-TopSLIDEKošarkaSport

Košarkašice BiH u izmijenjenom sastavu doživjele debakl u Njemačkoj

KVALIFIKACIJE ZA EP

Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine doživjela je veoma težak poraz na gostovanju Njemačkoj u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo. Završeno je rezultatom 97:58 u korist domaće selekcije.

Selekcija, koja nas je toliko puta obradovala posljednjih godina, prošla je kroz smjenu generacija i stigla je u Njemačku u prilično izmijenjenom sastavu.

Selektor Goran Lojo nije mogao računati na veliki broj košarkašica, među kojima je i najveća zvijezda Jonquel Jones, koja se više neće odazivati pozivima iz Košarkaškog saveza BiH. Umjesto nje, tu je Courtney Hurt, naturalizovana košarkašica iz SAD-a, koja je večeras pružila solidnu partiju.

Od samog starta bilo je jasno da će Njemačka upisati pobjedu. Ipak, košarkašice BiH držale su se dobro sve do sredine druge dionice, kada kreće serija Njemica koja donosi 10 poena prednosti na poluvremenu (49:39).

U nastavku je uslijedio debakl i neshvatljiv pad. U trećoj dionici izabranice Gorana Loje postigle su samo osam poena, dok je Njemačka brojala do 29.

Do kraja utakmice prednost Njemačke se povećavala iz napada u napad i tako je BiH upisala jedan od najtežih poraza u evropskim kvalifikacijama.

Ovo je prvi poraz BiH u borbi za Eurobasket 2023. I dalje imamo otvorena vrata plasmana na Evropsko prvenstvo, no potrebno je pronaći čudesnu formulu i razigrati reprezentaciju. U narednom meču, za samo tri dana, BiH gostuje Belgiji.

Upravo je pomenuta Hurt jedina upisala korektne statističke parametre u ovoj utakmici i postigla je 17 poena. Prva pratilja bila joj je Nikolina Zubac sa devet poena. Kod Njemica istakla se Marie Guelich sa 18 poena.