Nives Jukić, ombudsman za ljudska prava u BiH: Stotine građana godinama čekaju presude

Institucija ombudsmana za ljudska prava u Bosni i Hercegovini razmatra predmete koji se odnose na slabo funkcioniranje ili povredu ljudskih prava počinjenu od bilo kojeg organa BiH, entiteta i Brčko distrikta. Predmeti se formiraju na osnovu pojedinačnih žalbi pravnih ili fizičkih lica. Ukoliko se utvrdi povreda prava, institucija ombdusmena je dužna da izdaje preporuke nadležnim organima kako bi one poduzele konkretne mjere koje bi ispravile povrede ljudskih prava ili slabo funkcioniranje uprave. Tokom 2014. Instituciji ombudsmana obratilo se 13.178 građana sa 4.737 žalbi.

(Oslobođenje – PIŠE: Elma GODINJAK)

Nakon godišnjeg izvještaja ove institucije, Nives Jukić, ombudsman za ljudska prava u BiH, za Oslobođenje govori o najčešćim žalbama građana, no, naglašava da ova pravna institucija ne smije mijenjati odluke javnih organa vlasti, niti preuzimati ulogu organa koji postupaju po žalbi.

Ignoriranje preporuka

• Iz izvještaja za 2014. godinu jasno se vidi da se u BiH najčešće krše građanska i politička prava. Da li imate podatke koliko je nadležnih organa, kojima ste proslijedili žalbe, odgovorilo pozitivno na vaše preporuke?
– Kada se u postupku istrage utvrdi da je došlo do povrede prava, Institucija ombudsmana izdaje preporuku odgovornom tijelu da tu povredu otkloni. Određeni broj predmeta riješi se u tijeku postupka; nadležno javno tijelo obično nakon prvog dopisa Institucije ombudsmana samo korigira svoje postupanje. U slučaju odbijanja suradnje ili ignoriranja  preporuka, preporuka se dostavlja neposredno višem tijelu. Međutim, ukoliko i to ne urodi plodom, o slučajevima nesuradnje izvještava se Parlamentarna skupština BiH, putem godišnjeg izvješća, sa tabelom i stupnjem realizacije preporuka, ali i označavanjem odgovornog javnog tijela. Ovo izvješće je najbolji pokazatelj stanja ljudskih prava u Bosni i Hercegovini. Ombudsmani se ne mogu miješati u proces odlučivanja sudova. Također, mi ne zastupamo podnosioce žalbi pred javnim organima, niti pišemo podneske ili žalbe u njihovo ime. Institucija ombudsmana za ljudska prava BiH ne može dodijeliti nadoknadu za utvrđene povrede ljudskih prava.

• U Odjelu za eliminaciju svih oblika diskriminacije registrovano je ukupno 230 žalbi. Prema izvještaju, najveći broj odnosio se na mobing. Da li to znači da su radnici postali odvažniji? I da li imamo presude kada su u pitanju tužbe za ovaj oblik diskriminacije?
– Iako je broj obraćanja građana ovoj instituciji zbog mobinga konstantan, taj broj i dalje nije stvarni pokazatelj stanja u BiH. Institucija ombudsmana dolazi do ovakvog zaključka na temelju svjedočenja stranaka i medijskih natpisa, kada najčešće na svjetlo izlaze najteže posljedice mobinga. Činjenica je da ima puno građana koji su danas izloženi mobingu, ali se ne obraćaju Instituciji, niti traže sudsku zaštitu iz straha da bi u tom slučaju mogli ostati bez posla. U 2012. godini broj prijava na mobing bio je 81, u 2013. i 2014. po 69, tako da je teško govoriti o naglom povećanju žalbi.

• Kada su u pitanju prava LGBT osoba, možete li nam pojasniti na koji se sve način ona krše?
– Diskriminatorski tretman ove populacije ogleda se u govoru mržnje na internet- portalima, verbalnim napadima na javnim mjestima, ometanju prilikom okupljanja i prijetnjama, a u posljednje vrijeme svjedoci smo, nažalost, i fizičkih napada na LGBT osobe i prostorije njihovih udruga.

Kada je u pitanju kršenje prava LGBT osoba na radnom mjestu, Institucija ombudsmana je otvorila predmet po službenoj dužnosti (ex officio) povodom najava da će se protiv osoba koje su ispoljavale svoju seksualnu orijentaciju na radnom mjestu provesti stegovni postupak. Nakon upućenog dopisa Institucije ombudsmana, rukovodeći  službenik je pružio uvjerenje da nikakav postupak neće biti proveden protiv zaposlenika.

Izbjegavanje obaveza

• Koliko se poštuju ljudska prava u BiH u odnosu na zemlje regiona?
– Stanje ljudskih prava u BiH ne odstupa značajno od stanja ljudskih prava u zemljama u regionu koje prolaze proces tranzicije. Najviše žalbi građana odnosi se na nemogućnost ostvarivanja građanskih, političkih, ekonomskih i socijalnih prava. Ovome doprinosi teška ekonomska situacija, visoka stopa nezaposlenosti, loše uređeno tržište rada. Najveći problem naših građana je nezaposlenost i često se obraćaju jer nemaju minimum sredstava za život. S druge strane, učinjeni su određeni pozitivni pomaci u oblasti javne uprave, identifikacionih dokumenata i participacije građana u vlasti (npr. putem javnih debata o zakonima).

• Poznato nam je da se najviše krše prava radnika: ugovori na određeno, ugovori o djelu nakon šest i više godina radnog odnosa, otkazi trudnicama… Da li ima slučajeva koji su završili na sudu, imamo li presude?
– Ugovori na određeno vrijeme mogu se zaključivati na razdoblje do dvije godine, a osoba koja je na porodiljskom odsustvu ne smije dobiti otkaz! Postoje presude u korist osoba čija su prava povrijeđena, ali na donošenje takvih presuda stotine građana čekaju najčešće i po nekoliko godina. Postupak realizacije presuda je također otežan zbog velikog broja poslovnih subjekata koji su u stečaju ili se preregistriraju da bi izbjegli obveze prema povjeriocima. U svakom slučaju, svaka osoba koje se obrati Instituciji ombudsmana dobit će pravnu pouku na koji način najbolje da zaštiti svoja prava, čak i kada predmet žalbe ne spada u našu nadležnost.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close