PolitikaRegion

Oliver Ivanović – Albancima nije smetao

Vlasi: Beograd je napravio linč protiv Ivanovića, on je žrtva srpskih krugova

Piše: Faruk Vele

Azem Vlasi, savjetnik kosovskog predsjednika Hashima Thaçija i Ministarstva vanjskih poslova Kosova, izjavio je za Radiosarajevo.ba da jeOliver Ivanović, istakni srpski političar na Kosovu, očigledno žrtva političkog ubistva, dodajući da je to “tragičan događaj s teškim posljedicama”.

Albancima nije smetao

Nadalje, kazao je da su se svi na Kosovu angažirali da se ubistvo rasvijetli, a posebno pozadina i naručioci.

“Istraga će najefikasnije doći do rezultata. Ako uzmu  izjave samog Olivera Ivanovića prije nekoliko mjeseci, jasno je na koga je on ukazivao. On je na Kosovu bio alternativa onoj Srpskoj listi koja je ovdje pravljena iz Beograda i za Parlamenta i za predstavnike općina sa srpskom većinom. Službena vlast Beograda je stvorila atmosferu linča protiv Olivera Ivanovića, a u takvoj klimi lako se nađu izvršioci, koji ne moraju biti direktno naručeni od onih koji stvaraju atmosferu linča tj. od službenih vlasti”, rekao je Vlasi.

Na sjeveru Kosovske Mitrovice, navodi on, vlasti Kosova de facto nemaju efektivnu kontrolu, te tamo vršljaju “razne kriminalne bande i Srba i Rusa”, uspoređujući ih sa aktuelnim paralimitarnim grupama poput Srbske časti u BiH.

“Ivanović je žrtva srpskih krugova jer je on bio u političkoj nemilosti Beograda. Dok na albanskoj strani nikome nije smetao. Važio je za umjerenog srpskog političara. A sa Albancima je bio u relativno korektnim odnosima. Nije bio lojalan državi Kosovo i on je volio Beograd, kao i drugi Srbi, ali nije radio sve po nalogu politike Srbije i bio je u nemilosti”.

Poznati advokat, političar i visoki državni i partijski zvaničnik u bivšoj SFRJ, vjeruje da će se otkriti izvršioci i naručioci zločina, jer policija Kosova u svojim redovima ima i Albance i Srbe, ali i podršku Misije Eulexa. No, boji se da će, ako se uključe istražni organi Srbije, “sve biti zamazano”.

“U Beogradu, očigledno, bez da naprave ijedan korak u istrazi, zauzimaju stav da su to Albanci izveli?! Ako naručiocima i beogradskim krugovima dogovara da se to ubistvo ispolitizira i da se izazovu nove tenzije na Kosovu i prema Kosovu, one će biti potaknute iz Beograda. Ovdje niko nije zainteresiran da to dođe do političkih i međuetničkih  tenzija nego da se rasvijetli ko stoji iza ubistva Olivera Ovanovića, ko su izvršioci, ma ko to bio“, naglasio je Vlasi.

Djelovanje srpske strane

Osnivačica je i predsjednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji, Sonja Biserko, podsjetila je na izjavu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da je ubistvo Ivanović teroristički akt. Naglašava da se u odnosima Srbije i Kosova stvari lako krenu u negativom pravcu, ali da treba gledati širi kontekst.

“Zgusla se, očito, situacija oko statusa Kosova… Poznato je da Ivanović bio za dijalog, da bio nepoželjan za Srpsku listu… Njegov zatvor i sve što se dešavalo  jeste djelovanje srpske, a ne albanske strane. No, vidjet ćemo”, naglasila je Biserko.

Radiosarajevo

 

NOVINARKA IZ PRIŠTINE ZA INDEX OBJASNILA Što se to događa na Kosovu?

 

UBOJSTVO Olivera Ivanovića usred bijela dana u Sjevernoj Mitrovici će se moći smatrati prvim ubojstvom jedne markantne političke ličnosti koja se našla na suprotnoj strani politike srpskog predsjednika Aleksandra Vučića, a ne treba čuditi ni činjenica da se to desilo baš na Kosovu.

>> Tko je bio ubijeni lider kosovskih Srba?


>> VIDEO, FOTO Prosvjedi u Srbiji nakon ubojstva lidera kosovskih Srba: “Nas je ipak više”

Teško je opisati strah i zbunjenost koji su ščepali Sjevernu Mitrovicu, općinu sa srpskom većinom na Kosovu i de facto“glavni grad kosovskih Srba”, kada se proširila vijest o atentatu na političara i široko cijenjenog građanina Mitrovice Olivera Ivanovića. Nijedna druga meta ne bi Mitrovčane učinila ugroženijima i izloženijima, jer je strahopoštovanje koje su osjećali prema njemu neusporedivo s bilo kojom drugom osobom iz tog žarišta svih tenzija i političkih konfrontacija, posebno međuetničkih, na Kosovu.

