PolitikaSvijet

Rat SAD-a protiv ISIL-a najveća je laž još od 2003. godine

Sredinom novembra ove godine BBC je objavio eksplozivan izvještaj u kojem se navodi da je SAD sklopio tajni sporazum sa stotinama ISIL-ovih boraca i njihovih porodica kojima je bilo dopušteno da napuste Raqqu koja je bila pod opsadom američko-britanske koalicije i njihovih kurdskih saveznika. U konvoju koji je napustio ovaj grad nalazili su se neki od najozloglašenijih ISIL-ovih članova kao i tone naoružanja i municije.

Nakon mjesec, Reuters je prenio izjave visokorangiranog odbjeglog oficira kurdskih snaga u Siriji koji je kazao da je hiljade, a ne stotine, ISIL-ovih boraca napustilo Raqqu u sklopu ovog dogovora. Ovi navodi su bili potvrđeni i od strane turskih sigurnosnih zvaničnika.

– Postignut je sporazum o evakuaciji terorista, radilo se o oko 4.000 osoba, njih i njihovih familija – kazao je kurdski zvaničnik dodajući da su svi, izuzev 500 osoba, bili ISIL-ovi borci.

Naveo je i da su ovi borci upućeni prema Deir ez-Zoru, sirijskoj regiji izuzetno bogatoj naftom. SAD je željela da bombarduje Deir ez-Zor već neko vrijeme, i prisustvo ISIL-ovih boraca u još većem broju dao bi im mnogo potreban izgovor. U junu ove godine, regionalni medij Al-Masdar objavio je video snimak koji navodno prikazuje konvoj ISIL-ovih boraca kako napuštaju Raqqu, a globalni mediji su jako malo pažnje posvetili ovome.

Sve ovo zahtijeva odgovor na pitanje: Ako je SAD dopustio da 3.500 ISIL-ovih boraca napusti Raqqu, koga su uopće i bombardirali tokom ove brutalne opsade? Trumpova ilegalna zračna kampanja koštala je života 1.800 civila i Raqqu je pretvorila u ruševinu, toliko da je i Rusija optužila SAD da Raqqu “briše sa lica zemlje“. SAD je znao da ISIL napušta grad ali je i dalje bombardovao zgrade.

Tajni dogovor tek je vrh ledenog brijega

Sada kada znamo da je SAD dopustio ISIL-ovim borcima da napuste Raqqu, jasnija postaje mogućnost ove grupe da osvoji velike teritorije u Iraku i Siriji. U junu 2014, ISIL je bez mnogo napora zauzeo naftom bogate gradove Mosul i Baiji te je stigao čak do Bagdada. SAD čitavo vrijeme nije ništa učinio, čak i dok su teroristi zarobili veliki broj američkog naoružanja i njime se hvalili po društvenim mrežama. Dok se ISIL hvalio, SAD je bio zauzet napadima dronovima u Pakistanu.

Zašto bi Obamina administracija prioritizirala udare dronovima u zemlji koja to čak i ne želi dok istovremeno ISIL stvara mini državu u Iraku?

U proteklih nekoliko godina svjedočili smo sličnim događajima nekoliko puta. Kada je došao red na Obaminu veliku ofanzivu na Mosul 2016, počele su se pojavljivati informacije da SAD odobrava siguran prolaz ISIL-ovim borcima iz Mosula u Raqqu. Čak i da SAD nije postigla formalni sporazum sa borcima ISIL-a, stanje na terenu je bilo takvo da je SAD činio jako malo da spriječi kretanje ISIL-ovaca.

Britanski Guardian je izvještavao da je irački general Talib Shaghati kazao da ISIL-ovi teroristi već tada napuštaju Mosul i idu u Siriju. Ovo je bilo potvrđeno i od strane saudijskog ministra vanjskih poslova Adea al-Jubeira, koji je kazao da ako ISIL bude poražen u Mosulu, vjerovatno će njegovi pripadnici otići u Siriju.

Zbog čega SAD nije bombardovao borce ISIL-a dok su odlazili u Siriju? Kada se ovo pitanje sagleda u svjetlu navedenih informacija te ponašanja SAD-a posljednih godina, odgovor se nameće sam od sebe.

SAD pružio zračnu pomoć ISIL-u

Sirijska vlada, njene oružane snage i saveznici su u najžešćim borbama sa ISIL-om u Siriji, a ne SAD ili njegovi saveznici. Uprkos tome, avioni SAD-a su mnogo puta direktno pogodili snage sirijske vojske čak i u trenucima kada su ove snage izvojevale važne pobjede protiv terorista.

