-TopSLIDEKultura

Prije 27 godina počeli su pregovori u Dejtonu: Kako smo dobili entitete

U.S. Air Force/Staff Sgt. Brian Schlumbohm

HISTORIJSKI OSVRT

Na današnji dan 1.11.1995. godine u američkoj bazi Wright-Patterson pored Dejtona u Ohaju počeli su pregovori koji će u konačnici zaustaviti rat u Bosni i Hercegovini i donijeti državno uređenje kakvo imamo i dan danas.

Dan prije početka pregovora delegacije su počele da pristižu u zračnu bazu, a odabir ove lokacije nije bio slučajan. Uslovi u samoj bazi su bili prilično spartanski te su više podsjećali na neki studentski dom ili internat.

Delegaciju Bosne i Hercegovine tokom dejtonskih pregovora činili su: Alija Izetbegović, Haris Silajdžić, Krešimir Zubak, Jadranko Prlić, Miro Lazović, Ivo Komšić i Muhamed Šaćirbegović, te kao pravni eksperti: Kasim Trnka, Kasim Begić i Džemil Sabrihafizović.

Pregovore je vodio savjetnik američkog sekretara i dugogodišnji diplomata Richard Holbrooke, a kao model je uzeo sporazum u Camp Davidu koji je okončao Arapsko-izraelski rat. Kao i u Camp Davidu sudionicima pregovora je bilo zabranjeno da se obraćaju medijima, a tadašnji američki državni sekretar Warren Christopher obavijestio je predsjednika Billa Clintona da će nakon otvaranja pregovora “radio biti ugašen”. Cilj je bio izbjeći proglašavanje “pobjeda” ali i pritiska koji bi uslijedio nakon “curenja” informacija.

Najveće pitanje je bilo zašto je za osnovu pregovora prihvaćen prijedlog kontakt grupe o državi sa dva entiteta iako su okolnosti na terenu omogućavale drugačiji ishod i odustajanje od podjele i od same ideje Republike Srpske.

Holbrooke je prilikom jednog intervjua to detaljno opisao.

“To je bilo kad je bombardovanje (srpskih položaja) bilo na vrhuncu uspješnosti, druga nedjelja septembra, i ‘tomahawksi’ su razvalili komandni i kontrolni sistem u Banjoj Luci i Srbi su bili ranjivi i u bijegu i Sjedinjene Države su se suočavale s dva moguća izbora: jedan je; da se odbaci plan kontakt grupe i da se ohrabri hrvatsko-muslimanska ofanziva da dobiju rat i da se napusti podjela i koncept sa dva entiteta kontakt grupe; a drugi da iskoristimo te okolnosti da najzad provedemo plan kontakt grupe. Bili smo vrlo svjesni da je u vrijeme kad smo počeli pregovore teritorijalna podjela bila oko 70 prema 30 posto u korist Srba i da se sada ubrzano približavala omjeru 50 prema 50. Odlučili smo da se držimo plana kontakt grupe.”

Holbrooke je podsjetio i kako ga je Milošević molio da zaustave hrvatsko-bošnjačku ofanzivu na Banju Luku te zbog čega je i on bio protiv oslobođenja ovog grada

“Imajući u vidu enorman broj izbjeglica u regionu, nismo mislili da je bilo ispravno, bilo moralno, etički ili politički, da ih pustimo da uzmu Banju Luku. Tako smo otišli u Zagreb i 19. septembra imali taj bučan sastanak s Izetbegovićem i Tuđmanom i tražili da se zaustave prije nego što dođu do Banje Luke. Tuđman je planuo na sastanku i derao se na Izetbegovića: ‘Mi smo uradili 80 posto osvajanja’!“

Sami pregovori su držani u tajnosti i od samog vrha u Washingtonu a samo tri člana tima; general Wesley Clark, Don Kerrick i Jim Pardew su slali izvještaje koje je prethodno odobravao Holbrooke.

Prilikom otvaranja pregovora predsjednik Predsjedništva RBiH Alija Izetbegović je pokazivao nezadovoljstvo jer je do razgovora došlo u trenutku kada je Armija BiH počela da niže velike uspjehe. U jednom trenutku se čak razmišljao da li da prisustvuje pregovorima zbog dvoentiteskog predloška no državni sekretar Christopher i Holbrooke su ga uvjeravali da rat može biti pravedno okončan te da će uslijediti velika podrška bosanskoj armiji i ekonomiji.

Sekretar Christopher je na neki način i ucjenjivao Izetbegovića izražavajući zabrinutost zbog navodnog utjecaja Irana i velikog broja mudžahedinskih boraca.

“Moram biti vrlo jasan s vama, i jedan mudžahedin je previše”, Christopher je spočitao Izetbegoviću.

Istog dana Christopher se sastao i sa predsjednikom Hrvatske Franjom Tuđmanom od kojeg je tražio da ojača bosanskohercegovačku federaciju, ali i sa predsjednikom SR Jugoslavije Slobodanom Miloševićem kojemu je obećao ukidanje sankcija ukoliko se potpiše sporazum.

Na kraju otvaranja pregovora ponovo se obratio državni sekretar Christopher te poručio:

“Mi smo danas ovdje da bismo dali Bosni i Hercegovini šansu da bude zemlja u miru a ne polje smrti a za to se moraju ispuniti četiri ključna uslova: prvo, Bosna treba da ostane cjelovita zemlja s jedinstvenim međunarodnim personalitetom; drugo, rješenje treba da uzme u obzir posebnu historiju i značaj Sarajeva i treće, moraju se poštovati ljudska prava i oni koji su odgovorni za zlodjela moraju odgovarati”.

Pregovori su trajali 21 dan a nakon mnogo ucjena, prijetnji i pritisaka na sve strane uspješno su okončani a Bosna i Hercegovina je dobila trajni mir. Zadnjeg dana pregovora iz Bijele kuće se obratio tadašnji američki predsjednik Bill Clinton i poručio:

“Nakon gotovo četiri godine i 250.000 ubijenih, dva miliona izbjeglica i zlodjela koja su zapanjivala ljude širom svijeta, narod Bosne konačno ima priliku da se od užasa rata okrene obećanju mira”.

Klix

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close