-TopSLIDEKultura življenjaLifestyleZdravlje

UPOZORENJE: Šta je GHB – ‘droga silovatelja’ i njenog alter ega GBL hara kafeima,…

UPOZORENJE OMLADINI, NOVA DROGA HARA U KAFIĆIMA I BAROVIMA: Veliki porast hospitalizacija sa zastrašujućim efektima…

Hiljade svjedočenja prenose istovjetan slijed: zabava u kafeu, piće za šankom u baru i – crna rupa: totalni black out, poremećaj svijesti i seksualno nasilje.

Piše: Nada Zdravič

Zebnja, nevjerica i strah se šire prostorima zabave Zapadne Evrope. GHB, ‘droga silovatelja’ i njenog alter ega GBL hara kafeima, barovima, noćnim klubovima i diskotekama evropskih metropola.

Pored velikog porasta urgentnih hospitalizacija i prijava, policija tapka u mrklom mraku. GBL je industrijski proizvod u slobodnoj prodaji preko interneta. Ljekari upozoravaju na razorne učinke konzumacije koji često dovode do predoziranja i kome, a dokaza konzumiranja nema, jer u organizmu svi tragovi nestaju najkasnije nakon 12 sati. U tom vremenskom periodu žrtva konzumacije nije prisebna.

Hiljade svjedočenja prenose istovjetan slijed: zabava u kafeu, piće za šankom u baru i – crna rupa: totalni black out, poremećaj svijesti i seksualno nasilje.

Žrtve ove droge okupile su se na instagram adresi @balance_ton _bar (Neka se nosi tvoj bar) koja je prije par dana stekla desetine hiljada pratitelja i postala – pokret.

Silovatelji, drogom ubačenom u piće najčešće za barom gošćama, a da oni to nisu uspjeli vidjeti ni osjetiti na bilo koji način, oduzmu svijest i od njih urade što žele.

GHB nema boju, miris ni okus. Najvjerojatnije pipetom ubačena i rastopljena u tečnost – ne može se otkriti. Ima anestezijski i afrodizijski učinak koji traje 12 sati.

U tom periodu mozak žrtve ne bilježi ništa, žrtva je predmet seksualnih orgija i krađe – masovno nestaju bankovne i kreditne kartice, a o tom periodu ostane tabula rasa: ne sjeća doslovno ničega. Količina konzumiranog alkohola nema nikakve veze sa učinkom.

Nekim mladim ženama je droga ubrizgana iglom. U Zapadnoj Evropi je nastao talas bojkota kafića i barova, a na svakom koraku se čuju novi apeli za zatvaranje lokala u kojima se desilo nasilno drogiranje i zloupotreba.

Šta je GHB

GHB je sintetizirana kiselina – gama hydroxybutyrique – i koristi se kao anestezijsko sredstvo u hirurškim operacijama, kao eksperimentalni tretman kod narkolepsije ili umjesto steroida kod bodybuildinga. U nekim zemljama GHB je od 1999. klasificiran kao narkotik, a od 2003. je zabranjen. Korištenje i širenje GHB se npr. u Francuskoj kažnjava se sa 75.000 eura i kaznom od pet godina zatvora.

Preprodavači GHB-a rizikuju kaznu od 7,5 miliona eura i trideset godina zatvora. Zabrana je samo premjestila problem.
GHB se u rekreativnom smislu pod nazivom ‘tečni ecstasy’ i dalje koristi: u iste svrhe konzumenti koriste GBL (gamma-butyrolactone) zabranjen, ali lakše dostupan proizvod u obliku razređivača za boje i lakove, koji se, kad se nađe u organizmu, pretvara u GHB. Cijena GBL na tržištu je 70 eura za pola litre, a doza za čašu pića predstavlja 0,8 do 2 mililitra ove sintetičke supstance.

Nabavlja se najčešće preko darkneta putem firmi koje se nalaze u Holandiji, a služe kao antena za preprodaju sintetičkih proizvoda. Distribucija je u posljednje vrijeme eksplodirala. Naročito je pospješena upotrebom geolociranih aplikacija na pametnim telefonima.

Učinak obje supstance je jednak: osjećaj plutanja, euforija i izrazit libido. GBL je postao vrlo popularna rekreativna supstanca za chem-sex: grupni seksualni odnosi uz konzumiranje narkotika. Korisnici često upotrebljavaju GBL zajedno sa stimulativnim sredstvima, a sa namjerom da ‘odlijepe’ i nestane kontrola.

GHB-GBL se najčešće konzumira sa kokainom, da bi se ublažio uspavljujući efekat. Posljedice jednokratne konzumacije ovog narkotika su razorne: buncanje, povraćanje, usporen rad srca, hipotermija i respiratorna depresija, i nerijetko koma.

Od 2020. broj evidentiranih predoziranja, nazvanih G hole – G rupa, u pariškim gay friendly klubovima i select noćnim barovima sa elektronskom muzikom, raste eksponencijalnom brzinom, što je postalo problem i prijetnja javnom zdravlju. Američki barovi svjedoče o istom fenomenu: New York Times je zbog broja smrtnih posljedica chem-sex nazvao sida broj 2.

Carinske kontrole su izrazito pooštrene, a nadziru se pošiljke velikih zapremina porijeklom iz Kine, budući da je još 2019. na jednom od pariških aerodroma zaplijenjen tovar od 12,9 tona GHB. Ova količina je bila namijenjena proizvesti 6 miliona doza – što je najznačajnija pljenidba ikada izvedena u Zapadnoj Evropi.

Nakon pokreta protesta i protivljenja zbog ovog zabrinjavajućeg fenomena, u Belgiji i u Velikoj Britaniji stotine studentica svjedoče o pošastnom djelovanju GHB.

Protesti djevojaka, koje su doživjele košmar i probudile se, sa totalnom amnezijom, u intenzivnoj njezi – ako su imale mnogo sreće, počeli su u Bruxellesu, a organiziraju se širom EU.  U oktobru je Montpelieru za jednu noć zabilježeno pedeset slučajeva drogiranih i očigledno seksualno zloupotrijebljenih djevojaka.

Istovjetni slučajevi prijavljeni su u Lilleu, Grenobleu i u Toursu, gdje su otvorene policijske istrage.

Za vrijeme produženog prazničnog vikenda početkom novembra u Parisu je za jednu noć u intenzivnoj njezi – u dramatičnom stanju, sa konvulzijama i u totalnom black outu završilo 20 mladih žena.

Smatralo se da GHB ne izaziva ovisnost, ali se u posljednje vrijeme, nakon velikog porasta prijavljenih slučajeva, bilježe pojave kompulsivnih korisnika sve značajnijih doza.

Ovakav potencijal ovisnosti za posljedicu ima užasne psihijatrijske poremećaje : depresiju, tjeskobu i razdražljivost van svake kontrole. Nagli prestanak konzumacije često izaziva simptome koji se javljaju kod odvikavanja od benzodiazepina ili od alkohola, kao što su halucijacije, konvulzije, visoki krvni pritisak, anksioznost, tremor i tahikardija.

Da bi se zaštitili od ‘droge silovatelja’, vlasnici barova širom Zapadne Evrope sugeriraju da se koristi provjerena zaštita, koja je već dobila elokventan naziv: ‘prezervativ za čaše’.

SB

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close