Program sanacije 18.400.000 KM obaveza u RMU “Breza”

Program sanacije stanja u JP Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo ZD RMU “Breza“

Rudnik mrkog uglja „Breza“ d.o.o. Breza je zavisno društvo JP „Elektroprivreda BiH“ d.d. Sarajevo. i  jedan je od snadbjevača  TE “Kakanj“, zajedno sa drugim rudnicima uglja u Federaciji Bosne i Hercegovine. Prema tome, dugoročno planiranje proizvodnje uglja u Rudniku mrkog uglja „Breza“ vrši se na bazi dugoročnih i srednjoročnih planova, koji se usaglašavaju na nivou JP „Elektroprivreda“ BiH d.d. Sarajevo.

(Kompletan DOKUMENT u prilogu)

Iz dokumenta donosimo određene cjeline kao sažetak informacija.

– “Potreba za izradom programa sanacije se javlja zbog podbačaja planiranih prihoda za protekli period što je rezultat neostvarene isporuke ugovorene toplotne vrijednosti uglja prema termoelektrani “Kakanj“ što je posljedica manjeg kvaliteta isporučenog uglja u odnosu na planirani.

Planirana isporuka uglja prema TE “Kakanj“ za period januar – septembar 2015. godine, iznosila je 389.299 tona. Ostvarena isporuka iznosila je 338.200 tona, što predstavlja ostvarenje plana od 86,9% odnosno realizovana otprema za TE je manja za 51.099 tona u odnosu na planiranu.

Planirana proizvodnja uglja na nivou rudnika za period januar – septembar 2015. godine je iznosila 412.500 tona, a ostvarena proizvodnja u istom periodu iznosi 353.086,24 tone, odnosno procenat ostvarenja plana proizvodnje iznosi 85,6% i proizvodnja je manja od planirane za 59.413,8 tona.

U periodu januar – septembar 2015. godine desio se podbačaj i u količini proizvodnje i u kvalitetu eksploatisanog uglja, s tim da slab kvalitet uglja ima veće efekte na nedostignuti  plan prihoda nego sama količina uglja.”

– “Posmatrano finansijki, pad kvalitete uglja u odnosu na plan na isporučene količine uglja u TE “Kakanj“ imao je negativne finansijke efekte od 6.274.962 KM, što je svakako jedan od glavnih uzroka ostvarenja gubitka iznad planiranog za navedeni period. Planirana cijena uglja za TE „Kakanj“ iznosi 75,00 KM/toni a ostvarena prosječna cijena za TE je iznosila 56,446 KM/toni (DTV 12,087 i cijena 4,670 KM/GJ uz ugovoreno penaliziranje prema toplotnom razredu).”

– “Što se tiče prihoda od uglja  – ostali kupci (široka potrošnja), posmatrano finansijski, za period januar – septembar 2015. godine plan je iznosio 1.189.350 KM a ostvaren je prihod od 908.167,30 KM te je ostvarenje manje za 281.182,7 KM u odnosu na plan.”

– “Ukupne obaveze koje JP Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo ZD RMU “Breza“ d.o.o. Breza u ovom trenutku ima kao obavezu da izmiri iz vlastitih izvora (proizvodnjom), iznose 73.112.075,98 KM, U navedenim
obavezama su sadržane i obaveze koje za plaćanje dolaze preko jedne godine (tzv. dugoročne obaveze) u iznosu od 7.635.698,48 KM tako da su kratkoročne obaveze (obaveze koje su dospjele i stvorene obaveze a koje dospijevaju u periodu do godinu dana trenutno iznose 65.476.377,50 KM.”

– “Napomena:

-Navedene obaveze predstavljaju obaveze koje će se stvoriti i koje će dospjeti u periodu oktobar – decembar 2015 godine, dakle bez obaveza koje su dospjele za plaćanje do 30.09.2015. godine.

 

-U iskazanim obavezama nije iskazana obaveza obračunate amortizacije koja na mjesečnom nivou u narednom periodu će iznosi cca 508.000 KM, odnosno za period oktobar – decembar 2015  godine 1.524.000 KM, jer se ta sredstva ne izdvajaju na poseban račun.

 

-U iskazanim obavezama su iskazane obaveza za poreze i doprinose koje se mjesečno stvaraju a ovim Programom upitno je njihovo plaćanje ili je upitno plaćanje neke druge planirane obaveze iz razloga što se planiranom proizvodnjom do kraja ove godine neće ostvariti dovoljna finansijska sredstva za plaćanje svih tekućih obaveza ovog perioda, jer će nedostajati sredstva od  cca 4.148.000 KM.

