Kultura

Predstavljen portal o genocidu nad Bošnjacima

U Narodnom pozorištu večeras je predstavljen projekt “Genocid nad Bošnjacima od 1992. do 1995. godine, izvršen u svrhu podjele Republike Bosne i Hercegovine i stvaranja ‘Velike Srbije'”.

Pokrovitelji su član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović i reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović, javlja TV1.

Riječ je, zapravo, o portalu koji će prikupljati svu dokumentaciju o počinjenim ratnim zločinima.

“Nije lako suočavati se ponovo sa slikama užasa koje su nastale tokom agresije BiH. No, cilj je bio napraviti bazu podataka na jednom mjestu, evidentirati svako zlo, svakog ratnog zločinca, svaku žrtvu, sačiniti crni i krvavi mozaik onoga što se desilo u BiH. Potrebno je to sačuvati od zaborava, manipulacije i iskrivljivanja činjenica, te napraviti multimedijalnu audio-vizualnu prezentaciju koja će biti dostupna svima. Na pitanje ambasadora jedne prijateljske zemlje bojim li se da bi se ovo mogli shvatiti kao provokacija prema srpskoj stani, ja sam mu odgovorio da istina nikada i prema nikome ne može biti provokacija”, poručio je Izetbegović.

reis-kavazovic-cms

Reis Kavazović istakao je da je važno imati dostupna znanja o ciljevima agresije i onoga što je ona izazvala.

“Zarad nas i BiH i danas i ubuduće podsjećamo i sebe i druge na tragedije koje su nam se dogodile. Sa dubokom tugom sjećamo se ubijenih imama, sjećamo se na stotine njih koji su završili u logorima. Zapaljeno je 614 džamija od 1.200 i do temelja porušeno, materijal je razbacan na smetljišu. Bila je to metoda zastrašivanja i izazivanja panike”, naveo je reis Kavazović.

Podsjetio je da je od rata prošla 21. godina.

“Istina je jedino oružje u rukama onih koji nemaju moć, istina se mora zaštititi od onih koji žele uspostaviti paralelnu istinu koja njima odgovara. Ona nam je potrebna da je drugi nikad ne bi zloupotrijebili”, poručio je reis Kavazović.

Rasim Muratović, direktor Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava UNSA upozorio je da je iza nas 20. vijek – vijek genocida.

“Planeri, organizatori i realizatori imali su namjeru da unište sve. Takve radnje pravno su kvalificirane kao genocid, bio je to zločin iza kojeg je stajala Srbija. Pokrenuli smo web portal genocid.ba, a cilj je da se cijelom svijetu putem društvenih mreža pokažu korijeni, uzroci, ciljevi i razmjere agresije na BiH. Dakle, da se sakupi, sistematizira i na popularan način prezentiraju ratne žrtve. Imat ćemo dnevne vijesti, kalendar, audio i vizualne priče… Bit ćemo epicentar događanja, te na jednom mjestu prezentirati sve podatke vezane za agresiju i genocid. Cilj nije da iz starih raspirujemo nove ratove, važno je upoznati prošlost i razdvojiti istinu od neistine”, poručio je Muratović.

Amor Mašović, predsjedavajući Kolegija direktora Instituta za nestale osobe BiH, podsjetio je na dva miliona prognanih i izbjeglih, te 30 hiljada silovanih žena, majki, djevojčica, kao i na više od 32 hiljade nestalih od kojih je pronađeno tri četvrtine, ali i na 150 hiljada logoraša, te više od 750 masovnih grobnica.

“Svaka deveta nestala osoba je žensko, 84 posto svih nestalih su Bošnjaci”, poručio je, između ostalog, Mašović.

image-0-02-05-f85e12c7d24c6d792f959fc8f797af80b99ce4ebdaa727476f7bb33047348406-v

(Vijesti.ba)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close