NogometSport

Nezapamćen udar na bh. nogomet

„SB“ OTKRIVA; NEZAPAMĆEN UDAR NA BH. NOGOMET: Šta se krije iza odluke ministra Šeranića i kakva je uloga Dodikovog nećaka…

Već se danima spekulira o nastavku, odnosno prekidu sezone elitnog nogometnog razreda u Bosni i Hercegovini

Piše: M. ILIČIĆ

Iako su sve zemlje u regiji nastavile svoja nogometna prvenstva ili pak donijele odluke o datumima nastavka, kao što je to slučaj sa Slovenijom, kod nas su stvari i dalje na početnim pozicijama. Odnosno, još gore od toga. U Hrvatskoj je jučer odigrana prva utakmica polufinala Kupa, u Srbiji je pred navijačima, istina malobrojnim, Crvena Zvezda ovjerila novu titulu prvaka države, a Crnogorci nastavljaju prvenstvo uz prisustvo publike. U isto vrijeme u Bosni i Hercegovini nema službenog odgovora hoće li se prvenstvo nastaviti ili pak prekinuti i kakav će biti konačni epilog svega.

ŠERANIĆ JAŠE NA ČELU KORONE

Od strane Federalnog kriznog štaba nedavno su stigle preporuke o nastavku sportskih nadmetanja uz obavezno poštivanje svih epidemioloških mjera, dok je u bh. entitetu Republika Srpska od strane resornog ministra Alena Šeranića stigla vijest kako nikakav sport ne dolazi u obzir prije početka sedmog mjeseca, što neizravno upućuje na konačni prekid BH Telecom premijer lige, jer je prema uputama Nogometnog saveza BiH kao krajnji rok za nastavak prvenstva jasno istaknut datum 13.6.2020. godine.

No, pokušali smo istražiti što se krije iza odluke SNSD-ovog ministra zdravlja u vladi RS-a, a ono što smo doznali nije nimalo obećavajuće.

Iako je u toku jučerašnjeg dana zabilježen samo jedan slučaj zaraze, u bh. entitetu Republika Srpska odlučno se protive nastavku nogometne Premijer lige.

Naši banjalučki izvore tvrde da se iza svega krije spašavanje FK Borac, na čijem čelu je Vico Zeljković, predsjednik kluba, ujedno i sestrić člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika. Zeljković je, konačno i službeno, najavio kandidaturu za novog predsjednika Nogometnog saveza BiH, i na narednim izborima prema svemu sudeći, naslijedit će dosadašnjeg čelnika Saveza Elvedina Begića.

No, stvari u FK Borac nisu ni blizu idealnih. Klub je prije korona krize upao i u rezultatsku krizu, nakon niza loših rezultata smijenili su trenera, ali su se uspjeli zadržati na mjestu na tabeli koje vodi u kvalifikacije Europa lige. Dakle, prekid prvenstva idealan je scenarij za Zeljkovićeve pulene, koji se nalaze i teškoj materijalnoj situaciji, a klub je u proteklih nekoliko dana bio primoran raskinuti ugovore sa čak 6 igrača, zbog novonastale situacije. Dobro upućeni banjalučki izvori tvrde da Zeljkovića u cijeloj ovoj priči zanimaju samo novci, pa se sve još bolje uklapa u cijelu priču.

No, nisu samo Zeljković i Šeranić zainteresirani za prekid. I najbogatiji klub u Hercegovini, „Zrinjski“, također se nalazi na mjestu koje potencijalno vode u kvalifikacije za Europa ligu, dok nogometašima aktalnog prvaka FK Sarajevo savršeno odgovara trenutni pogled na tabelu. Naime, bordo tim, statistički gledano bježi samo 3 komšijama s Grbavice, no, „Željo“ bi samo jednim kiksom ljutih rivala u nastavku prvenstva preskočio „Sarajevo“ i zasjeo na prvo mjesto koje vodi u kvalifikacije u Ligu prvaka, što bi unijelo dodatnu draž u eventualni nastavak prvenstva.

No, to se, prema svemu sudeći neće dogoditi.

OD ALENA DO VJEKOSLAVA

Iako je Krizni štab federalne vlade donio preporuke o nastavku sportskih aktivnosti, stvari ni u Federaciji nisu gotove.

Naime, riječ je samo o preporukama, ali ne i službenom dokumentu potpisanom od resornog ministra, a tu već nisu čista posla.

Na čelu resornog ministarstva nalazi se Vjekoslav Mandić, član HDZ-a BiH, čiji je potpis na službenu odluku o nastavku sporta jedini mjerodavan.

