-TopSLIDEBiHPolitika

Porodice nestalih imaju pravo da znaju za sudbinu svojih najmilijih: 30 godina od agresije traga se za 7.628 osoba

Njih 7.628 još uvijek nema. Ni trideset godina kasnije. Vrijeme za njihove porodice je stalo i mjeri se samo nadom i sjećanjima, očekivanjem telefonskog poziva koji bi im konačno otkrio sudbinu njihovih najmilijih.

Upravo zbog toga, danas, na dan kada je proglašena Univerzalna deklaracija o ljudskim
pravima, podsjećamo na najveću otvorenu ranu našeg društva, saopćeno je iz Inistituta za nestale osobe BiH.

“Danas, na Međunarodni dan ljudskih prava, želimo podsjetiti da je članovima porodica
nestalih osoba članom 2. Zakona o nestalim osobama u Bosni i Hercegovini zagarantovano pravo da znaju za sudbinu nestalih članova porodice, kao i da dobiju posmrtne ostatke svojih najdražih kako bi ih ukopali sukladno tradiciji i vjerskim običajima.

Prema članu 3. istog Zakona, naglašavamo, organi i institucije u Bosni i Hercegovini, koje su mjerodavne za traženje nestalih osoba, obavezni su pružiti raspoložive informacije porodicama nestalih, mjerodavnim institucijama za traženje nestalih osoba kao i svu potrebnu pomoć koja se odnosi na proces unapređenja traženja i rješavanja slučajeva nestanka osoba u Bosni i Hercegovini.

Rješavanje sudbine hiljada nestalih osoba je i civilizacijska i moralna obaveza i prema žrtvi i prema porodici žrtve cijelog društva u našoj zemlji, naročito pojedinaca koji imaju ali ne žele otkriti informacije koje bi mogle pomoći u rasvjetljavanju sudbine nestalih osoba. Prisilni nestanci posljedice su ratnih zločina, a u BiH je preostalo rješavanje onih najtežih.

Institut za nestale osobe Bosne i Hercegovine prepoznat je kao najuspješnija institucija u regiji u rješavanju pitanja nestalih osoba. Model rješavanja pitanja nestalih osoba u BiH preporučuje se zemljama koje su prošle ista ili slična iskustva rata i tranzicije kao
najučinkovitiji način rješavanja sudbine nestalih osoba.

U zemljama bivše Jugoslavije se traži ukupno 11.562 nestalih, a od toga broja preko dvije trećine nestalih osoba odnose se na Bosnu i Hercegovinu, čak 7.628. Ipak, zavjet šutnje je i dalje u punoj snazi. Jednako kao i patnja porodica.

U ime uplakanih i neutješnih majki, očeva, supruga, djece, braće, sestara, rođaka… u ime
istine i pravde, suočimo se sa prošlošću, pomozimo našim komšijama, progovorimo…
otkrijmo informacije koje bi mogle dovesti do pronalaska nestalih osoba, prekinimo šutnju, i omogućimo porodicama da pronađu smiraj”, saopćeno je.

Nap.ba

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close