-TopSLIDERukometSport

Rukometaši Švedske su novi prvaci Evrope

Sedmerac u zadnjoj sekundi za titulu prvaka Evrope!
Švedska po peti put

U Budimpešti je večeras odigrano finale Evropskog prvenstva za rukometaše. U velikoj drami pobjedu je odnijela reprezentacija Švedske, koja je u zadnjem napadu došla do pobjde rezultatom 27:26!

Dvije selekcije koje su u grupnoj fazi bile u grupi s Bosnom i Hercegovinom su pomalo neočekivano preko Francuske i Danske stigle u veliko finale. Španci su večeras imali velika očekivanja, željeli su treću titulu Evropskog prvenstva kako bi se izjednačili s Francuskom, a Švedska je lovila rekordnu petu titulu i uspjela je u tome.

Šveđani bolje otvaraju meč od aktuelnog kontinentalnog prvaka, poveli su s 2:0 i uglavnom su imali prednost većim dijelom prvog poluvremena, da bi Španci preokrenuli u završnici i na odmor otišli s plus jedan (13:12).

Španci golom otvaraju drugi dio i prvi put na meču vode s dva razlike, ali Šveđani se veoma brzo vraćaju, pa su oni potom preuzeli vodstvo. No, nastavila se egal utakmica do kraja. U 50. minuti je bilo 22:22.

Opet su Šveđani bili ti koji su imali rezultatsku prednost, Španci su se konstantno vraćali iz zaostatka. Ipak, u 56. minuti Švedska dolazi do plus dva (26:24). Španija smanjuje na 26:25, uslijedila je velika drama u borbi za zlato. Sjajni Španci stižu do potpunog povratka, no u zadnjem napadu Šveđani dolaze do pobjede i velikog slavlja.

Prethodno je Palička odbranio, pa je Španija umjesto da povede, na kraju primila gol. Sve to dešavalo se u posljednjih dvadesetak sekundi. Sa sedmerca su Šveđani stigli do pobjede. Ekberg je pogodio ključan udarac sa sedam metara.

Bergendahl i Ekberg su sa po pet golova predvodili Švedsku, dok je Wanne postigao četiri. Na drugoj strani Gomez i Figueras su postigli po šest golova, a Taarrafeta pet, dok je Fernandez dao četiri gola.

Podsjetimo da je Danska u utakmici za treće mjesto ranije pobijedila Francusku i to nakon produžetaka sa 35:32.