Radnik i Sloboda u finalu KUP-a BiH

Sloboda – Željezničar 3:1 (2:1)
Široki Brijek – Radnik 2:1 (0:1)

U revanš susretu polufinala Kupa BiH odigranom na Tušnju, Sloboda je sa 3:1 savladala Željezničar i tako se nakon trijumfa na Grbavici sa 2:1 plasirala u finale.

Tuzlaci su od samog početka ušli mnogo odlučnije i angažovanije nego Željo, te su prijetili preko Sarića i Zeba u prvih pet minuta, ali rezultat se nije mijenao. U 8. minuti šutirao je i Merzić pored gola, a u 15. i pokušaj Sarića iz slobodanjaka završio je pored lijeve stative Kjosevskog.

Bolju igru crno-crveni su kapitalizovali u 27. minuti. Zeba je ubacio iz prekida, Merzić je loptu prebacio na visinu peterca, a usamljenom Kostiću nije bilo teško da pogodi nebranjeni dio mreže. Gosti su reklamirali i ofsajd, međutim Valjić i pomoćnici nisu promijenili odluku, a gol je naknadno pripisan Merziću, jer je lopta već ranije prešla gol-liniju. Mulalić je pokušao i izmjenom promijeniti tok igre, Đermanović je zamijenio Zahirovića, ali Plavi su tokom prvih 45 minuta bili potpuno anemični i bezidedjni.

U 39. minuti agilni Efencić je odlično probio po desnoj strani i odlično ubacio u kazneni prostor, gdje je loptu spremno dočekao Krpić, pogodivši za 2:0 i već tada je sve bilo riješeno.

Drugi dio protekao je većim dijelom u mirnoj igri, bez pravih šansi. Tim sa Grbavice nije imao snage da napravi nešto više i ugrozi gol Pirića, a Sloboda je sigurnom igrom do kraja bez većih problema čuvala prednost, da bi u 79. minuti nakon novog prekida lopta došla do Kostića, a stoper Tuzlaka je zakucao loptu pod prečku za 3:0. U 89. minuti dosuđen je penal za goste nakon što je srušen Memija, a Ivan Lendrić je ublažio poraza Željezničara za konačnih 3:1.

Sloboda se tako zasluženo plasirala u novo finale Kupa, te će u dvomeču sa Radnikom tražiti priliku za prvi trofej u ovom takmičenju.

POGLEDAJTE VIDEO

( SCsport)

Fudbaleri Radnika po prvi put u historiji kluba ostvarili su plasman u finale Kupa naše zemlje nakon što su danas eliminisali Široki Brijeg.

Meč igran na stadionu Pecara okončan je pirovom pobjedom domaćina rezultatom 2:1, nakon što je prvi meč u Bijeljini pripao Radniku rezultatom 1:0. Od početka utakmice Široki je bio bolji tim, imao je loptu u svom posjedu, ali je prva prava prilika uslijedila tek u 26. minuti kada je domaćin došao i u vodstvo. Boris Pandža je glavom uspio matirati Asmira Avdukića nakon kornera sa lijeve strane.

Mogao je Široki uduplati vodstvo i u 40. minuti, ali je Pandža ovog puta spriječen, nakon ponovnog pokušaja glavom poslije kornera sa desne strane. U 52. minuti pred golom Radnika nije se najbolje snašao Ivan Krstanović. Potom se dobro u kaznenom prostoru Širokog nije snašao ni Wagner nakon dodavanja Crnova. U 66. minuti Zvonimir Kožulj je sjajnim šutem iz slobodnjaka povisio na 2:0.

Slavlje je trajalo svega tri minute pošto je u 69. dosuđen kazneni udarac za Radnik nakon što je u šesnaestercu oboren Marko Obradović. Siguran izvođač bio je Adnan Šećerović za smanjenje rezultata. Minutu kasnije Obradović ne koristi dobru priliku nakon što je zaobišao Bilobrka, ali i loše šutirao.