Integritet VM BiH: Nezakonito zapošljavanje, sporne nabavke, zloupotrebe položaja…

Vrijeme je da pogledamo ko su novi ministri u vladama i kakve ocjene integriteta imaju. Ovaj put analiziramo sastav Vijeća ministara Bosne i Hercegovine

Piše: S.M.

Novi predsjedavajući Vijeća ministara Deniz Zvizdić, koga je imenovala Stranka demokratske akcije, prvi put u svojoj karijeri ima funkciju na državnom nivou. Član je stranke od 1991. godine. Premijer Vlade Kantona Sarajevo bio je od 2003. do 2006. hodine. Nakon toga bio je poslanik u Kantonalnoj skupštini i delegat u Domu naroda Federacije. U Parlament Federacije izabran je na izborima 2010. godine. Na istu poziciju izabran je i na posljednjim izborima.

Iako je obavljao izvršnu funkciju na nivou kantona, nema ocjenu integriteta jer projekat integritet.ba unosio izvještaje za entietski i državni nivo.

Ocjena integriteta napravljena je na osnovu stotina revizorskih izvještaja u posljednjih desetak godina. Stranke i političari dobijaju ocjenu na osnovu prosjeka svih revizorskih izvještaja koji se odnose na njih dok institucije ocjenu dobijaju na osnovu posljednjeg dostupnog revizorskog izvještaja

Ocjena integriteta zasnovana je na osnovu mišljenja revizora i uključuje samo finansijsko poslova institucije. U ocjenu nisu uračunati efikasnost političara, ispunjenost obećanja ili drugi slični kriteriji. Ocjene političara i stranaka možete pogledati na stranici Integritet.ba.

Ne dam ostavku!

Nova ministrica za ljudska prava i izbjeglice Semiha Borovac ima ocjenu integriteta od 82 posto na osnovu četiri revizorska izvještaja. Svi se odnose na njenu funkciju državne koordinatorice za regormu javne uprave. Njen prvi izvještaj dobio je čistu pozitivnu ocjenu ali su ostala tri dobili pozitivnu ocjenu uz isticanje predmeta. Revizori su skrenuli pažnju na ugovore o djelu tokom 2013. godine koji su Ured koštali više od 35.000 maraka.

“U toku godine angažovano je 13 lica od čega 9 lica na nesistematizovanim radnim mjestima a 4 lica na sistematizovanim radnim mjestima”, napisali su revizori i dodali kako je raspon plata bio od 600 maraka za obavljanje higijeničarskih poslova do 1.390 maraka za poslove višeg stručnog saradnika.

Iste godine revizori su otkrili još jedan sporan način zapošljavanja u Uredu koordinatora za reformu javne uprave Bosne i Hercegovine koji bi trebalo da pomogne drugim institucijama da poboljšaju svoj rad.

Osim spornih planiranja budžeta projekata Ureda, revizori su otkrili da su na nekoliko projekata angažovani stručnjaci na duži vremenski period. U isto vrijeme ti stručnjaci bili su zaposleni u svojim kompanijama koje su dobijale projekte. Njihov rad plaćan je na dnevnicu koje u nekim projektima iznosile i preko 1.000 maraka!

Slične primjedbe na honorarno zapošljavanje revizori su imali i 2013. godine.

Zbog ovih primjedbi revizora ocjena integriteta Ureda sada iznosi 75 posto iako je prije dolaska Semihe Borovac na ovu funkciju Ured uvijek imao čiste pozitivne ocjene revizora.

Posljednju funkciju u izvršnoj vlasti Borovac je završila neslavno. Nakon što je bila zamjenica ministra pravde Kantona Sarajevo i zastupnica u Parlamentu Federacije, Borovac je postala gradonačelnica Sarajeva 2005. godine kao prva žena na ovoj poziciji u historiji grada.

Nakon ubistva Denisa Mrnjavca u februaru 2008. godine i velikih protesta građana Sarajeva, Semiha Borovac je odbila podnijeti ostavku iako je to učinio njen stranački kolega, Samir Silajdžić, tadašnji premijer Kantona Sarajevo.

SDA će imati još jednog ministra u Vijeću ministara. Adil Osmanović novi je ministar civilnih poslova. Na ovu poziciju dolazi sa mjesta federalnog ministra raseljenih osoba i izbjeglica gdje je na osnovu tri revizorska izvještaja dobio ocjenu integriteta od 66 posto. Prva dva izvještaja su dobila ocjenu mišljenje s rezervom a onaj iz 2013. godine je ocijenjen pozitivno. Osmanović je ranije u izvršnoj vlasti bio kao potpredsjednik Republike Srpske. Bio je i poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

Među primjedbama revizora na Osmanovićev rad može se pronaći sporna nabavka materijala za popravak i održavanje vozila i auto guma vrijednoj gotovo 38.000 maraka. Revizori kažu kako nabavka “nije izvršena u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama BiH, iz razloga što nije proveden postupak odabira najpovoljnijeg ponuđača”.

Ministar spornih transfera

Novi ministar vanjskih poslova Mirko Šarović iz SDS-a jedan je od najiskusnijih ministara u novoj državnoj vladi. Šarović je 2002. godine izabran u Predsjedništvo BiH ali je ostavku podnio samo godini dana poslije. Naredne, 2004. godine, tadašnji Visoki predstavnik u BiH Paddy Ashdown smijenio ga je sa mjesta potpredsjednika SDS-a i zabranio mu svako političko djelovanje jer nije ispunjavao odredbe Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Godinu poslije, Šarović je optužen za organizovani kriminal, zloupotrebu položaja i udruživanje radi vršenja krivičnog djela ali ga je Sud BiH oslobodio svake odgovornosti pa je na kraju naplatio 100.000 maraka odštete zbog godinu dana provedenih u zatvoru. U politiku se vratio nakon ukidanja zabrane Visokog predstavnika pa je 2011. godine postao ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa. Dvije godine nakon toga smijenjen je sa ove funkcije.

