Kultura

Dani Ahdname: Na likovnoj koloniji u Milodražu okupilo se više od 200 djece

U Milodražu kod Kiseljaka ovih dana počelo je obilježavanje 560. godišnjica Ahdname, jednog od najstarijih dokumenata o ljudskim pravima koji pokazuje da je moguće živjeti u miru i slozi. 

Imami Medžlisa Islamske zajednice (MIZ) Kiseljak sinoć su u okviru manifestacije “Dani Ahdname” proučili mevlud u Sultan Fatihovoj džamiji u džematu Milodraž, kojem je prisustvovao veliki broj vjernika.

Imam Čaršijske džamije u Kiseljaku hafiz Sead-ef. Babaluk podsjetio je ovom prilikom na utjecaj Ahdname Sultana Fatiha kao pravnog dokumenta na cjelokupnu historiju Bosne i Hercegovine.

U sklopu višednevne manifestacije danas je održana i likovna kolonija na kojoj je učestvovalo više 200 dječaka i djevojčica u pratnji sa svojih nastavnika. Organizator kolonije je Udruženje “Fatih” Milodraž- Kiseljak, u saradnji sa osnovnim školama.  

Djeca su imala priliku da u prelijepom ambijentu, na mjestu gdje je Sulan Mehmed Fatih II 28. maja 1463. godine, nakon osvajanja Bosne, bosanskim franjevcima na polju Milodražu kod Kiseljaka izdao čuvenu Ahdnamu, slikati razne pejzaže. 

2.jpg - Dani Ahdname

U sklopu manifestacije jučer je hatib na džuma-namazu u Milodražu bio je Sulejman-ef. Čelikovića, glavni imam MIZ Kakanj, koji je u svojoj hutbi istakao društvenu i duhovnu vezu  muslimana u Bosni s Poslanikom, a.s., i njegovom Medinskom poveljom koju je pisao u Medini, a koja od 52 člana, u 27 tretira prava drugih koji nisu muslimani.

Podsjetio je i na dolazak velikog vojskovođe koji je osvojio Konstatinopolis.

Taj čovjek, veliki sultan Fatih, je, kako je kazao, došao u Kraljevu Sutjesku, u Milodraž i donio vrijednosti islama koje su naši preci prigrlili, a koje se ogledaju i danas u Ahdnami. 

– Pogledajte tekst Ahdname i današnju povelju UN-a o ljudskim pravima. Taj kontinuitet života s drugima mi nastavljamo, jer je to naš vjerski identitet, ta tolerancija i poštivanje prava drugih – istakao je efendija Čeliković. 

Ovogodišnja manifestacija kojom se obilježava 560. godišnjice Sultan Fatihove Ahdname ima bogat vjersko – kulturni sadržaj.  

Vrijednost Ahdname je upravo u tome što su bosanski franjevci ostali u BiH i sa svojim sunarodnjacima našli zajednički život, a nisu protjerani s ovih prostora. Fatih je Ahdnamu predao fra Anđelu Zvizdoviću, starješini franjevačkog reda u BiH, kojom bosanskim katolicima garantuje ličnu i imovinsku sigurnost, kao i slobodu vjerskog djelovanja.   

3.jpg - Dani Ahdname

(A.N./Preporod.info)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close