Premijer liga BiH: Ubjedljive pobjede Sarajeva i Željezničara

Fudbaleri Željezničara i Sarajeva nastavili su trku za titulu prvaka Bosne i Hercegovine pobjedama u 27. kolu Premijer lige BiH.

Željezničar – Mladost 4:0 (2:0)

Željezničar je rezultatom 4:0 savladao Mladost i na najbolji mogući način najavio 105. vječiti derbi koji će se u subotu odigrati na Koševu.

Plavi su od ovog kola ujedno i najefikasnija ekipa u Premijer ligi, a nadaju se da će od narednog biti i vodeća na tabeli, s obzirom na to da su već u nizu od 14 mečeva bez poraza.

Za razliku od nekih ranijih utakmica na Grbavici, plavi protiv Mladosti nisu imali problema. Već 13. minuti bilo je 1:0, a strijelac je bio Đelmić. Bajić je uradio veći dio posla, zagradio se, primio loptu, oslobodio se svojih čuvara i ondfa u priliku gurnuo Đelmića, koji pogađa za vodstvo.

Četiri minute poslije već je bilo 2:0, a nakon asistencije, Bajić je upisao i pogodak i to nakon dodavanja Kosorića. Za napadača plavih ovo je ujedno 15. gol u sezoni, čime je učvrstio mjesto na vrhu liste strijelaca.

Do kraja prvog dijela nije se mnogo toga dešavalo, osim jednog pokušaja gostiju, koji je bio bezuspješan.

Nastavak donosi dosta slabiji intezitet, ali i nova dva pogotka u mreži Mladosti. Najprije je Hadžiahmetović, nakon duplog pasa sa Bajićem, postigao svoj prvijenac, zakucavši loptu pod prečku, a onda je u 80. minuti konačan rezultat postavio, svojim prvim golom u sezoni, Nuspahić, kojeg je uposlio D. Sadiković.

Navijači, koji su navijali od prve do posljednje minute, igrače Želje suz pozdravili ovacijama, te skandiranjem: “Hoćemo pobjedu, pobjedu na Koševu”.

Radnik – Sarajevo 0:2 (0:1)

Fudbaleri Sarajeva savladali su kao gost Radnik sa 2:0, čime su nastavili niz od pet uzastopnih trijumfa otkako se na trenersku poziciju vratio Dženan Uščuplić. Golovima Ahmada Kallasija u prvom i Krste Velkoskog u drugom dijelu, bordo sastav bio je bolji od Bijeljinaca i ostao na vrhu tabele poslije 27. kola, te tako obradovao navijače koji su mu pružili veliku podršku u jučerašnjem meču u Ugljeviku, dok Bijeljinci nisu iskoristili šanse.

Domaćin je prvi pokušao preko Vučinića, koji je u sedmoj minuti pucao pravo u golmana bordo sastava Delača. Tim sa Koševa poveo je u 15. minuti kada je nakon duplog pasa sa Stojčevom, Kallasi lijevom nogom lijepim udarcem sa 10-ak metara pogodio rašlje i dao prvijenac u zvaničnim mečevima gostiju. Nakon vodećeg gola Sarajevo je imalo terensku inicijativu. U 23. minuti Kallasi je ubacio, a šut Bilbije glavom odbranio je golman Radnika Bodiroga. Pet minuta kasnije na centaršut Milovića sa desne strane, Vučinić je bio neprecizan glavom sa osam metara. Tim iz Bijeljine propustio je šansu u 45. minuti preko Seratlića, koji je šutirao iskosa sa lijeve strane, a Delač odlično odbranio udarac.

Nakon što je Kallasi morao napustiti igru zbog povrede krajem prvog dijela, trener gostiju Uščuplić bio je prinuđen zamijeniti u 61. minuti i Berberovića, takođe zbog povrede.

Tim sa Koševa duplirao je prednost u 71. minuti. Golman Radnika Bodiroga je istrčao sa svog gola i katastrofalno pogriješio, napucavši loptu u Velkoskog, koji ju je potom ubacio u praznu mrežu za 2:0 i svoj deveti prvenstveni pogodak. U 80. minuti Ostojić je dobro probio po lijevoj strani i odigrao povratnu loptu za Antića, koji je sa peterca pogodio stativu. Tako je Sarajevo zabilježilo 17. pobjedu i na najbolji način najavilo veliki derbi sa Željezničarom u subotu na koševskom stadionu.

Zvijezda – Drina 2:1 (1:0)

Fudbaleri Zvijezde savladali su Drinu rezultatom 2:1 u današnjem meču 27. kola BH Telecom Premijer lige BiH. Domaći su imali više od igre, a gol za vodstvo Zvijezde postigao je Mirko Spasojević u 45. minuti na asistenciju Čolića. Šest minuta do kraja Memović je izjednačio na 1:1. Ipak, fudbaleri Zvijezde se nisu predavali i golom drugim golom Spasojevića u sudijskoj nadoknadi došli su do vrijedne pobjede.

Vitez – Velež 3:1 (1:1)

Fudbaleri Viteza ostvarili su vrlo vrijednu pobjedu u borbi za opstanak savladavši ekipu Veleža sa 3:1. Gosti su poveli preko Demića u 12. minuti, a rezultat prvog dijela postavio je Basara u 22. minuti. Posao domaćinu olakšao je Hebibović, koji u 55. minuti zaradio drugi žuti karton, pa je Velež igrao sa igračem manje, a Vitez je to kaznio golovima Pinjuha u 72. i Kapetana u 84. minuti.

Sloboda – Borac 2:0 (2:0)

Nakon duela starih rivala Slobode i Borca, više razloga za slavlje imaju Tuzlaci, koji su pobijedili sa 2:0. Golove za izabranike trenera Husrefa Musemića Krpić u 3. i Mujić u 12. minuti.

Na stadionu SRC Slavija pred malim brojem gledalaca domaći sastav Slavije ugostio je zenički Čelik. Nakon 90 minuta rezultat na semaforu pokazivao je 1:0 za goste koji je tako upisao petu pobjedu u nizu.

Slavija – Čelik 0:1  (0:0)

Travnjak u Lukavici, koji je i ovog puta više ličio na svježe iskopanu oranicu nego na fudbalski teren, nije spriječio junaka gostiju Marina Popovića da u 59. minuti nakon centaršuta Selimovića iz kornera zatrese mrežu domaćina i utiša malobrojne navijače Slavije. Rezultat se do kraja meča nije mijenjao.