BiHPolitika

Ovo je najlakši način da pratite šta vlasti u BiH rade

E-KONSULTACIJE

NE DAJTE DA OD VAS KRADU: Ovo je najlakši način da pratite šta vlasti u BiH rade

Piše: Elvir Padalović – BUKA

Dijalog građana i vlasti je ključan.

Saradnja institucija vlasti sa organizacijama civilnog društva i građanima jedna je od osnovnih vrijednosti demokratskih društava. Funkcionalni dijalog sa predstavnicima civilnog društva i učešće građana u procesu donošenja javnih politika važan je element procesa evropskih integracija. Danas, kada je Bosna i Hercegovina predala aplikaciju za članstvo u Evropsku Uniju, ovi principi imaju još veću važnost.

Poštujući ove principe, a putem procesa javnih konsultacija, cilj CBGI (Capacity Building of Government Institutions ) projekta je da se na transparentniji način pruži uvid u prijedloge pravnih akata i politika, te da se na taj način omogući učešće predstavnika civilnog društva i građana, i to ne samo kroz klasične metode javnih konsultacija, već i kroz jednostavnu, javno dostupnu web platfomu eKonsultacije.

Projekat „Izgradnja kapaciteta institucija vlasti pri angažiranju u političkom dijalogu sa predstavnicima civilnog društva u Bosni i Hercegovini“ (CBGI), ima za cilj da se usredotoči na razvoj kapaciteta institucija vlasti u Bosni i Hercegovini (BiH), kao i na osposobljavanje državnih službenika da se aktivno i učinkovito uključe u politički dijalog sa predstavnicima civilnog društva u BiH.

Izgradnja kapaciteta se odnosi na daljnje poboljšanje dijaloga predstavnika institucija vlasti u BiH sa građanima i predstavnicima civilnog društva o ključnim pitanjima koja se odnose na razvoj i provedbu javnih politika.

Evropska unija (EU) pridaje veliku važnost doprinosu civilnog društva u procesu evropskih integracija. Kao što je naglašeno u Lisabonskom ugovoru, participativna demokratija je fundamentalni demokratski princip EU, te je stoga i dijalog sa predstavnicima civilnog društva krucijalan. Institucije vlasti moraju voditi otvoren, transparentan i redovan dijalog sa predstavnicima civilnog društva, predstavnicima nevladinih organizacija, kao i građanima, a sve u cilju unapređenja javnih politika i zakona, kao i usvajanja inherentnih vrijednosti koje se prenose kroz njihovu percepciju.
Implementacijom projekta se omogućuje jačanje sposobnosti države u razvoju institucionalnih mehanizama saradnje sa predstavnicima civilnog društva, a kako bi se institucije vlasti aktivno uključile u dijalog sa predstavnicima civilnog društva.

“Početak unapređenja online konsultacija seže u 2014. godinu, kada smo usvojili određene izmjene u Pravilniku o konsultacijama, pri Vijeću Ministara Bosne i Hercegovine. Tadašnji saziv Vijeća Ministara Bosne i Hercegovine je dozvolio da se izvrše izmjene, koje su u tom trenutku bile otprilike 30% teksta tadašnjeg Pravilnika o konsultacijama. To nam je otvorilo vrata da možemo uvesti takozvane online konsultacije i izrade aplikacije u tu svrhu“, naglašava za BUKU Nermin Podžić, CBGI službenik za odnose sa javnošću.

U isto vrijeme, sa Ministarstvom pravde Bosne i Hercegovine se radi na izradi novog Pravilnika o konsultacijama, jer se uvidjelo da je sadašnji saziv Vijeća Ministara Bosne i Hercegovine više reformski orijentisan, da je spreman na saradnju. Veoma je važno da se usvoji novi Pravilnik o konsultacijama, kao i da se uvede pravilo da minimalni standard konsultacija budu online konsultacije.

