Nerzuk Ćurak za TV1: Reforme će mnoge političare približiti odajama u kojima je Sanader

Obećanja koja bh. političari daju o opredijeljenosti za reforme i evropski put zapravo su poželjna politička priča. Od toga nema ništa, jer svaka implementacija reformi, koje u konačnici treba da dovedu do ključnih promjena u političkom, pravnom i ekonomskom sistemu, značajne aktere našeg društvenog i političkog života pripližava odajama u kojima je Sanader, poručio je univerzitetskih profesor Nerzuk Ćurak, gostujući u emisiji Pravda sa Sanjinom Bećiragićem na TV1.

Stoga bi, kako je istakao, Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) mogao proizvesti nove nesporazume u BiH, budući da “svaki proces evropeizacije BiH podrazumijeva manje ili veće promjene unutar političkog sistema, a to nije moguće uraditi na način koji će od nas zahtijevati i EU i sam život”.

“Zaglušeni smo kakofonijom javnog govora o Evropi i reformama, a taj govor zapravo ne prate stvaralačke geste”, rekao je on.

Politički predstavnici, upozorio je, koriste nedorečenost države i činjenicu da je Dejton omogućio različite interpretacije.

“Stoga imamo dvadesetogodišnje mirovanje u lažnom kretanju. Naprosto, stojimo u mjestu”, smatra Ćurak, uz konstataciju da je iluzorno očekivati nagli napredak u državi koja je, u političkom smislu, konstituisana tako da ne može funkcionisati.

Govoreći o radu aktuelnog saziva Predsjedništva BiH, istakao je kako su članovi najvišeg organa izvršne vlasti pokazali energiju koja izbjegava nepotrebne konflikte.

“No, sama struktura vlasti nam nije omogućila nikakve parametre po kojima bismo mogli kazati da se zaista pristupilo odgovornoj realizaciji onoga što je zadatak odgovorne vlasti”, dodao je on.

Ipak, smatra da su članovi Predsjedništva BiH napravili veliku obavezujuću gestu, usvojivši deklaraciju o izgradnji povjerenja i pomirenja u BiH.

“Bez istinskog pomirenja nemoguće je razmišljati o tome da možemo napraviti zajednicu za sve naše ljude. Ovom deklaracijom obavezali su se na kraj nacionalističke retorike, kraj šovinizma. Njen sadržaj bi prvo morao biti spušten u stranke iz kojih dolaze članova Predsjedništva BiH”, kazao je Ćurak.

Kriza vlasti u FBiH ga nije iznenadila, jer, kako je pojasnio, akteri aktuelne koalicije imaju drugačije poglede na ključne političke, ekonomske i socijalne teme.

“Nesretna je zemlja u kojoj se lideri političkih stranaka bave nadzornim odborima firmi, a pri tome se to smatra krajnje normalnim. Ohrabrujem građanstvo da izađe iz defanzivne pozicije, da ne prepušta ključne životne odluke samo političarima. Akteri nas dvadeset godina vuku za nos, a u prilog im ide sam politički sistem koji nas sve vuče za nos”, upozorio je on.

Komentarišući političku situaciju u RS, Ćurak je istakao kako je ovaj entitet u političkom smislu u dobroj poziciji, jer je napravljena dvostruka zaštita RS.

“Na državnom nivou imate jednu strukturu vlasti iz RS, a u samom RS drugu strukturu. To se u najširem političkom smislu pokazuje kao dobra pozicija”, pojasnio je.

No, ne vjeruje u, kako je kazao, olako obećanu brzinu SDS i njihovih partnera da mogu smijeniti vladajući SNSD.

“Nisam siguran da je Milorad Dodik tako naivan igrač, jer to može biti uvid u stvaranje uslova za njegovo pravno procesuiranje. To je novi ambijent u kojem uključeni akteri mogu proizvesti nasilje da se to ne desi”, rekao je on.

Komentarisao je i ulogu međunarodne zajednice u BiH, konstatujući da je evidentan agresivniji pristup EU, ali da on ostaje u gabaritu njene meke moći.

“Svodi se na to da domaći lideri moraju uraditi sve, a da je EU samo da pomogne”, dodao je Ćurak, te ukazao da je, zbog izmjenjenih geopolitičkih odnosa u svijetu i zbog mogućnosti da se neki procesi u BiH odigravaju mimo naše volje, potreban aktivniji angažman SAD. Osim toga, naglasio je, važno je i da EU prema BiH nastupa sa najkvalitetnijim ljudima, a ne sa “trećerazrednom birokratijom koja uopšte ne razumije o čemu se ovdje radi”.

Osvrnuo se i na ulogu i uticaj Rusije i Turske u BiH. “Naša država je svemirska prašina u velikoj geopolitičkoj priči, ali sticajem raznih okolnosti veliki akteri pokazuju neki interes za ovu zemlju. U neuređenom prostor veliki akteri mogu komotno djelovati i realizovati svoje interese koji generalno ne moraju imati veze sa BiH”, kazao je on.

Prednost Rusije i Turske u prednosti u odnosu na EU je činjenica da obje države ne zanimaju birokratke procedure u BiH.

“Pomoć EU uslovljena je tim procedurama. Kod Rusije i Turske nema procedura. Nadam se da je BiH nezaustavljivo na putu pripadanja zajednici uređenih, racionalnih država svijeta, da ćemo postati dio transatlantske zajednice. Ako se to ne desi u razumnom okviru, možda će biti kasno”, upozorio je Ćurak.

Tokom gostovanja u Pravdi TV1 govorio je i o aktuelnim stranačkim kongresima. “Zanimljivo je to što u narodnjačkim strankama nije došlo do personalnih promjena, tako da ne očekujem nove i kreativne politike. Intimno sam razočaran činjenicom da u našim vodećim strankama ključni kriterijum prilikom izbora predsjednika nije moć vrijednosti nemo vrijednost moći. Ipak, odajem priznanje pojedincima unutar stranaka koji su izašli na megdan ljudima za koje se znalo da će biti izabrani za predsjednike. No, to je daleko od stvarne demokratije”, zaključio je Ćurak.

(TV1)

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close