PolitikaSvijet

Nakon masakra u Gazi Izrael zabranjuje “fotografiranje i snimanje vojske na dužnosti”

Izraelski Knesset uvodi zakon kojim će se omogućiti kažnjavanje svih onih koji fotografiraju ili snimaju pripadnike izraelske vojske. Naravno, zakon je usmjeren na zabranu fotografiranja i snimanja izraelskih vojnika u trenutku ubijanja ili represije nad Palestincima.

U trenutku gotovo jednoglasne osude Izraela od strane međunarodne  zajednice zbog uporabe ubojite sile protiv palestinskih prosvjednika u Gazi, dužnosnici izraelskog parlamenta su predložili nacrt zakona koji bi spriječio prikupljanje dokaza o kršenju ljudskih prava i drugih zločina pripadnika izraelske vojske.

Nacrt zakona je predan gotovo istovremeno kada su izraelski vladini dužnosnici priopćili da će graditi tisuće novih kuća u okupiranim naseljima na Zapadnoj obali i samo nekoliko dana nakon ubojstva više od 60 prosvjednika 14. svibnja, na dan kada su Sjedinjene Države svoje veleposlanstvo preselile u Jeruzalem.

Snage izraelskog režima su u palestinskom prosvjedu “Veliki marš povratka”, koji je trajao nekoliko tjedana,  ubile najmanje 116 Palestinaca i ranile više od 12 000, koristeći bojevo streljivo protiv nenaoružanih prosvjednika. Istine radi, neki su Palestinci ipak bili “naoružani” tradicionalnim praćkama, dok su na drugoj strani imali izraelske specijalne snage, tenkove i snajperiste skrivene iza visokih zemljanih nasipa.

Izraelski Knesset će u četvrtak raspravljati o prijedlogu zakona koji bi zabranio fotografiranje ili snimanje izraelske vojske na dužnosti.

Zakon predlaže petogodišnji zatvorsku kaznu za bilo koga tko “snimi ili fotografirao vojnike tijekom njihovih dužnosti s namjerom da potkopava duha vojske i stanovnika Izraela”, te desetogodišnje zatvorske kazne za bilo koga tko takvim činom “namjerava naštetiti državnoj sigurnosti”.

Izraelski vojnici

FOTO: Izraelski vojnici

Zakon bi također kaznio distribuciju fotografija ili video sadržaja na društvenim mrežama ili medijima, čime bi se praktično zabranio novinarski rad i ograničila sloboda tiska.

Prema Robertu Ilatovu, članu Knesseta i jednom od zagovornika zakona, zakon je predložen “kao odgovor na uznemiravanje izraelskih vojnika dok su rastjerivali nasilne demonstracije Hamasa na granici Gaze”.

Uvodna napomena zakona glasi: “Država Izrael već dugi niz godina svjedoči zabrinjavajućem fenomenu dokumentacije izraelskih vojnika. To se postiže putem videozapisa, fotografija i audio zapisa od strane protuizraelskih i propalestinskih organizacije kao što su B’Tselem, Machsom Watch Women, Breaking the Silence.”

Prema komentatorima bi zakon bio vrlo koristan alat u suzbijanju izraelskih i židovskih organizacija koje se protive okupaciji i zlostavljanju Palestinaca od strane pripadnika izraelskih snaga sigurnosti.

B’Tselem je organizacija za ljudska prava koja radi u Izraelu, Zapadnoj obali i Istočnom Jeruzalemui zalaže se za okončanje okupacije i kako bi se podigla svijest u izraelskom društvu o potrebi odustajanja od takve politike.

Machsom Watch Women je skupina uglavnom starijih žena koje prate Palestince u svakodnevnom prelasku izraelskih vojnih kontrolnih punktova, a Breaking the Silence je organizacija bivših vojnika koji rade na otkrivanju istine o vojnoj službi na okupiranom području. Sada bi se njihov rad mogao naći na udaru zakona.

Izraelska vojska ima dugu povijest kršenja ljudskih prava i izvansudskih likvidacija, a zakonski prijedlog bi samo osigurao nekažnjavanje ovih zločina.

Zakon podržava i izraelski ministar obrane Avigdor Lieberman, koji je u četvrtak priopćio kako će tražiti odobrenje za izgradnju oko 2500 novih nelegalnih kuća za naseljavanje Židova na Zapadnoj obali.

Avigdor Lieberman

FOTO: Avigdor Lieberman

“Obećali smo da ćemo graditi i mi ispunjavamo tu obvezu. U narednim mjesecima ćemo tražiti odobrenje za tisuće dodatnih stambenih jedinica. Promicat ćemo izgradnju u cijeloj Judeji i Samariji, od sjevera prema jugu, u malim zajednicama i velikim”, rekao je Lieberman, koristeći se hebrejskim nazivom za Zapadnu obalu, koji Izraelci zovu Judeja i Samarija.

Palestina je nedavno pozvala Međunarodni kazneni sud na pokretanje istrage o onome što opisuje kao “nepobitne” dokaze da je izraelska vojska počinila ratne zločine i zločine protiv čovječnosti na palestinskom teritoriju.

The Washington Post piše kako je kao odgovor na nasilje u Gazi 2014. i naknadni zahtjev vlade palestinskih teritorija ICC je otvorio preliminarnu istragu o navodnim ratnim zločinima i zločina protiv čovječnosti na palestinskom teritoriju.

“Najnovija događanja u Gazi će biti pritisak na tužiteljicu Međunarodnog kaznenog suda Fatou Bensoudu da otvori službenu istragu protiv onih koji su odgovorni za ova zlodjela. ICC možda neće ovu istragu otvoriti danas, pa čak ni ove godine. Ali nedostatak kažnjavanja za navodne zločine na izraelskim i palestinskim sudovima znači da će to biti samo pitanje vremena. Sud ne može zauvijek zadržati Palestince u čistilištu preliminarne istrage”, piše The Washington Post.

S obzirom na dugu povijest rada sigurnosnih snaga i tajnih službi Izraela, prvo će se zakonom osigurati da ne postoje fotografije i snimke zločina počinjenih nad Palestincima, kasnije nije isključen ni model “nestanka tvrdoglavih svjedoka”, tako da u trenutku kada se ICC odluči pokrenuti službeni istragu više ne bude bilo nikakvih dokaza o zločinima, koji će proći nekažnjeno kao svi koje je izraelski režim počinio od osnutka židovske države 1948. godine do danas.

 

L. R.

Logicno

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close