-TopSLIDEBiHPolitikaRegion

Plenković: Ne želimo vidjeti nikakve secesionističke tendencije u BiH

Andrej Plenković, premijer Hrvatske, odgovarajući na pitanje novinara o prijenosu nadležnosti i sjednici skupštine NSRS, kazao je da se s velikom pažnjom prate događanja u BiH.

– Ključna je poruka cjelovitosti. Razumjeli smo od predsjedavajućeg Tegeltije da je Vijeće ministara imalo svega 4 sastanka. Mi se sastajemo jednom sedmično a nekada i dva puta. Željeli bismo da su insitucije funckionalne i na taj način vlade donose odluke i o proračunu i svemu ostalom.

Komentirao je i usvajanje zaključaka na posebnoj sjednici NSRS-a, gdje je pokrenut protuustavno prebacivanje nadležnosti sa države na entitete.

– Smatramo da, bez obzira na ove zaključke u NSRS-u, moramo vidjeti koliko je ovo manevar, a koliko stvarna želja. Hrvatska ne želi vidjeti nikakve secesionističke tendencije u BiH – poručio je Plenković.

– Na početku sam rekao da poštujemo cjelovitu BiH. Jedna država, dva entiteta i tri naroda. Željeli bismo da Institucije BiH budu funkcionalne i da su svi aktivni kako bi donosili odluke koje se tiču građana. Razumijemo da su sada aktuelni razgovori oko Izbornog zakona. Želimo da država dobro funkcionira i da se poštuje Dejtonski sporazum. Mi stalno govorimo da do dogovora treba doći među političkim strankama i institucijama BiH. Zanimaju me mišljenja ključnih političkih aktera zato sam i tu. Mora se dogovoriti da svi narodi imaju svoje legitimne predstavnike. Danas ću razgovarati s nekima da vidim hoće li to biti završeno u ovoj godini ili će se to sve nastaviti i u 2022. godini, koja je izborna. Imamo još nekoliko mjeseci vremena – rekao je Plenković.

Dodao je da država mora da funkcionira na legitiman način.

– Mostar je pozitivan primjer pronalaženja konkretnih odgovora i rješenja – kazao je Plenković.

Prokomentirao je i sporne izjave predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića o genocidu u Srebrenici.

“Mislim da svi zajedno trebamo učiniti maksimalni napor da pomognemo da država BiH funkcionira. Službeni stav Hrvatske o genocidu u Srebrenici je jasan i nepromjenjiv. Mislim i da je predsjednik Milanović uspio obrazložiti šta je tada htio reći. Hrvatska i BiH su upućene jedna na drugu kao malo koje dvije zemlje i bit će tako i u budućnosti. Snažnijeg zagovaratelja i većeg prijatelja u Evropskoj uniji od Hrvatske Bosna i Hercegovina nema”, kazao je Plenković.

“Hrvatska poštuje Dejtonski sporazum, znamo kako je teško do dogovora u njemu došlo, zato ćemo ponoviti naš interes za ravnopravnošću Hrvata u BiH, kao najmalobrojnijeg konstitutivnog naroda. Mi želimo da Hrvati budu ravnopravni i da imaju legitimne predstavnike u vlasti”, kazao je Plenković.

Plenković je ponovio stav da Hrvatska i BiH moraju sarađivati na pitanju migracija.

“Imamo najdužu granicu i zato je izrazito važna saradnja naših policija kako bismo spriječili nezakonite migracije”, rekao je Plenković.

Hrvatska je spremna povećati ekonomsku saradnju i trgovinsku razmjenu sa BiH, kazao je hrvatski premijer.

(Vijesti.ba)

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close