-TopSLIDEVisoko

Nove akvizije “Zavičajnog muzeja” Visoko

Nove akvizije “Zavičajnog muzeja” Visoko

Krajem mjeseca jula 2021. godine „Zavičajni muzej“ Visoko obogaćen je novom akvizicijom iz naslijeđa porodice Užičanin iz Visokog. Riječ je o predmetu koji pripada alatu i priboru tradicionalnog saračkog zanata. Ovim poklonom obogaćen je fundus starih zanata Etnografske zbirke i biti će predmet etnoloških i drugih istraživanja na čemu je Zavičajni muzej u Visokom zahvalan svojim darovateljima koji su na ovaj način dali doprinos u kolektivnoj memoriji visočkog kožarstva.

Poklon Muzeju dolazi od hadži Jasmine hanume i hadži Rešada Užičanina (23. 7. 2021) pod nazivom „satlersko res[t]lo“. Po kazivanju darovaoca “reslo” je pripadalo hadži Rešadovom dedi, Sulejmanu ef. Užičaninu, koji je pored imamske dužnosti u Šadrvanskoj džamiji, imao sarački dućan u Čaršiji sredinom prve polovine 20. stoljeća.

Hadžija Užičanin navodi da je zanat naslijedio njegov otac Sead koji je nastavio raditi u dućanu, ali je posebno usavršio zanat u izradi kožnih tašni, te ga je taj poziv odveo u državnu firmu, budući Kožarsko tekstilni kombinat Visoko, gdje je zaradio penziju. Bez obzira na industrijalizaciju, otac je za života koristio satlersko reslo u radu s kožom. Kako navodi hadžija, satlersko reslo se razlikuje od opančarskog koje se držalo u krilu. Uz njega su bila i dva šila, koja nije uspio sačuvati. Prema njegovim riječima, ovaj predmet svjedoči o tradiciji nekadašnjeg visočkog kožarstva i smatra da mu je mjesto u Muzeju.

U bosanskom jeziku saračko sedlo se još naziva i satlersko restlo. Naziv dolazi od njemačkih riječi sattel – sedlo, restl – ostatak i Sattler što znači sedlar ili sarač, koji se u našem jeziku primjenjuje od perioda Austrougarske vlasti (1878–1918) kao zamjena za „turcizme“.

Više na linku: https://www.zavicajnimuzej.com/tragovima-starih-zanata…/

Fotografija austrougarskog oficira na konju opremljenog satlerskim rahtom: sedlo, uzde, uzengije, dizgine, kolar i povodac. (Fototeka „Zavičajnog muzeja“ Visoko, Etnologija, inv.br. 837/133)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close