-TopSLIDEBiHPolitikaRegion

Analiza ECFR: Kako NATO može spriječiti daljnju eskalaciju krize u Bosni i Hercegovini

Dok su Evropska unija i Sjedinjene Države zauzete pronalaženjem kompromisa za članstvo Ukrajine u NATO savezu, Milorad Dodik, predsjednik entiteta Republika Srpska u Bosni i Hercegovini pokreće napad na suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, tvrdi se u analizi Evropskog vijeća za vanjske odnose (ECFR), utjecajne nevladine organizacije.

Autorica analize Majda Ruge, Dodika naziva “ključnim saveznikom Vladimira Putina u Evropi”, te ističe da je Dodik izvršio “državni udar protiv Ustavnog suda BiH – najvišeg organa za tumačenje i provođenje Dejtonskog mirovnog sporazuma, kojim je okončan rat u BiH 1995. godine.”

– Potpisao je zakon koji čini da odluke suda nisu primjenjive u Republici Srpskoj, zaprijetio referendum o otcjepljenju od Bosne i Hercegovine i pozvao da se vojnici EU i NATO-a stacioniraju na međuentitetskoj granici kako bi se spriječio sukob – navela je Ruge.

Ona je potvrdila da su članice NATO saveza stavile i Bosnu i Hercegovinu na dnevni red samita NATO u Viljnusu, kao jednu od tri “ranjive države” uz Moldaviju i Gruziju.

– Ali da bi zaustavili pridnjestrovski scenario koji se pojavljuje u Bosni, oni moraju hitno povećati troškove eskalacije za Dodika. Nakon sastanka u Vilniusu, ministri vanjskih poslova Kvinte trebali bi jasno staviti do znanja da se o mandatu suda, sa njegovom sadašnjom formom i članstvom, uključujući evropske sudije, ne može pregovarati – poručuju iz ECFR.

Više međunarodnog nadzora

Osim onoga što su do sada uradili, kako navodi, EU i države članice trebale bi biti spremne da blokiraju sva sredstva EU za Dodikovu vladu – koja se finansijski bori sa nagomilanim dugovima – i uslovljavaju sve isplate poštovanjem Dejtonskog sporazuma.

– EU i SAD trebale bi Dodiku zaprijetiti više međunarodnog nadzora nad nedozvoljenim finansijama, korupcijom i nepotizmom u Republici Srpskoj. Američki trezor bi trebao pritisnuti svoje evropske kolege, posebno Austriju i Kipar, da istraže nezakonito finansiranje povezano s Dodikovim poslovnim mrežama. Austrijska Raiffeisen banka ovdje može odigrati značajnu ulogu, s obzirom na njenu dominantnu ulogu na bankarskom tržištu regije – navodi se između ostalog u tekstu.

EU bi trebala, kako ističu, pojačati prisustvo EUFOR-a u BiH dodatnim trupama, uključujući i iz Ujedinjenog Kraljevstva, kako bi spriječila bilo kakve pokušaje secesije. NATO bi trebao signalizirati svoju spremnost da preuzme dužnost od EUFOR-a ako Rusija blokira obnavljanje misije EU-Althea u Vijeću sigurnosti UN-a u novembru.

Pitanje imovine

Autorica Ruge podvlači da kratkoročno gledano, Dodikova nova eskalacija ima za cilj da “iznudi ukidanje sudske presude da poljoprivredno zemljište pripada centralnoj vladi.”

– Što je još važnije, Dodik ima za cilj da ukloni posljednje preostale međunarodne kontrole i ravnoteže koje štite suverenitet Bosne i Hercegovine, uključujući međunarodne sudije na ustavnom sudu, čiji glasovi mogu nadjačati antidejtonske poteze. Kada ukine međunarodni nadzor, Dodik bi mogao koristiti sud da razbije ostatak bosanske države, osporavajući ustavnost institucija kao što su vojska, pravosuđe i državni sud. SAD i EU moraju odmah djelovati s diplomatskom strategijom koja će promijeniti Dodikove kalkulacije troškova i koristi kako bi se izbjeglo da ovaj politički problem u budućnosti postane vojni problem. Neuspjeh da zaštiti BiH od puča koji podržava Kremlj narušio bi kredibilitet NATO-ove sposobnosti odvraćanja u Ukrajini – zaključuje su u analizi ECFR.

(T.L./Preporod.info)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close