Moramo zaustaviti udar na budžet FBIH

Vrlo je jasno da se radi o velikom udaru na budžet Federacije BiH, ali i na budžete kantona, moguće da je ovo najveći društveni problem. Smatram da se ova praksa mora pod hitno zaustaviti i za to se vrlo ozbiljno pripremamo, naglasio je u intervju za Vijesti.ba, premijer Federacije BiH, Fadil Novalić.

VIJESTI.BA: Kako biste ocijenili situaciju u kojoj se nalazi budžet Federacije koji je kako ste već rekli dodatno opterećen potraživanjima budžetskih korisnika?

NOVALIĆ: Izvršili smo pregled stanja i zaključili da dug na osnovu tužbi po kolektivnim ugovorima prelazi milijardu maraka prema svim nivoima Vlasti u FBiH.Vrlo je moguće da je ovo najveći društveni problem. Predpostavlja se da dug na osnovu tužbi na kantonima trenutno iznosi oko 600 miliona maraka, po osnovu glavnice. Vlada Federacije BiH je već isplatila 40 miliona maraka obaveza, prispjelo je još 50 miliona, a u pripremi je novih 70 miliona. Vrlo je jasno da se radi o velikom udaru na budžet Federacije BiH, ali i na budžete kantona. Smatram da se ova praksa mora pod hitno zaustaviti i za to se vrlo ozbiljno pripremamo.

VIJESTI.BA: Nije pomalo apsurdna situacija u kojoj državni pravobranioci, to jeste oni koji bi trebali zastupati interese države, u ovom slučaju FBIH, tuže državu i maltene dovode je pred finansijski kolaps.

NOVALIĆ: Da, vrlo je apsurdna…

VIJESTI.BA: Kao što je poznato Vlada FBIH opterećena prilivom novog broja penzionera, istovremeno se ispostavljaju zahtjevi za socijalno zbrinjavanje raznih socijalnih grupa iz ovog društva. Nije li u takvoj atmosferi skoro pa nemoguće provoditi reformske procese ili pak sa druge strane okolnosti koje smo već pominjali ukazuju na nužnost reforme?

NOVALIĆ: Složio bih se da navedene okolnosti ukazuju na nužnost reformi. U svakom navedenom segmentu potrebno je temeljno promjeniti zakonske okvire da bi se zaštitila stabilnost Federacije BiH, njenih najosjetljivih kategorija – penzionera i omogućilo poslovanje na zdravim temeljima, što dalje vodi u kreiranje novih radnih mjesta i jačanje ekonomije. Nismo slučajno prvo radili na radno-pravnom zakonodavstvu. Bilo je nužno usvojiti novi Zakon o radu da bi se stekli uslovi za pregovore o Općem kolektivnom ugovoru. Sad smo u fazi priprema za pregovore granskih kolektivnih ugovora. Dakle da bi spriječili mogučnost za dalje tužbe potrebno je izbalansirano radno-pravno zakonodavstvo.

Sličan je slučaj sa Zakonom o PIO. Raniji odlazak u penziju je omogućio postojeći Zakon o PIO-u, odnosno „povlastica“ od 0,5 % kazne, za godinu ranijeg umirovljenja. U skladu sa povećanjem broja penzionera došlo je do dodatnog opterećenja na Fond, a samim tim i kašnjenja isplata penzija.

VIJESTI.BA: Da li će se kao jedino moguće rješenje u vezi sa potraživanjima budžetskih korisnika uzeti to da se ta potraživanja  isplaćuju u sljedećih 20 godina?

NOVALIĆ: U ovom trenutku razmatramo različita rješenja, a jedno od njih je i da se potraživanja pretvore u javni dug.

VIJESTI.BA: Da li je po novom zakonu o radu spriječena mogućnost da državni služebnici koristeći manjakovsti radnopravnog zakonodavsta nastave  pljačkati državu, ili ako nije, kako to rješiti, da li putem amandmana na zakon?

NOVALIĆ: Prvenstveno, Zakon o radu je osnova za naredna zakonska rješenja u kontekstu reformi koje slijede: zakon o uvezivanju staža, reforma sistema penzionog – invalidskog osiguranja, prvo zapošljavanje, zapošljavanje nakon dugotrajne nezaposlenosti i slično. On također podrazumjeva zakonska rješenja po pitanju sprječavanja tužbi, što je također tretirano Općim kolektivnim ugovorom, a siguran sam da će i granski kolektivni ugovori podrazumjevati slične mehanizme zaštite. Stoga sada stavljamo veliki fokus na pregovore o granskim kolektivnim ugovorima kako se ne bi otvorio prostor za dalje tužbe.
Razgovarao: Nihad Hebibović

(Vijesti.ba)

 

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close