 

U iskazanim obavezama nisu definisana finansijska sredstva za pokriće (uplatu) duga za penzijsko i invalidsko osiguranje, za zaposlenike koji su u prethodnim mjesecima uz posticajne opremnine sporazumno raskinulu ugovor o radu.”

– “Iskazani gubitak perioda, bi uvečao gubitak koji je ostvaren za period januar – septembar 2015. godine i koji je iznosi 14.083.344 KM, što bi za 2015. godinu imalo ukupan negativan finansijki rezultat, odnosno gubitak u poslovanju od preko 18.400.000 KM.”

 

– “Z A K LJ U Č A K

 

Iz navedenog se može zaključiti da je poslovanje u periodu januar – septembar 2015. godine bilo izuzetno složeno i obilježeno stanovitim teškočama, prije svih padom kvaliteta uglja usljed spomenutih problema zastoja u planiranoj proizvodnji uglja iz jame O. “Sretno“, i velikom vlažnošču ostalog proizvedenog uglja, koja se negativno odrazila na kvalitet uglja. Kada se pri tome dodaju i ostali problemi koji nastaju u preradi uglja zbog velike vlažnosti, onda su posljedice na krajnji rezultat poslovanja odrazile negativno.

 

Takođe se može zaključiti da i u periodu oktobar – decembar se očekuje negativan finansijski rezultat (gubitak) od 4,3 miliona KM, odnosno gubitak za 2015. godinu od 18,3 miliona KM, što uzmeli se u obzir gubici iskazani u prethodni niz godina, dovoljno govori o veoma teškom finansijskom stanju u kom se JP Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo ZD RMU “Breza“ d.o.o.  Breza trenutno nalazi.

 

Dakle, imajući u vidu predstavljene informacije u ovom Planu, može se reći da je poslovanje društva u predmetnom periodu bilo dosta kompleksno, što će svakako imati i snažnog uticaja na konačno poslovanje, zaključno sa 31.12.2015. godine, u odnosu na planiran poslovanje.

 

Kako bi se efikasno provele sve planirane mjere sanacije u poslovanju do 31.12.2015. godine, potrebno je provesti sve neophodne zacrtane mjere i uložiti dodatne napore da se poveća toplotna vrijednost proizvedenog uglja, te da se ista dovede na nivo planirane, i time ostvare veći prihodi od prodaje uglja, a uslov za to su između ostalog osiguravanje pouzdanog i kontinuiranog odvijanja svih tehnoloških procesa u proizvodnji i preradi uglja kao i stabilne vremenske prilike.

 

Kada je u pitanju poslovanja u 2016 godini karakterisat će ga veoma složena i kompleksna pozicija u ostvarivanju planirane proizvodnje i kvalitete uglja zbog zaostalih pripremnih radova i u jamama i na površinskom kopu. Pored toga u 2016 godinu se ulazi sa ogromnim bremenom finansijskih obaveza i nepovoljnom strukturom obaveza kao i sa nepovoljnom strukturom zaposlenih, što može negativno da utiće na ostvarenje planirane proizvodnje.

 

Takođe, smatramo da bi bilo dobro i potrebno razmotriti mogučnost drugačijeg ugovaranja prodaje uglja koji će biti isporučivan u narednom periodu na naćin da se ugovorom definiše da se ugalj koji ne zadovoljava osnovne uslove kvaliteta, odnosno koji bude lošijeg kvaliteta od onog utvrđenog osnovnim ugovorom, tretira na poseban naćin, aneksiranjem osnovnog ugovora uz posebne uslove i cijene za isti.

 

Imajući u vidu svu kompleksnost poslovanja i postojeće stanje, svakako treba pristupiti izradi jednog dugoročnog Plana sanacije poslovanja (period od minimalno pet godina) koji bi dao odgovor kada i na koji naćin može obezbjediti proizvodnju uglja iz glavnih slojeva sa kombinacijom podinskih, kao i rješavanje ostalih unutrašnjih i sistemskih problema koje prati poslovanje rudnika već duži niz godina.

 

Obzirom da bi dugoročni Program sanacije poslovanja podrazumjevao i učešće drugih nivoa upravljanja društva (Vladajuće društvo, Vlada F BiH, Vlade kantona F BiH), zatim i Sindikata rudnika, to bi podrazumjevalo i njihovo aktivno učešće kako u izradi tako i u samoj realizaciji istog, jer samo takvim pristupom je moguće rješavanje nagomilanih problema koji su prisutni u poslovanju rudnika.

 

D I R E K T O R :

Suad Čosić, dipl.ing.rud.

______________
magazinplus.eu

 

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close