“Kad su njega mogli ubiti, što nas čeka?”, čulo se po cijeloj Sjevernoj Mitrovici, koja je u poslijepodnevnim satima tog dana bila gotovo pa ispražnjena, uključujući i kafiće u centru grada s utišanom muzikom koji su inače puni mladih tijekom normalnih dana. Grad je u šoku, a ako su građani bilo kog mjesta na Kosovu imuni na šokove, to su bili građani etnički podijeljene Mitrovice, gdje se prelamaju sva neriješena politička pitanja u neprestanom cimanju između Beograda i Prištine, i nasuprot prisutnosti policijskih snaga Misije Europske unije za vladavinu prava i NATO vojnika (KFOR), te gdje rijetko prođe mjesec dana a da se dogodi neki incident poput paljenja automobila i bacanja ručnih bombi.

I zato se već sada priča o tome – premda je to u ovoj fazi svedeno na nivo spekulacija i s teško dokazivim tezama – da je baš Ivanović postao žrtva tih “prelamanja”.



“Razumno lice” srpske politike na Kosovu

Ivanović je prije sukoba na Kosovu u Mitrovici bio poznat kao lokalni sportaš i nosioc crnog pojasa u karateu te zamjenik direktora u jednom kosovskoj kompaniji. Pravu vidljivost na političkoj sceni postiže tek kad postaje direktor Srpskog nacionalnog vijeća za Kosovo i Metohiju u lipnju 1999. na samom kraju sukoba i kad se smatralo da preuzima “savjetodavnu” ulogu u podzemnoj organizaciji poznatoj po imenu “Čuvari mosta”.

Za razliku od svih drugih srpskih političkih aktera, koji nakon NATO-ovih bombardiranja i povlačenja srpskih snaga s Kosova odbijaju sudjelovati u prvim izborima poslije rata, Ivanović postaje poslanik u kosovskoj skupštini, i to u dva mandata. Nikad nije javno priznao nezavisnost Kosova niti se zalagao za takvu politiku, ali nije – za razliku od gotovo apsolutne većine drugih srpskih političara prisutnih u lokalnim ograncima Demokratske stranke Srbije ili Radikalne stranke Srbije – između ostalog otvoreno širio mržnju prema Albancima, niti je vrijeđao druge zastupnike u skupštini, kao što danas čine njegovi nasljednici, predstavnici Srpske liste.

Bio je otvoren prema medijima i otvoreno je govorio o svojim stavovima – što je rijedak slučaj za srpske političare na Kosovu, koji se valjda vječno plaše da će svojim izjavama ”naljutiti” službeni Beograd i “izdati” Kosovo. Kasnije postaje državni tajnik u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju u sastavu vlade Republike Srbije, što dokazuje da se uspio izboriti da autentično predstavlja interese kosovskih Srba i na Kosovu i u Srbiji.

Ratni zločini 

Njegova uloga u SNV-u i navodno uplitanje među “Čuvare mosta” će ga koštati slobode u ranoj 2014. godini, kada EU-ova misija za vladavinu prava (EULEX) pokreće istragu protiv njega i četvorice drugih Srba, prvo za moguću upletenost u pokušaj ubojstva, koje je kasnije prošireno na ratni zločin. Sudski proces se razvlači unedogled i nailazi na teškoće, uglavnom zbog toga što većina svjedoka mijenja iskaze ili odbijaju izravno teretiti Ivanovića. Smatra se da su najjača svjedočenja protiv Ivanovića zapravo dana na zatvorenim sjednicama, na kojima nije bilo publike. Presudom dobiva kaznu od devet godina za ratni zločin, a oslobođen je optužbi za poticanje teškog ubojstva po dvjema točkama.

Lokalni Srbi su cijeli proces nazvali montiranim i politički motiviranim od strane suda EU-a, prema kojem ni inače ne gaje velike simpatije. Oni su toplo prihvatili ukidanje presude kada je isti sud odlučio postupak vratiti na ponovno suđenje po optužbi za ratni zločin – nastavak suđenja je planiran za veljaču ove godine. Ivanović je inače, dok je tri godine boravio u istražnom zatvoru, tvrdio da je nevin, tražeći da se brani sa slobode, što mu je omogućeno u prvoj polovici 2017. U Mitrovici je dočekan kao heroj, a u međuvremenu je najavio da će sudjelovati na lokalnim izborima na Kosovu.

 

Index.hr

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close