Njemačka prvak svijeta!

Pogotkom Maria Goetzea iz 113. minute, Njemačka je na Maracani savladala Argentinu i po četvrti put postala svjetski fudbalski prvak! Pogodak su kreirali njemački rezervisti.

Nakon regularnih 90 minuta rezultat je glasio 0:0, a prvotimac Bayerna, koji je ušao u 88. minuti bio je junak Elfa postigavši sjajan pogodak u drugom produžetku.

Povreda Khedire i promašaj Higuaina

Njemačka se uoči utakmice našla u problemima, jer se na zagrijavanju povrijedio Sami Khedira, kojeg je u prvih 11 zamijenio Christoph Kramer. No, i on je odigrao samo pola sata, kada je zbog povrede umjesto njega ušao Andre Schuerrle.

Argentina je prva imala stopostotnu priliku u prvom poluvremenu – nakon što je Kross pokušao glavom vratiti loptu golmanu Neueru, u šansu je izbacio Higuaina. Napadač Gaučosa našao se oči u oči sa njemačkim golmanom, ali je traljavo šutirao. Desilo se to u 21. minuti, da bi devet minuta kasnije Higuain zatresao mrežu, no pogodak je opravdano poništen zbog nedozvoljene pozicije.

Imali su Argentinci još jednu izgledanu priliku u 40 minuti – Messi je probio po lijevom boku, ušao u šesnaesterac, a tamo su ga dočekali Boateng i Neuer i u posljednjem trenutku blokirali njegov udarac.

Posljednju riječ u prvom dijelu imali su izabranici Joachima Loewa . U 45. minuti Kroos je ubacio iz kornera, a Howedes pogodio stativu. Lopta se potom odbila do Müllera na pola metra od gola, ali je sudija prekinuo akciju pokazavši da se radilo o offsideu.

Selektor Argentine Alejandro Sabella drugo poluvrijeme počeo je sa Sergijom Aguerom umjesto Ezequiela Lavezzija. Već u 47. minuti odlična prilika za Argentinu. Messi je ušao u kazneni prostor, sa 13 metara gađao dalji ugao Neura, a lopta je prošla tik pored stative.

Majstorija Goetzea

Do kraja regularnih 90 minuta nije bilo većih uzbuđenja pred oba gola. Tek se izdvaja pokušaj Kroosa koji je na povratnu loptu Ozila sa oko 16 metara mlako šutirao pored lijeve stative Romera.

Utakmica je otišla u produžetke, a u prvom je kolosalnu priliku propustio Rodrigo Palacio kada je u 97. minuti loše reagirao na dodavanje Fernanda Gaga.

A onda je Argentince stigla kazna. Rezervista Goetze je majstorski reagiovao na ubačaj Schuerrlea sa lijeve strane, primio loptu na prsa i volejem je poslao u suprotni ugao golmana Romera.

Brazil i dalje najuspješniji

Ovim trijumfom Njemačka je sustigla Italiju u poretku zemalja s najviše osvojenih naslova.

Najuspješniji je i dalje Brazil s pet titula, dok je finalist SP-a Argentina ostala na dvije osvojene titule.

Titule su još osvajale selekcije Urugvaja (dva puta) te Francuska, Španije i Engleske.

Najuspješnije reprezentacije na svjetskim nogometnim prvenstvima po broju osvojenih titula:

1. Brazil (1958., 1962., 1970., 1994., 2002.)
2. Njemačka (1954., 1974., 1990., 2014.)