Odbojkašice BiH u Zlatnoj ligi CEV-a poražene od favorizirane Belgije s 0:3

Ženska odbojkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je večeras u Gradskoj areni “Husejin Smajlović” u Zenici, u susretu 5. kola Zlatne lige CEV-a, od favorizirane Belgije rezultatom 0:3 (23:25, 14:25 i 18:25), čime su Belgijanke definitivno osigurale prvo mjesto u grupi A, dok će BiH završiti kao posljednja.

Belgijanke su u neizvjesnom prvom setu, kojeg su dobile s 25:23, nekoliko puta imala najviše tri poena prednosti, dok je bh. tim najviše vodio s jednim poenom razlike. U preostala dva seta gošće su također bile bolje te su drugi set dobile s 25:14, a treći s 25:18 te dobile ovaj meč s 3:0 u setovima.

Ovo je ujedno bio i posljednji susret bh. tima u ovogodišnjem izdanju ovog takmičenja, koje završava s jednim osvojenim bodom i set-količnikom 3-12, dok će Belgijanke 17. juna gostovati kod Švedske. Međutim, već sada je poznato da će Belgija biti prva, jer nakon večerašnjeg meča u Zenici ima devet bodova i set-količnik 9-1, dok drugoplasirana Švedska ima pet bodova (7:6).

Belgija je, uz Ukrajinu iz grupe C koja je danas kao domaćin s 3:1 pobijedila Francusku (Ukrajina 9, Francuska i Mađarska po 3 boda), do sada i jedina neporažena selekcija u ovogodišnjem izdanju ovog takmičenja.

Belgijanke su, naime, u 1. kolu savladale na svom terenu BiH s 3:0 te u 3. kolu Švedsku s 3:1, dok je Švedska na svom terenu bila bolja od BiH rezultatom 3:1, a onda i u subotu u Zenici s 3:2.

Večeras, u 20 sati, u okviru Zlatne lige CEV-a igraju još u grupi B Slovačka i Češka (Tabela grupe B: Češka 6 bodova iz tri meča, Slovačka 3 iz dva te Rumunija 3 iz tri meča).

Selekciji BiH, koja je nastupila u nepotpunom sastavu u Zlatnoj ligi CEV-a, ovo je takmičenje bila dobra provjera pred početak priprema i nastup na EP-u, koje će biti od 15. augusta do 3. septembra u Belgiji, Njemačkoj, Italiji i Estoniji.

BiH će igrati u grupi B, a protivnice će im biti domaćini te grupe, reprezentacija Italije, zatim Rumunija, Bugarska, Hrvatska i Švicarska.