Kultura

Prevaziđimo rodni jaz na Wikipediji

Dana 7. marta 2018. godine, oko 50 žena iz javnog života, akademske zajednice, sporta, politike, kulture, nauke, tehnologije i biznisa će učestvovati u događaju #WiliGapBiH koji za cilj ima kreiranje više članaka i informacija o ženama iz BiH na Wikipediji, da bi internet postao rodno ravnopravnije mjesto.

Margot Wallström, ministrica vanjskih poslova Švedske: “Širom svijeta žene su zanemarene u kontekstu pristupa resursima, zastupljenosti i ljudskih prava. Iz ovoga razloga mi težimo feminističkoj vanjskoj politici – punom snagom, širom svijeta.” Na Međunarodni dan žena, Ministarstvo vanjskih poslova I oko 50 ambasada organiziraju edit-a-thon događaj, da bi podigli broj članaka o ženama.

Ambasador Švedske u Bosni i Hercegovini, Anders Hagelberg, ističe da je “WikiGap odlična inicijativa kojom se naglašava potreba veće zastupljenosti žena u donošenju odluka u javnom životu i društvu Bosne i Hercegovine, Švedske i drugdje. Udruživanjem snaga možemo donijeti promjenu”.

Ima toliko velikih žena iz Bosne i Hercegovine koje su na značajne načine doprinijele ovome društvu i svijetu, i nećemo dopustiti da budu zaboravljene u ovo digitalno doba. Ovo je svjedočanstvo njihovim poduhvatima i poziv ženama da kreiraju historije/herstorije o sebi“, kazala je izvršna direktorica SOC-a, Emina Bošnjak.

Wikipedija je najveća online korisnička enciklopedija na svijetu, čiji sadržaj ima potencijal da oblikuje naš pogled na svijet. Međutim, 90% onih koji stavljaju sadržaj su muškarci i četiri puta više je članaka o muškarcima nego o ženama. Iako brojke variraju u ovisnosti od mjesta/zemlje, jasno je da je manje informacija o ženama nego o muškarcima. Mi želimo ovo promijeniti!

Ovaj edit-a-thon organizira Sarajevski otvoreni centar, uz podršku Ambasade Švedske u Bosni i Hercegovini, u vezi sa Međunarodnim danom žena, 8. martom. Ambasador Švedske će otvoriti #WikiGapBiH edit-a-thon.
Ovaj događaj je početni u kampanji kreiranja sadržaja o ženama i od strane žena na Wikipediji, i teži ukidanju jaza u online zastupljenosti.

#WikiGapBiH edit-a-thon se organizira u sklopu #WikiGap inicijative koju provode ambasade Švedske i Wikimedia u više od 40 zemalja svijeta, čime okupljaju ljude u nastojanju za povećanjem zastupljenosti članaka o ženama na Wikipediji.

Ako želite da nam se pridružite u nastojanjima za postizanjem ravnopravnije Wikipedije, ili trebate više informacija o događaju, molimo kontaktirajte Sarajevski otvoreni centar putem e-maila emina@soc.ba i vladana@soc.ba, ili putem telefona +387 33 551 000.

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close