Jens Woelk, profesor uporednog ustavnog prava na Univerzitetu u Trenutu u Italiji, otvorio je današnju sjednicu sesije Kruga 99 na temu “Nakon presude Evropskog suda u slučaju Kovačević: Je li ustavna reforma neophodna, ali i nemoguća?”.
Woelk je kazao da je presuda Evropskog suda za ljudska prava u slučaju Kovačević važna jer otvara nužnost dovršetka ustavne tranzicije za Bosnu i Hercegovinu.
Woelk je rekao da osnovno što proizilazi iz presude ‘Kovačević’ jesu jednaka prava za sve u Bosni i Hercegovini i smjer kojim država treba da ide ukoliko želi evropsko društvo.
“Presuda jasno kaže da je najvažnije političko predstavljanje građana. Sada postoji razlika između konstituenata i manjina; znači mora se razmišljati o ustavnim promjenama po mjeri Bosne i Hercegovine jer sadašnji Ustav ne sadrži šanse da BiH postane porodica evropskih zemalja budući da nema nivo demokratskih prava nužnih za Evropsku uniju”, kazao je Woelk.
Bilo da ustavne promjene budu rađene izmjenama i dopunama ili pak, izradom novog ustava, u to moraju biti uključeni građani čija uloga mora biti presudna, izričit je Woelk koji inače naglašava veliku važnost poštivanja presude “Kovačević” i drugih odluka Evropskog suda za ljudska prava jer bi to to značilo i dosljedno poštivanje Evropske konvencije.
Woelk je naglasio da su strane sudija u Ustavnom sudu BiH neka vrsta garancije svega što je napisano u dokumentima i sporazumima koje je Bosna i Hercegovina dužna poštovati. Tek kad budu ostvareni ciljevi iz Ustava i drugih dokumenata, strane sudije mogu otići, kazao je Woelk.
Klix