Ljepotan i zvijer: Kako su siromah s pučine i izbjeglica poharali svijet

U TOČNO 42 dana dva suigrača i prijatelja iz djetinjstva postala su klupski i reprezentativni prvaci Europe. Naravno, riječ je o Cristianu Ronaldu i Pepeu, koji su se probili u lisabonskom Sportingu, a već sedam godina igraju zajedno u Realu i osvojili su osam trofeja – dvije Lige prvaka i Kupa kralja, jednu Primeru, španjolski Superkup, te europski Superkup i Svjetsko klupsko prvenstvo.

Različiti tipovi, a nogometna braća

Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro i Kepler Laveran Lima Ferreira, iako rođeni s dvije godine razlike i na udaljenosti od par tisuća kilometara, te bez obzira na to što su potpuno različiti tipovi i profili igrača, zapravo su nogometna braća sazrela na Madeiri, portugalskom otoku nasred Atlantika, tisuću kilometara udaljenom od kopna matice i daleko bližem afričkoj od europske obale. Tu, nasred pučine u trokutu između ta dva i južnoameričkog kontinenta, počeli su ozbiljno igrati nogomet u rivalskim klubovima, Pepe u Maritimu, a Ronaldo u Nacionalu.

Pepe: Naslov posvećujem emigrantima

Pepe je odmah nakon europskog trijumfa reprezentacije za koju je odigrao 74 utakmice, izjavio je da je ponosan što je osvojio naslov za zemlju u kojoj nije rođen, ali koja ga je prihvatila kao svog. “Portugal je zemlja emigranata, koja prihvaća sve ljude i ovaj naslov je za njih.” rekao je Brazilac koji se s 18 godina iskrcao na Madeiru.
View image on Twitter
Veš-mašina se više ne drži na krovu sirotinjske kućice
A tamo se besperspektivno nasukanom činila obitelj Aveiro. Majka Dolores, kuharica i otac Jose, vrtlar, živjeli su u takvoj bijedi da je njihovo četvero djece; Hugo, Elma, Liliana i mali Ronaldo, dijelilo jednu sobu, a kuća im je bila toliko tijesna da su perilicu rublja držali na krovu.
Danas više Pepea nitko ne smatra emigrantom, a Ronaldo može kupiti sve veš-mašine na svijetu.
S Modrićem poharali Ligu prvaka, a onda preko njega i Euro
Jedan od najboljih igrača na svijetu i Brazilac, koji je odabrao igrati za Portugal, najprije su osvojili 11. Ligu prvaka s Realom 28. svibnja na San Siru protiv Atletica, gdje su svladali momčad Antoinea Griezmanna nakon penala 5:3. Bio je to, skupa s Lukom Modrićem, njihov drugi naslov europskog prvaka nakon onog 2014. u Lisabonu, također protiv gradskog rivala.

A, 42 dana kasnije uspjeli su, preko Hrvatske i Modrića, osvojiti i Europsko prvenstvo, gdje su u finalu, golom Edera u 109. minuti, ponovno bacili na koljena Griezmanna i domaćina Francusku. Ronaldo (odigrao sedam utakmica, 625 minuta, uz tri gola i dvije asistencije) zbog ozlijede je morao napustiti igru u 25. minuti, no ulogu vođe preuzeo je Pepe (šest susreta na Euru, ukupno 630 minuta), koji je proglašen igračem utakmice, što dovoljno govori o njegovom nastupu na Stade de Franceu.

Ronaldo, koji je za Portugal odigra rekordne 133 utakmice i postigao 61 gol, gotovo sigurno će osvojiti svoju četvrtu Zlatnu loptu. No, često prljavi, ali sjajni stoper Pepe (74 susreta za Portugal i tri gola) zaslužuje visok plasman, bez sumnje.