-TopSLIDEBiHPolitika

Bez koverte se ne liječimo: Za operaciju čak 52 posto građana FBiH daje mito!

Istraživanje je pokazalo da čak 52 posto građana FBiH daje mito za operativni zahvat, 47 posto u vidu poklona, 45 posto u novcu te 37 posto za dijagnostiku

U Federaciji BiH svaki treći građanin svjesno daje novac ili poklon da bi dobio zdravstvenu uslugu u javnom zdravstvu. Do ovih poražavajućih podataka došli su predstavnici udruženja građana Stop mobbing i Kap u sklopu projekta Virus za koji ima lijek!, anketirajući dvije hiljade građana u BiH, u svrhu istraživanja “Najčešći pojavni oblici korupcije tokom pandemije iz perspektive pacijenata”, uz podršku CCI-ja i USAID-a.

PRIJAVA NEMA


Istraživanje je pokazalo da čak 52 posto građana FBiH daje mito za operativni zahvat, 47 posto u vidu poklona, 45 posto u novcu te 37 posto za dijagnostiku. S druge strane, ispitanici u RS-u skoro jednoglasno kažu da se bez koverte doktoru ne ide. Istraživanje u tom bh. entitetu je pokazalo da 56 posto građana daje mito na insistiranje zdravstvenih radnika, a 43 posto daje samoinicijativno – piše Oslobođenje

– Rezultati analize objavljeni su na dvije pres-konferencije u Banjoj Luci i u Sarajevu u decembru 2021, kada smo pozvali predstavnike zdravstvenih institucija da prisustvuju. Ni Ministarstvo zdravstva RS-a, kao ni FBiH, nije se odazvalo, niti ih očito zanimaju mišljenja građana i pacijenata. Nadležne institucije ne žele razgovor o problemima s kojima se suočavaju pacijenti. Naša udruženja su došla pred federalno Ministarstvo zdravstva u Sarajevu, gdje smo uz medijsku podršku pokušali da dođemo do bilo kojeg predstavnika ministarstva kako bismo im uručili inicijativu dvije hiljade građana u FBiH koji traže da se počne primjenjivati Zakon o pravima, obavezama i odgovornostima pacijenata u FBiH i kako bismo im uručili analizu. Međutim, niko nas nije primio niti je iko odgovorio na dopise koje im upućujemo. Nadležne zdravstvene ustanove se ponašaju kao da su privatizirale javno zdravstvo i to mora stati. Oni moraju biti svjesni da građani i pacijenti finansiraju skupi i neefikasni zdravstveni sistem i da kriminalu i korupciji u zdravstvu mora doći kraj, kaže za Oslobođenje Merima Spahić, članica Udruženja za razvoj društva Kap.


Istraživanje je nadalje pokazalo da je subjektivno mišljenje građana RS-a da je izrazito povećana korupcija u zdravstvu tokom pandemije, što je ustvrdilo 91,90 posto ispitanika, dok 43,4 posto ispitanika u FBiH smatra da je korupcija povećana, iako 51,7 posto osoba nema mišljenje o ovom pitanju.

Anica Ramić, predsjednica Udruženja Stop mobbing iz Trebinja, kaže za naš list da bi u pogledu legislative, akcenat u budućnosti trebao biti stavljen na obavezu donošenja zakona o pravima, odgovornostima i obavezama pacijenata za RS, kakav ima FBiH.

Ostatak teksta čitajte ovdje

(Oslobođenje)

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close