Proglas banjalučkih novinara protiv ugrožavanja medijskih sloboda

Predstavnici medijske zajednice u proglasu su zatražili provođenje nezavisne, profesionalne i efikasne istrage o krivičnim i drugim nezakonitm djelima učinjenim novinarima, kao i preduzimanje drugih pravnih radnji koje će rezultirati kaznama za počinioce

Novinari iz Banje Luke iskazali su danas odlučan stav protiv sve učestalijih pritisaka i pokušaja ugrožavanja medijskih sloboda.
S „protestnog sastanka“ ispred banjalučkog Kluba novinara upućeni su i konkretni zahtjevi vlastima u Republici Srpskoj, Federaciji BiH i Bosni i Hercegovini.
Predstavnici medijske zajednice u proglasu su zatražili provođenje nezavisne, profesionalne i efikasne istrage o krivičnim i drugim nezakonitm djelima učinjenim novinarima, kao i preduzimanje drugih pravnih radnji koje će rezultirati kaznama za počinioce.
Od Kabineta predsjednika Republike Spske traže hitno izdavanje akreditacije novinarima BN TV iz Bijeljine, od Ministarstva unutrašnjih poslova Hercegovačko – neretvanskog kantona hitnu i profesionalnu istragu o napadu na Šteficu Galić i Amera Bahtijara, urednike portala Tacno.net, kao i objavljivanje rezultata istrage u roku od sedam dana.
Predsjednik Kluba novinara Banja Luka Siniša Vukelić je rekao da od Viskog sudskog i tužilačkog Vijeća BiH se traži hitna istragu o upadu policije u redakciju portala Klix.ba i postupanje Specijalnog tužilaštva Republike Srpske, Kantonalnog tužiteljstva Sarajevo i Općinskog suda Sarajevu koji su, kao pravosudne institucije, sudjelovali u izdavanju naredbe o pretresu.
Od Ministarstva pravde i Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, kao i od Ministarstva pravde i Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo zahtijeva se detaljna analiza postupanja policije u vezi s pretresom prostorija portala Klix.ba, u kontekstu kršenja prava na slobodu izražavanja i prava novinara na zaštitu izvora informacija, zastićenih Evropskom poveljom o ljudskim pravima, ustavima entiteta i BiH, kao i zakonskim propisima iz oblasti krivičnog i građanskog prava.

 

protest-novinari-banja-luka-1

I od Predsjedništvo BiH novinari traže da se najhitnije pozabavi kršenjima medijskih sloboda u BiH i prava novinara na siguran i slobodan rad, te u skladu sa svojim ovlastima, preduzme mjere koje će osigurati poštivanje slobode izražavanja od državnih i javnih institucija, na način kako je to navedeno u predpristupnom Sporazmu i više godišnjih izvještaja o napretku BiH u procesu EU integracija.
– Ukoliko se ovi zahtjevi ne ispune u navedenim i razumnim rokovima, pozvat ćemo novinare i medijske radnike iz cijele države na javna okupljanja pred navedenim institucijama, dok se i posljednji zahtjev ne ispuni, a javnost obavijesti o mjerama koje su preduzeli u cilju stvaranja sigurnog i tolerantnog okruženja za rad svih medija i novinara u Bosni i Hercegovini – naglasio je Vukelić.
Udruženje/udruga BH novinari i Klub novinara Banja Luka pozivaju i ostala novinarska udruženja i medijske sindikate u BiH da podrže navedene zahtjeve, te da iskažu punu solidarnost sa novinarima, čija su prava sistematski i godinama ugrožavana.
Fizički napadi na novinarske ekipe BNTV i TVSA, sudska zabrana objavljivanja informacija za FTV, upad policije u redakciju portala Klix, uskraćivanje akreditacije novinarima BN televizije za ulazak u Palatu predsjednika Republike Srpske i verbalni napad na urednike portala Tacno.net, samo su dio od 400 registrovanih slučajeva kršenja slobode izražavnja i individualnih prava novinara, zabilježenih u Liniji za pomoć novinarima od 2006. do danas.
Među tim slučajevima zabilježeno je 60 fizičkih napada na novinare i direktnih prijetnji smrću, a samo u 15 posto krivičnih djela prema novinarima donesene su pravomoćne presude, u 22 posto slučajeva nije ni pokrenuta, a kamoli provedena istraga, a u 23,5 posto slučajeva došlo je do “zatvaranja“ predmeta, bez nastojanja policijskih i pravosudnih institucija da otkriju počinioce i osiguraju pravnu zaštitu novinara.
Da nije važno koliko se novinara odazvalo na današnji protestni skup, ukazala je Milkica Milojević, predsjednica Udruženja BH novinara ističući da se novinari bore za prava građana ove zemlje, da imaju pravovremenu, tačnu i sveobuhvatnu informaciju i da ne žive u totalitarnom društvu, u kojem se, između ostalog, moraju da poštuju i Evropske konvencije o ljudskim pravima.
Izrazila je nadu da će se novinari izboriti da dostojanstveno rade svoj posao, a da zakoni u BiH ne služe da bi se opravdala nepravda.
Novinar Dragan Bursać ukazao je da predstavnici medija samo kroz udruženja i sistematski rad, a ne kao pojedinci, mogu se izboriti za svoja prava.
Ipak, i na današnjem skupu, kazao je, nije bilo RTRS-a, osim pojedinaca iz te medijske kuće, što govori o stanju novinarstva u RS i stanju svijesti ljudi.
Stoga je i s ovog „protestnog sastanka“ poručeno da su, međunovinarska solidarnost, snaga i jedinstvo medijske zajednice u odbrani slobode izražavanja i prava novinara, uz mnogo odgovornije i profesionalnije postupanje nadležnih državnih i javnih institucija, garant uspješnosti novinarske „borbe“ za više medijskih sloboda i sigurnost novinarske profesije u BiH.
(Fena/Foto: atvbl.com/md)

 

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close