Portugal i Španija se plasirali u osminu finala

Portugal i Španija su nakon večerašnjih utakmica zauzeli prva dva mjesta u grupi B i plasirali su se u osminu finala na Svjetskom prvenstvu u Rusiji.
Portugal je igrao protiv Irana i došao je do boda uz veliku pomoć arbitra Enriquea Caceresa.

Pogodak odluke pao je u 45. minuti kada je eurogol postigao Quaresma, no Iranci, koji su ovim rezultatom ispali sa Mundijala, će imati mnogo razloga da mrze paragvajskog arbitra.

Naime, Caceres je najprije u 53. minuti u konsultaciji sa VAR-om svirao penal nad Ronaldom za aktuelne evropske prvake kojeg je najbolji igrač svijeta promašio – tačnije sjajno ga je odbranio Beiranvand, a potom je u 83. minuti Caceres zatražio pomoć VAR-a još jednom.

Ovaj put je Ronaldo namjerno udario Rezaeiana bez lopte i Caceres je uz asistenciju VAR-a želio provjeriti da li je Portugalac zaista udario Iranca. No, nakon što je ustanovio da je do udarca došlo, protivno pravilima je pokazao Ronaldu samo žuti karton.

A onda je u 90. minuti Cedric očito igrao rukom u svom kaznenom prostoru, ali Caceres je dvije minute razmišljao da li da svira penal ili ne, te je ponovo otišao pregledati snimak. Ipak je pokazao na bijelu tačku, a Ansarifard je bio siguran za konačnih 1:1.

Taremi je u 90+5. minuti mogao pogoditi za 2:1 i prolaz Irana u sominu finala, no šutirao je očajno iz peterca.

Španija je spasila bod u 90+3. minuti protiv Maroka i na taj način zauzela drugo mjesto. Boutaib je doveo Maroko u vodstvo u 14. minuti, ali je samo pet minuta kasnije Isco pogodio za 1:1. novo vodstvo Maroku je donio En Nesyri u 81. minuti, a duboko u sudijskoj nadoknadi Aspas je pogodio za konačnih 2:2.

Španija će u osmini finala igrati protiv Rusije, a Portugal protiv Urugvaja.