U septembru 2016, američka koalicija bombardovala je položaje sirijske vojske u trenucima kada se borila sa ISIL-ovim snagama pokraj Deir ez-Zora. Rusija je optužila SAD da je ovim omogućena pomoć ISIL-ovcima koji su pod zaštitom američkih zračnih napada pokrenuli vlastitu ofanzivu. Poginulo je više od 60 sirijskih vojnika, ali niko nije odgovarao za ovaj zločin.

Slični argumenti iznešeni su i za Trumpov potez u aprilu ove godine kada je ubijena grupa sirijskih vojnika nakon čega je ISIL započeo ofanzivu.

ISIL je iskoristio američko oružje

Za sada znamo da je ISIL-u omogućen sigural prolaz pod komandom SAD-a minimalno jednom te da je teroristička grupa dobijala i zračnu podršku u nekoliko situacija. Znamo i da je SAD omogućio direktno ili indirektno da ISIL dobije veliku teritoriju samo da bi time Amerikanci imali razlog za intervenciju.

Ali stvari postaju još “bolje“. Ovog mjeseca je objavljen izvještaj britanske Conflict Armament Research (CAR) grupe, koja je analizirajući oko 40.000 predmeta koje su istraživači pronaši na teritorijama sa kojih je ISIL protjeran, zaključila da je grupa zarobila veliki broj američkog naoružanja namijenjenog drugim grupama u Siriji. ISIL je imao čak i neke od najnaprednijih protivtenkovskih raketa iz američke proizvodnje.

– Međunarodne isporuke oružja grupama u Siriji su uveliko povećale kvalitet i kvantitet naoružanja koje posjeduje ISIL, i to u drastično većem obimu nego što bi ova grupa to mogla zarobiti u Siriji – stoji u izvještaju.

SAD nije morala čekati ovaj izvještaj da zna šta se dešava na terenu. Još u oktobru 2012. godine, New York Times je izvijestio da “većina isporuka oružja iz Saudijske Arabije i Katara sirijskim grupama koje se bore protiv Assada završava u rukama tvrdolinijaških islamističkih grupa, a ne u rukama sekularne opozicije koju Zapad želi vidjeti kao pobjednika sukoba“.

Čak i da SAD nema kontrolu nad ISIL-om kao niti nad terorom koji je ova grupa stvorila u Iraku, Siriji i drugim državama, postoji još jedna stvar koju treba diskutovati a to je sam nastanak ISIL-a.

SAD je stvorila uvjete da ISIL postoji

ISIL se razvio iz iračke Al-Kaide, koja je postala ozbiljna vojna sila tek nakon američke invazije 2003. godine. Ovo je dijelom posljedica i odluke Bushove administracije da se otpusti 400.000 pripadnika iračke armije i to samo zato jer se smatralo da su povezani sa Saddamovom Baath partijom. Neki od članova ove grupe sada drže visoke pozicije u ISIL-u i zaslužni su za uspjeh terorističke grupe.

S druge strane, historija je jasno pokazala da al-Kaida postoji samo zato jer je SAD aktivno trenirao, finansirao i naoružao mudžahedine u Afganistanu kao način uvlačenja Sovjetskog saveza u beskonačni rat. Britanski list Independent čak je u tom periodu imao priču o Bin Ladenu kao borcu za slobodu.

Ali od 11. septembra, SAD je kriminalizirao finansiranje i podršku Al-Kaidi te organizacijama s kojima je ona u savezu. Uprkos tome, SAD je otvoreno podržao Al-Kaidinu grupu u Siriji kao i grupu AQAP u Jemenu koja je opet povezana sa Al-Kaidom. Time se i materijalno dokazuje da je SAD aktivno podržao i razvijao ISIL, jednu od najsmrtonosnijih terorističkih grupa u novijoj historiji.

Vrijeme je da neko zbog toga i odgovara. Protiv SAD-a treba pokrenuti postupke zbog ozbiljnih kriminalnih radnji, i ako je iko ozbiljan u namjeri uništavanja islamističkih terorističkih grupa, trebali bi kao prvi korak napraviti pokretanje sudskog postupka protiv američke vlade zbog podrške terorizmu na Bliskom istoku i šire.

 

Darius Shahtahmasebi

Information Clearing House

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close