Treba li podsjećati na to da je Sebija Izetbegović bila svjedokinja u slučaju „Respiratori“, a tužioci vjeruju da je i ona osobno bila uključena u nabavku respiratora iz Kine po basnoslovnoj cijeni od 10 i po miliona maraka.

Razobličene laži

Iako njen suprug Bakir javnosti pokušava prodati lažnu sliku o Sebijinom uspjehu u liječenju oboljelih od koronavirusa te o navodnom uspjehu Fadila Novalića u nabavci vakcina i ekonomskom odgovoru na krizu izazvanu pandemijom koronavirusa, „Dnevni avaz“ je medij koji činjenično i dokazima razobličava Bakirove laži i obmane njegove vlasti.

Bakirov federalni premijer Fadil Novalić do sada nije samostalno nabavio niti jednu vakcinu na svjetskom tržištu, a za to vrijeme, naprimjer, predsjednik susjedne Srbije Aleksandar Vučić napravio je fabriku za proizvodnju vakcina te kontingentom nabavljenih vakcina spašava i živote Bošnjaka, koji iz BiH masovno idu u Srbiju na vakcinaciju. Istih onih Bošnjaka koje Bakir neuspješno i diktatorski vodi već 30 godina.

Također, „Avaz“, uime javnosti, traži i odgovor na pitanje zašto je toliko ljudi, zbog nebrige vlasti i nenabavke vakcina, umrlo od korone, a nije trebalo.

Ovo je tek kraći spisak razloga zbog kojih im „Avaz“ smeta i zbog kojih ga žele zatvoriti po svaku cijenu. „Avaz“, međutim, neće pokleknuti, nastavit će pisati i o aferama Bakirove vlasti i o svemu što predstavlja borbu protiv visoke korupcije i kriminala, jer je to jednostavno dužnost svakog slobodnog medija.

Na kraju, za javnost i demokratske institucije ostaje otvoreno pitanje – šta će se tek dešavati s drugim nezavisnim medijima čije bi izlaženje zaustavila i mnogo manja kazna od ove koja je režimski presuđena „Avazu“.

Hronologija i apsurdnost zahtjeva tužiteljice Jasminke Djedović
 Djedović: Advokatski tim „Avaz-roto pressa“ protiv nje je podnio prijavu Uredu disciplinskog tužioca
  • Djedović: Advokatski tim „Avaz-roto pressa“ protiv nje je podnio prijavu Uredu disciplinskog tužioca
    FOTO: AVAZ

Sporni tekst zbog kojeg je tužiteljica Jasminka Djedović dobila presudu za klevetu nije objavljen u „Dnevnom avazu“, nego u tabloidu „Express“, čiji je izdavač „Avaz-roto press“.

Autor teksta je bila tadašnja novinarka ovog tabloida Šejla Jugo-Turković, a objavljen je 2. 7. 2009. godine. Oštećena tužiteljica Kantonalnog tužilaštva iz Tuzle Jasminka Djedović, a koja se spominje u tekstu, podnijela je tužbu za klevetu 23. 9. 2009. godine.

Općinski sud Sarajevo je prvostepenu presudu po njenoj tužbi donio 6. 7. 2012. godine. „Avaz-roto pressu“ je naloženo da na ime nematerijalne štete zbog klevete Djedović isplati 5.001 KM, uvećano za iznos sudskih troškova.

„Avaz-roto press“ je u zakonskom roku isplatio navedeni iznos, a po pravomoćnosti presude, ona je i objavljena u tabloidu „Express“ 27. 10. 2016. godine. Tužiteljica Djedović nije bila zadovoljna veličinom prostora na kojem je presuda Općinskog suda Sarajevo objavljena (u pitanju je nekoliko centimetara) te je zatražila od Suda da naloži ponovno objavljivanje presude, što je nakon provedenog sudskog postupka i učinjeno 8. 10. 2020. godine.

Dakle, nakon što je „Avaz-roto press“ na ime naknade nematerijalne štete Jasminki Djedović uplatio 5.001 KM i troškove parničnog postupka u iznosu od 4.019 KM te izvršio uplatu zateznih kamata od 4.232 KM i dva puta objavio presudu, prošle sedmice 22. 6. 2021., sutkinja Općinskog suda Sarajevo Mirsada Karahmetović donijela je rješenje o isplati nepostojećih sudskih penala tužiteljici Djedović u ukupnom iznosu od nevjerovatnih 212.000 KM.

Advokatski tim „Avaz-roto pressa“ 1. 6. 2021. godine podnio je pritužbu Uredu disciplinskog tužioca VSTV-a protiv tužiteljice Jasminke Djedović.