Njegova ocjena na integritet.ba je tek 50 posto, najviše zahvaljujući negativnom izvještaju za Predsjedništvo BiH u kome je bio 2003. godine. Za 2012. i 2013. godinu Šarović je kao ministar imao pozitivno mišljenje ali uz isticanje predmeta.

Izdaci za reprezentaciju od gotovo 50.000 maraka godišnje su jedna od primjedbi revizora. Interni pravilnik Ministarstva kaže kako pravo na reprezentaciju imaju ministar od 600 maraka, njegov zamjenik 400 maraka, sekretar 200 i pomoćnici i inspektori po 150 maraka. Uposleni su reprezentaciju koristili i tokom svojih internih sastanaka, otkrili su revizori.

“Analizirajući zabilješke o utrošku sredstava takozvane ‘interne’ reprezentacije, koje sačinjavaju pomoćnici ministra, uočeno je kako se priznaju troškovi nabave kave i pića prilikom održavanja stručno – konzultativnih sastanaka s šefovima odjela”, otkrili su revizori i dodali kako je na ovaj način potrošeno više od 16.000 maraka.

“Smatramo kako su sredstva reprezentacije predviđena u svrhu prezentiranja institucije poslovnim partnerima, a ne zaposlenim u toj instituciji.”

SDS je u Vijeće ministara imenovao još jednog iskusnog funkcionera. Ministar sigurnosti Dragan Mektić radit će u svojoj struci. Završio je Fakultet kriminalističkih nauka a bio je zamjenik ministra sigurnosti a potom i direktor Službe za poslove sa strancima. Radio je i u Objavještajno-sigurnosnoj agenciji OSA.

Za svoj rad u Službi za poslove sa strancima Mektić je imao ocjenu integriteta od 88 posto izračunato na osnovu sedam revizorskih izvještaja. Uglavnom je dobijao pozitivne ocjene revizora a 2009. godine je dobio mišljenje s rezervom.

Te godine revizori su Mektića upozorili na putne troškove od 116.000 maraka.

“Testiranjem na bazi uzorka smo se uvjerili da za duže relacije koje su navedene u putnom nalogu nisu izdavani putni nalozi za lica niti u finansijskoj službi postoji bilo kakva evidencija da su navedena putovanja realizovana”, napisali su revizori.

Na putne troškove revizori su upozorili i 2013. godine. Za tri auta rukovodilaca, bmw, audi i škoda superb, održavanje je koštalo više od 25.000 maraka što je oko 40 posto ukupnih troškova održavanje. Sve sa trendom rasta pa su revizori preporučili Službi da napravi detaljnu analizu troškova održavanja.

Sadašnji predsjedavajući Vijeća ministara, Vjekoslav Bevanda, ponovo je ministar finansija, ovaj put na državnom nivou. Kao federalni ministar finansija Bevanda ima ocjenu integriteta od 50 posto na osnovu četiri izvještaja revizora – sve do jednog mišljenje sa rezervom.

Tokom 2009. godine Bevanda je odobrio više od pet i po miliona maraka po osnovu Transfera Fondaciji za održivi razvoj Federacije Odraz. Revizorima nije predstavljena adekvatna dokumentacija “kojom bi se potvrdio osnov doznake sredstava, izvješće o namjenskom utrošku, kao i nadzor nad utroškom istih”.

Isto se dogodilo i u 2010. godini a ovaj put je Fondaciji uplaćeno pet miliona maraka.

Problema je bilo i sa javnim nabavkama u 2010. godini. Nabavka kompjuterske opreme, opreme za prenos podataka i glasa i motornog vozila te usluge izmjena softvera Integralni informacioni sistem za obračun plaća proračunskih korisnika Federacije “nisu vršene sukladno Zakonu o javnim nabavama BiH”.

Ministri bez ocjene

Igor Crnadak, novi ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa iz PDP-a, nije ranije obavljao funkcije u izvršnoj vlasti pa nema ocjenu integriteta. Crnadak je radio kao urednik i dopisnih Glasa Amerike, savjetnik u Fabrici duhana Banja Luka i direktor svoje firme.

Demokratska fronta je za ministra prometa i komunikacija imenovala Slavku Matanovića koji je filozofiju diplomirao u Beogradu a ekonomiju magistrirao u Brčkom. Matanović je profesionalni pilot i profesor engleskog jezika. Ranije je radio u Vladi Distrikta Brčko kao šef Odjela za raseljene osobe, izbjeglice i stambena pitanja. U Frontu je došao iz SDP-a.

Nova ministrica odbrane, Marina Pendeš iz HDZ-a, bila je poslanica u Skupštini Srednjebosanskog kantona nakon čega je 2003. godine postala ministrica prostornog uređenja, obnove i povratka u ovom kantonu. Projekat integritet.ba nije unosio ocjene revizora za nivo kantona pa Pendeš nema ocjenu integriteta. Od 2004. godine Pendeš je bila zamjenica ministra odbrane BiH.

Ni novi ministar pravde iz HDZ-a Josip Grubeša nema ocjenu integriteta. Ovaj profesor latinskog jezika i književnosti na posljednjim izborima izabran je u Zastupnički dom državnog Parlamenta.

(zurnal.info)

Pročitajte više tekstova sa pojmovima: Vijeće ministara, Integritet

 

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close