ABA liga: Široki poražen od Radničkog

Košarkaši Širokog Primorke pretrpjeli su prvi poraz u ABA Ligi.

Radnički je u fantastičnom ritmu srušio Široki i sa najvišom ocenom odradio ovogodišnju premijeru pred navijačima.
Koliko je tim Miroslava Nikolića bio dominantan najbolje se vidi kroz podatak da je pitanje pobednika bilo rešeno već u prvoj četvrtini. Radnički je sve vreme imao apsolutnu dominaciju u skoku, što je pored velike energije u odbrani i sjajan tandem Marinović – Yarou bio ključ pobede. Praktično jedino što u igri domaćina nije bilo na zavidnom nivou jeste učinak za tri poena – 17 odsto (23-4).

Upozoravao je trofejni stručnjak da su gosti neugodan tim koji je pobedio Crvenu zvezdu Telekom, a igrači preduzeli sve mere da im od prvog sekunda pokažu da nemaju šta da traže na parketu Jezera. Marko Marinović i Mouphtaou Yarou su predvodili atake domaćina koji je već posle pet minuta igre imao dvocifreni kapital (15:5). Iskusni plejmejker je fantastično vodio ekipu, veoma brzo nanizao pet asistencija i praktično sve razigrao. Ipak, prednjačio je Yarou koji je već u prvoj četvrtini najavio da će meč završiti sa dabl-dabl učinkom.

Sve je išlo na vodenicu domaćina. Navijači su bili oduševljeni, što je dodatno motivisalo igrače Radničkog koji su kidisali po celom terenu. Kragujevčani su odlično trčali, držali veoma visok nivo u odbrani i u devetom minutu već su bili na plus 17 (29:12).
Miroslav Nikolić je u nastavku počeo dosta da rotira. A, da se radi o velikom pojačanju tada je pokazao i Nikola Kalinić. Napad je na kratko zatajio, ali Radnički je zadržao kontinuitet u defanzivi pa je gotovo rutinski do velikog odmora sačuvao dvocifreni kapital. Velika zasluga za to ide na ruku Dušana Mlađana koji je u finišu drugog perioda vezao sedam poena.
Ovakav razvoj situacije doveo je do malog opuštanja u redovima domaćina na početku treće četvrtine. Ređale su se greške u napadu, što je Široki znao da kazni i u 24. minutu prišao na samo pet poena zaostatka (39:44). Ali, Marinović je tada opet sjajno preuzeo odgovornost, ovoga puta najveću pomoć imao je u Savi Lešiću i Radnički je opet počeo da gazi. Razlika se sve vreme povećavala da bi u 37. minutu dostigla brojku od 22 poena (75:53).

Damir Vujanović, trener Širokog:
Imamo dosta mladu ekipu i ne možemo da funkcionišemo ako ne igramo na nivou kao protiv Crvene zvezde. Kad ne izađete iz bonusa u dve četvrtine, kao što se to nama desilo, to dovoljno govori o nedovoljnoj angažovanosti u odbrani. Nismo zatvorili ofanzivni skok, imali smo previše izgubljenih lopti u napadu. Bez obzira na poraz, verujem u ovu ekipu, jer je sve ovo stvar odrastanja. Treba nam malo vremena da uhvatimo dobar ritam.

Miroslav Nikolić, šef struke Radničkog:
Pobedili smo u Zagrebu, ali smo znali da je Široki jako neugodna ekipa koja dobro trči. Zato sam ukazivao da mogu da nas iznenade. Imam malo iskusnih igrača, ali i dobru atmosferu među njima, što me jako zadovoljava. Imamo težak raspored, sada gostujemo Crvenoj zvezdi, ali mora da se igra sa jakima da bi se nešto postiglo u životu.

Drugi bh. predstavnik u ABA Ligi Igokea danas, u srijedu, dočekuje Crvenu zvezdu.