-TopSLIDEKultura

Održana svečana akademija povodom 29 godina od osnivanja VKBI

Povodom 29 godina od osnivanja VKBI u velikoj sali Bošnjačkog Instituta u Sarajevu sinoć je održana svečana Akademija Vijeća na kojoj su dodjeljena priznanja Vijeća u 2021. godini.

Riječi dobrodošlice uputio je predsjednik Organizacionog odbora Akademije mr.sc. Edhem Bičakčić.

Zahvalnicu Vijeća dobili su Općina Stari Grad Sarajevo, načelnik Ibrahim Hadžibajrić; Općina Centar Sarajevo, predsjedavajući vijeća Sejda Đozo; Općina Novo Sarajevo, načelnik Hasan Tanović; Općina Novi Grad Sarajevo; Grad Sarajevo; Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo, ministar Samir Avdić; Kabinet predsjedavajućeg Skupštine Kantona Sarajevo g. Elvedin Okerić; Premijer Unsko-sanskog kantona, Mustafa Ružnić ; gospođa Nerma Bučan i gospodin Sedin Ćenan.

Dobitnici Plakete Vijeća su: emeritus prof.dr. Kasim Trnka; emeritus prof.dr. Ivo Komšić; Amor Mašović; dr. sci. Behija Zlatar; prof.dr. Asim Horozić; prof. dr. Emir Fazlibegović i novinar Werner H.T. Fuhrmann, dok su posthumno Plakete dodjeljene Vladimiru Srebrovu (Milan Nikolić); Sulejmanu Kupusoviću i Mehmedu Drini.

Priznanje Počasni član Vijeća dodjeljeno je dr. Christian Schwarz-Schillingu.

Svečanoj Akademiji, pored laureta i članova njihovih porodica, prisustvovali su predstavnici partnerskih organizacija:
Hrvatskog narodnog vijeća, Srpskog građanskog vijeća, Kruga 99, Društva za ugrožene narode, Bošnjačke zajednice kulture Preporod, Foruma parlamentaraca BiH 1990, Gazi Husrevbegove biblioteke, Fonda Bošnjaci, Udruženja građana porijeklom iz Sandžaka i Bošnjačkog instituta. Svečanosti su prisustvovali podpredsjednik Akademije nauka i umjetnosti BIH akademik Mirko Pejanović, Muftija sarajevski dr. Nedžad ef. Grabus, predstavnik rektorata UNSA kao i podpredsjednik entiteta RS gosp. Ramiz Salkić. Pored članova Upravnog i Nadzornog odbora i Suda časti Vijeća, svečanoj Akademiji prisustvovali su i članovi iz regionalnih podružnica Vijeća Hercegovine, Srednjeg podrinja, Tuzlanske regije, Bosanske krajine, Orašja.
Akademiju je moderiro glumac Adnan Hasković dok su program obogatili svojim nastupima prvak drame Narodnog pozorišta prof. Izudin Bajrović i interpretator Armin Muzaferija.

U ime Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca obratio se predsjednik Vijeća prof.dr. Nedžad Mulabegović, a svečanu Akademiju zatvorio je generalni sekretar mr.sc. Emir Zlatar.


U nastavku prenosimo govor koji je ovom prilikom održao predsjednik VKBI prof.dr. Nedžad Mulabegović:


– Poštovane dame i gospodo,
Dragi prijatelji, poštovani predstavnici medija

Upućujem Vam iskrene pozdrave mira i selame u ime Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca.

Dvadesetdeveti rođendan 22.12.2021. godine obilježavamo još uvijek u uslovima pandemije uzrokovane virusom COVID19. Mnoge stvari pa tako i društveni procesi u Svijetu su uveliko promijenjeni i još uvijek se mijenjaju, što se naravno odražava i na nas u Bosni i Hercegovini.

I pored vanrednih uslova u kojima se nalazimo i u kojima djelujemo ključni projekti Vijeća ipak su opstali. Nastavljena je aktivnost prvog institucionalnog uvezivanja bošnjačkih nacionalnih vijeća nakon deytona, kojeg pored našeg Vijeća čine i bošnjačka vijeća iz Srbije, Crne Gore, Hrvatske, Sjeverne Makedonije i Kosova, a od ove godine i Kongres Bošnjaka Sjeverne Amerike. Ostaje usaglašena obaveza organiziranja Konferencije bošnjačkih organizacija, ustanova i institucija kako bi se usvojila Rezolucija o grbu i zastavi Bošnjaka, te utvrdili pravci i metodologija u cilju osnivanja matičnog društva Bošnjaka. Ovaj proces zahtijeva mnoge konsultacije, dogovore i isti treba pažljivo i temeljito voditi.