„Cilj aplikacije je da olakša administrativni i tehnički rad službenika. Ona je zapravo u skladu sa članom 6 sadašnjeg Pravilnika o konsultacijama, koji jasno kaže da svaka institucija treba kreira i održava spisak zainteresiranih pojedinaca i nevladinih udruga koje su zainteresirane da surađuju sa relevantnim institucijama u procesu donošenja pravnih akata. Ova aplikacija omogućava da se to radi automatski“, ističe Podžić u izjavi za BUKU.

U 2014. godini, Ministarstvo pravde Bosne i Hercegovine je pokrenulo inicijativu da se online konsultacije uvedu kao minimalni standard javnih konsultacija. U drugoj polovini 2014. godine Vijeće Ministara Bosne i Hercegovine je u određenoj mjeri izmijenilo pravila o javnim konsultacijama, jer nije postojala atmosfera da se donesu sasvim nova pravila o javnim konsultacijama. Kroz ove minimalne dopune, uvedene su online konsultacije kao minimalni standard za javne konsultacije. To je bila i osnova da se napravi jedna aplikacija koja bi u osnovi trebala da pomogne institucijama koje imaju zakonodavne aktivnosti, koje predlažu određene zakone, pravilnike, strategije itd., da online putem provedu javne konsultacije.

Zahvaljujući podršci Evropske Unije i u saradnji Ministarstvom pravde Bosne i Hercegovine,  napravili su aplikaciju eKonsultacije, koja se nalazi u fazi testiranja. Aplikacija je vrlo složena sa aspekta njene arhitekture, samo iz jednog razloga, a to je da u korisničkom dijelu ona bude vrlo jednostavna za korištenje.
“Prije svega, važno je istaći da je Bosna i Hercegovina  prva od zemalja u regiji koje su na putu eurointegracija, a koja je građanima omogućila da putem interneta učestvuju u kreiranju zakona i drugih pravnih propisa i akata koji se usvajaju na državnom nivou”,rečeno je za BUKU u Ministarstvu pravde BiH.

Putem web aplikacije ‘E-konsultacije‘, svi građani su u mogućnosti, ne samo saznati koji su pravni propisi trenutno u izradi, nego i aktivno učestvovati u kreiranju njihovog konačnog sadržaja – bilo prijedlozima, bilo komentarima.

Ministarstvo pravde Bosne i Hercegovine u prethodnim je godinama uložilo znatne napore kako bi unaprijedilo sistem transparentnosti, saradnje i otvorenosti prema građanima i organizacijama civilnog društva. Kruna tih napora je i ova aplikacija.

“Smatramo  da svaki zakonski i podzakonski akt koji pripremaju i usvajaju institucije Bosne i Hercegovine, odnosno svaka javna politika uopšte, pripadaju svim građanima, te da je uspjeh sama činjenica da je aplikacija dostupna svima koji žele da učestvuju u kreriranju njima važnih propisa”, navela je Marina Bakić, portparolka Ministarstva pravde BiH.

Kako je navela, Ministarstvo pravde Bosne i Hercegovine je građanima u ruke dalo alat kojim mogu uticati na sadržaj i kvalitet propisa, a od njihove zainteresovanosti zavisi daljnji rast i razvoj ovog vida javnih konsultacija.

“Od službenog pokretanja aplikacije, za učešće u E Savjetovanju registrovalo se oko 550 korisnika, za 25 državne institucije. Iz dana u dan raste broj registrovanih korisnika, a osim pojedinaca, u proces kosultacija uključuju se predstavnici akademske zajednice, privatnog sektora, organizacija civilnog društva, itd.”, ističe za BUKU Bakić.

Dodaje kako je važno da je sistem „E-konsultacija prihvaćen od strane građana i državnih organa kao mehanizam za podizanje nivoa transparentnosti  državnih institucija i uključivanje građana u proces donošenja odluka.

Portparolka Ministarstva pravde BiH je rekla za BUKU kako institucije, svaka iz svoje nadležnosti, objavljuju pravne propise koji su u proceduri. Građani imaju dovoljno vremena da ih pročitaju, a potom i komentarišu, na osnovu svog znanja i mogućnosti, i tako doprinesu jačanju državne uprave.