S obzirom na eskalaciju političkih prilika u posljednje vrijeme, brojim aferama i trzavicama u Federaciji BiH između koalicijskih partnera, nije izgledno da će minstar Mandić uskoro potpisati tako važan papir. A, uzgred budi rečeno, nije baš da takva odluka odgovara i klubovima iz Hercegovine pod patronatom Čovićevog HDZ-a.

U nakaradnom sistemu u kojem živimo, niti to nije najveći problem.

Zapravo, najveći problem je sam sistem. Bosna i Hercegovina je jedina država u ovom dijelu svijeta koja nema državno ministarstvo sporta, koje bi u ovakvim slučajevima odigralo ključnu ulogu i bilo jedina validna instanca za komunikaciju i koordinaciju s Nogometnim savezom, a samim tim i krovnim organizacijama UEFA-om i FIFA-om.

Stoga i ne čudi igra gluhih telefona.

No, ni sami premijerligaški klubovi nisu se proslavili u doba korone. Rijetki su uradili vrlo važne serološke testove, koji bi otkrili jesu li igrači bili zaraženi virusom korona i na taj način stekli imunitet, a prvenstveni razlog je nedostatak sredstava ili izbegavanje ulaganja u tako nešto, što samo po sebi dovoljno govori o ozbiljnosti i volji pojedinaca.

Na pitanje što je učinio Nogometni savez BiH do sada kako bi se nastavila Premijer liga BiH, jesu li i na koji način materijalno pomogli klubove i kolika je njihova krivica u svemu, odgovor smo potražili od generalnog sekretara NSBiH Adnana Džemidžića.

„UEFA je oslobodila određeni dio sredstava koji uvijek idu kroz takozvani hat-trick program. Ovo je sada hat-trick proglam 5 iz kojeg nacionalni savezi mogu koristiti dio sredstava u pravcu saniranja nastalih šteta izazvanih pandemijom koronavirusa. Program je podijeljen u dvije faze. Prvi je dio kroz denzifekciona sredstva klubovima, a drugi će biti kroz finansijski set pomoći. Projekat je napravljen od strane Nogometnog saveza i poslan  je prije 10 dana UEFA-i. Sredinom idućeg mjeseca, ako se sredstva odobre, a znamo sigurno da hoće, jer smo uradili sve što su tražili od nas, sredstva će biti dostupna i operativna i mi tek onda možemo da uradimo distribuciju po klubovima. Za cjelokupnu aktivnost je previđeno oko 1,5 miliona eura, prvo će se podijeliti takozvani dezinfekcioni set koji će ići klubovima. Setovi su podijeljeni u dvje grupe. Prvi set će ići na 11 stadiona Premijer lige u narednom periodu, kad se za to steknu uslovi i kad sredstva budu operativna. Mislimo da će to biti u narednih mjesec dana. U prvoj fazi su u pitanju dezinfekcioni tuneli, a u drugoj fazi će pored premijerligaških stadiona pomoć stići i entitetskim ligama, na nekoliko stadiona te također i na trening centar Nogometnog saveza BiH. Za ovaj drugi dio koji se tiče finansijskog seta imamo konkretnu pomoć od po 60.000 KM za premijerligaške klubove i to će biti uplaćeno od sredine osmog mjeseca, ovisno o prispjeću sredstava, kada novac bude operativan“, kazao je Džemidžić za „Slobodnu Bosnu“.

S obzirom na novonastalu situaciju, klubovima u elitnom nogometnom rangu u BiH prijeti kolaps, a neki su već najavili i potpuni prelazak u amaterizam, jer više nisu u stanju zadržati postojeći kadar i plaćati igrače, pa su prisiljeni u vatru gurnuti juniore jer su klub naspustili gotovo svi profesionalni igrači. Jedini izlaz iz krize je izlazak na euro scenu i punjenje klupskih kasa od strane UEFA-a, a odluka o bh. prestavnicima na euro sceni, ove godine, sve je izglednije bit će donijeta za zelenim stolom.

Vrijeme curi, do krajnjeg roka za nastavak sezone preostalo je još samo 13 dana, jer je krajnji rok da Savez UEFA-i prijavi klubove za nastupe na euro sceni početak osmog mjeseca, a već sad je izgledno da će Bosna i Hercegovina ostati „crna ovca“ na Balkanu, jedina država u ovom dijelu svijeta u kojoj se nakon korone neće zakotrljati nogometna lopta. A, ko su grobari bh. nogometa, i zbog čega se politika u sve miješa, to je već godinama svima jasno…

SB

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close