Između ostalog, advokatski tim je naveo da „tužiteljica Jasminka Djedović pokušava preko sudskih penala naplatiti naknadu koju joj Sud nije dosudio“.

„Zbog iskustva i znanja koje ima jasno joj je da je zahtjev za isplatu 207.900 KM sudskih penala nerazumno visok i da je protivan svrsi zbog koje je zakonodavac odredio plaćanje sudskih penala. Tužiteljica Djedović je dio pravosudnog sistema i ona mora voditi računa, kao što to i Kodeks tužilačke etike nalaže, da njeni finansijski interesi ne smiju negativno utjecati na dignitet funkcije koju obavlja“, naveo je advokatski tim „Avaz-roto pressa“ u pritužbi Uredu disciplinskog tužioca.

Ovo ne radi ni Lukašenko
Faksimil reakcije Stejt departmenta od 26. 6. 2000. godine na pokušaj vlasti SDA da „Avazu“ podmetnu poreznu utaju
  • Faksimil reakcije Stejt departmenta od 26. 6. 2000. godine na pokušaj vlasti SDA da „Avazu“ podmetnu poreznu utaju
    FOTO: AVAZ

Ovo što Bakirov režim radi i kako se obračunava sa slobodnim medijima u BiH nije viđeno čak ni u Bjelorusiji kojom vlada „posljednji evropski diktator“ Aleksandar Lukašenko.

Zato novinari i urednici „Dnevnog avaza“ s pravom očekuju adekvatnu reakciju predstavnika međunarodne zajednice u BiH, zapadnih ambasada u Sarajevu, kao i novinarskih udruženja.

Ovo nije prvi put da se „Dnevni avaz“, kao najveći i najutjecajniji medij u BiH, nalazi na udaru vlasti SDA.

Podsjećamo na poznati pokušaj tadašnje vlasti SDA iz 2000. godine da „Avazu“ podmetne poreznu utaju, što je u zvaničnom saopćenju 26. 6. 2000. oštro osudio američki Stejt department.

„Avaz“ angažirao i poznatog advokata Ifeta Ferageta
Feraget: Godinama radi na slučaju ubistva Dženana Memića
  • Feraget: Godinama radi na slučaju ubistva Dženana Memića
    FOTO: AVAZ

„Avaz-roto press“ je nakon nevjerovatne presude Općinskog suda i sutkinje Mirsade Karahmetović angažirao i poznatog advokata Ifeta Ferageta, koji će se pridružiti našem advokatskom timu.

Feraget je advokat koji godinama radi na slučaju ubistva Dženana Memića i odlično poznaje i uspješno razobličava zakulisne političke i sudsko-tužilačke igre koje koordinira korumpirana vlast.

U srijedu protest novinara „Avaza“ ispred Općinskog suda u Sarajevu

Zbog brutalnog obračuna Bakirove vlasti s „Dnevnim avazom“ i udara na našu egzistenciju, novinari i uposlenici naše kompanije organizirat će protest ispred Općinskog suda u Sarajevu u srijedu, 30. juna, s početkom u 10 sati. 

Na ovaj način ugrožena je egzistencija više stotina porodica koje direktno ili indirektno zavise od uspješnog poslovanja „Avaz-roto pressa“.

Pozivamo i ostale žrtve Bakirovog režima da nam se pridruže u borbi i protestu protiv korumpirane i nesposobne vlasti i njenih metoda zastrašivanja slobodnih medija.

Za 30 godina preživjeli mnoge silnike na vlasti

Medijska kuća „Avaz“ ove godine obilježava 30 godina strpljivog rada i objektivnog informiranja građana. Preživjela je mnoge silnike na vlasti koji su je, baš kao i bračni par Čaušesku, bezuspješno pokušavali ušutkati i zaustaviti otkrivanje istine o političkim ubistvima, sistemskoj korupciji, nepotizmu, skrivenim vlasništvima, radikalizmu i porodičnom lopovluku kakav nije zabilježen u regionu.

Ogromni troškovi papira i štampe, distribucije i goriva, da svako jutro novina stigne na gotovo 4.000 prodajnih mjesta diljem BiH, plaće, doprinosi, honorari i dažbine su već preveliki teret za printane medije koje, za razliku od zemalja EU, u BiH država uopće ne pomaže. Najutjecajniji, najčitaniji i najcitiraniji medij u BiH svakako nervira neuspješnu vlast, koja na sve načine pokušava ugasiti glas javnosti. Zahvaljujući upravo vjernim čitaocima, „Avaz“ godinama odolijeva pritisku i tako će biti i sada.

Urednički kolegij i novinari „Dnevnog avaza“

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close