“Važno je istaći da se za sve provodene konsultacije pripremaju i objavljuju izvještaji iz kojih se vidi šta je od predloženih komentara prihvaćeno a šta ne, sa potrebnim obrazloženjima”, ističe naša sagovornica.

Važnost uspostavljanja političkog dijaloga danas je posebno aktuelna s obzirom na to da je saradnja države i organizacija civilnog društva, s posebnim fokusom na učešće organizacija civilnog društva u procesima izrade javnih politika, de facto dio političkih uslova za članstvo u Evropsku uniju, što se potvrđuje kako u Strategiji proširenja EU za 2016. godinu, tako i u Izvještaju o napretku BiH za 2016. godinu.

“Osnaženo civilno društvo je ključna komponenta svakog demokratskog sistema, te s toga i ovim putem pozivamo građane da se što više uključe u izradu politika na držanom nivou,  iskoriste mogućnost direktnoj uticaja na sadržaj propisa od vlastitog interesa i u konačnici doprinosu većem legitimitetu budućih javnih politika”, kaže portparolka Ministarstva pravde BiH Marina Bakić

Direkciju za evropske integracije BiH je još jedna od institucija BiH koja je pokrenula web aplikaciju eKonsultacije u procesu programiranja i provedbe Instrumenta za pretpristupnu pomoć II (IPA II).
„Ova platforma kreirana je s ciljem konsultacija s civilnim društvom  za potrebe planiranja i korištenja predpristupne pomoći EU (IPA II). Aplikacija pruža mogućnost da se ideje, sugestije i dodatne informacije iskoriste za unapređenje aktivnosti koje Direkcija provodi u vezi sa IPA-om. Radi se o kanalu komunikacije koji je polovinom prošle godine prezentiran i promovisan javnosti, a koji je već krajem prošle i početkom ove godine korišten i u drugu svrhu – za dostavu odgovora organizacija civilnog društva na upitnik Evropske komisije“, kaže za BUKU Jesenka Hadžajlija, šefica odsjeka u Direkciji za evropske integracije Savjeta ministara BiH

S obzirom da je aplikacija e-konsultacije pokrenuta tek prošle godine, iz Direkcije kažu kako ona tek dobija na značaju i postaje prepoznatljiva građanima i organizacijama civilnog društva u BiH.

„Kada je riječ o korištenju ove platforme u svrhu prikupljanja odgovora organizacija civilnog društva na upitnik Evropske komsije, Direkcija za evropske integracije može biti zadovoljna rezultatima. Organizacije civilnog društva su imale mjesec za davanje odgovora na ovoj, kao i sličnoj platformi na web sajtu Ministarstva pravde BiH. Na oba portala prikupljeni su odgovori na 141 pitanje, najviše u domenu Političkog kriterija, zapošljavanja i socijalne politike, te preduzetničke i industrijske politike“, ističe se u Direkciji za evropske integracije.

Oni navode kako je transparentnost institucija vlasti, odnosno javne uprave jedan od osnovnih principa demokratskog društva. To znači da informacije koje su od javnog interesa i važnosti moraju biti dostupne svim segmentima društva, odnosno da su institucije te koje treba da informišu javnost o radu i odlukama koje donose u ime te javnosti. Institucije su te koje bi u svakodnevnom djelovanju trebale da samoinicijativno objavljuju informacije.

„Govorim, dakle, o proaktivnoj transparentnosti. U konačnici, institucije su servis građana i raspolažu  javnim novcem, a javnost rada je jedan od temeljnih principa i u Zakonu o upravi BiH. Stoga transparentnost ne bi ni trebalo da je upitna. Direkcija za evropske integracije je skupa sa Agencijom za statistiku, Agencijom za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta, te Uredom koordinatora za reformu javne uprave i u tijesnoj saradnji sa tri organizacije civilnog društva izradila politiku i standarde proaktivne transparentnosti i primijenila ih u radu“, kaže za BUKU Jesenka Hadžajlija iz Direkcije za evropske integracije Savjeta ministara BiH.

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close