Vijeće je ostalo predano istinskoj saradnji, koja traje gotovo tri decenije, sa partnerskim organizacijama Hrvatskim narodnim vijećem Bosne i Hercegovine i Srpskim građanskim vijećem, naravno kao i sa drugim organizacijama kao što su Krug 99, Društvo za ugrožene narode, La Benevolencija, Mostarski Krug, Forum Parlamentaraca BiH 1990 i dr. Naši zajednički projekti imaju za cilj integraciju Bosne i Hercegovine na temeljima demokratskih evropskih vrijednosti u kojima svaki građanin i pripadnik svakog naroda i nacionalne manjine u Bosni i Hercegovini treba imati jednaka prava na cijeloj teritoriji Bosne i Hercegovine. Nužno je istaći aktuelni zajednički projekat Vijeća sa HNV, SGV i Forumom parlamentaraca BiH a to je promocija usaglašenih Principa za izmjene Ustava Bosne i Hercegovine. Ponuđene Principe do danas je podržalo više od 60.000 građana BiH putem web aplikacije www.izmjeneustava.com. Ovo je prvo izjašnjavanje građana od referenduma održanog 1. marta 1992. godine i prilika je da se i građani konačno mogu odrediti po nekom ključnom pitanju za državu u kojoj žive i koja valjda zbog njih i postoji.
Projekat izrade višetomnog Rječnika bosanskog jezika autora akademika Dževada Jahića je nastavljen, te je u fazi izrada X i XI toma, za šta su obezbjeđena finansijska sredstva. Očekujemo da će se ovaj projekat, uz želje za dobrim zdravljem našem profesoru Jahiću, nastaviti do poslednjeg toma.

Stručna grupa Vijeća iz oblasti historije podržala je izradu Historije Bosne i Hercegovine, koja će se raditi kroz institucionalni okvir Instituta za historiju UNSA, što će predstavljati prvu višetomnu historiju naše države koja se radi kroz neku javnu ustanovu. Stručna grupa VKBI stavila se na raspolaganje na ovom iznimno važnom projektu u konsultativnom kapacitetu.

Ohrabreni smo i parafiranjem Memoranduma o saradnji između Fondacije Pravda za BiH, čiji je jedan od osnivača i VKBI, sa Akademijom nauka i umjetnosti BiH, čime su stvoreni preduslovi za izradu Studije izvodljivosti Opće enciklopedije Bosne i Hercegovine. Ovaj najznačajniji, najkompleksniji i neprocjenjivi leksikografski poduhvat radiće se kroz institucionalni kapacitet ANUBIH, svakako uz individualno učešće najznačajnijih akademskih radnika iz domovine i inozemstva.

Dakle, tri kapitalna projekta, iz oblasti jezika, historije i leksikografije predstavlja izuzetno značajan iskorak u temeljnoj postavci oblikovanja Bosne i Hercegovine i njenog naroda, kao historijske, pravne, političke i društvene konstante. Realizacija ovih projekata predstavlja izgradnju temelja državnosti i samobitnosti Bosne. Nakon ovih projekata dolazimo u poziciju da više neće biti novih početaka u našoj isparčanoj i iskrivljenoj historijskoj zbilji. Sada pišemo sami o sebi i svojoj historiji, o svojoj domovini. Prekinuta je gotovo dvostoljetna praksa da su nam drugi, posebno nedobronamjerni susjedi, pisali historiju i na temelju lažnih i falisificiranih činjenica kreirali i društveno-političku zbilju.
Ipak, treba naznačiti da ovi projekti trebaju biti prepoznati kao projekti od prioritetnog nacionalnog-državnog značaja i karaktera od svih nivoa vlasti, odnosno od političkih elita, koji upravljaju administrativnim nivoima od općine, gradova, kantona, entiteta do države. Naše iskustvo u prethodnoj deceniji nije optimistično, no s druge strane postoje pozitivne naznake da se i kod pojedinih političkih organizacija uviđa da je za strateško osmišljavanje državotvornih ciljeva Bosne i Hercegovine neophodna realizacija ovih projekata. Nažalost, uglavnom zbog nekompetentnosti, vladajuće strukture ne uviđaju značaj i neophodnost ovih strateških projekata.

U prethodnim godinama aplelirali smo na one koji obnašaju vlast da je neophodno vratiti institut savjetovanja u sve bitne društveno-političke tokove. Naš apel je uglavnom ignorisan. Umjesto načela stručnosti, iskustva, izvrsnosti i timskog rada koja smo promovirali, ustrajalo se na „načelima“ podobnosti, poslušnosti, nepotizma. Uzroci ovakvih pojava i stanja su slojeviti. Rezultat izostanka instituta savjetovanja i neadekvatne kadrovske politike postao je vidljiv posljednjih mjeseci posebno kroz aktuelnu političku krizu čiji se kraj ne nazire.

Sa žalošću se mora konstatovati, a što smo nedavno raspravljali i na tematskoj skupštini Vijeća, da imamo vlast koja se odrekla svojih umnih i značajnih ljudi. O aktuelnom stanju u i oko Bosne i Hercegovine Skupština Vijeća donijela je nekoliko stavova i zaključaka koje ste vjerujem prošitali a ako niste možete ih pogledati na našoj web stranici.

Vijeće će podržavati projekte i procese i biti partner onim političkim subjektima koji promoviraju integraciju bh društva kao društva zajedničkih vrijednosti, vladavinu prava, demokratske procese, i ostvarivanje vjerskih, nacionalnih i ljudskih prava i sloboda. Bosna i Hercegovina je domovina, država i zemlja svih onih koji je vole, bez obzira na sve individualne i kolektivne raznolikosti. A takvih je većina u Bosni i Hercegovini. Bosna i Hercegovina je najznačajniji, temeljni i strateški bošnjački interes i od ovoga nema odustajanja ma koliko da je situacija složena i teška.
Ovogodišnjim laureatima priznanja Vijeća upućujem iskrene čestitke, uz iskazivanje posebnog zadovoljstva što je počasni član Vijeća postao profesor Kristijan Švarc Šiling.

Hvala na pažnji.




(Vijesti.ba)

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close