BiHPolitika

Nema tajnih dogovora SDA i HDZ oko preustroja BiH i neprihvatljiv je svaki prijedlog koji dijeli BiH

Halid Genjac za Dnevnik TV1

Nema tajnih dogovora SDA i HDZ oko preustroja BiH i neprihvatljiv je svaki prijedlog koji dijeli BiH

Predsjednik GO SDA Halid Genjac, u sinošnjem intervjuu za TV1, odgovorio je na brojne špekulacije o tajnim dogovorima sa HDZ BiH oko ustavnih promjena, riješenja pitanja Sejdić-Finci , kao i na pitanje, treba li se strahovati od novih podjela u BiH.

“Presuda Sejdić – Finci i njeno provođenje je nakon britansko-njemačke inicijative na neki način došla iza socio-ekonomskih reformi koje su uslov i prioritet za naš kandidatski status. Iako ta presuda nije uslov za kandidatski status a nećemo moći biti članovi bez njenog provođenja, bez obzira na sve to, mi iz SDA ćemo učiniti sve da se ona provede.

Pri tome, sadržaj presude je pitanje ravnopravnosti ostalih i njeno provođenje bilo je moguće prilično jednostavno da HDZ nije blokirao to pitanje insitiranjem da se uz to pitanje rješe pitanja koja su njima interesanta, kao što je uticaj hrvatskog biračkog tijela na izbor člana predsjedništva, na izbor domova naroda, odlučivanje u Domu naroda BiH i da se i ta pitanja rješe. Legitiman je to zahtjev.

Međutim, obzirom da je HDZ zainteresiran za ta pitanja,neka  HDZ predloži rješenje tih problema koje su otvorili, da bi konačno ubrzali i rješavanje Sejdić – Finci. HDZ može predložiti rješenja. ali za SDA neće biti prihvatljiva rješenja koja u sebi budu sadržavala mogućnosti novih etničkih podjela ili teritorijalizacija na etničkom principu.

U javnosti je na neki način nekakvim spinovanjem ili iznošenjem dvosmislenih teza, stekao se utisak o nekom tajnom dogovoru između SDA i HDZ-a oko nekakvih novih preustroja. Kategorično podvlačim, nema govora o tome, nema nikakvih tajnih dogovora i ponavljam svako rješenje koje će biti dobro za sve građane i narode, a rješenja koja u sebi nose nove podjele o tome nema ni govora”, rekao je Genjac za TV1.

(TV1)

_____________________

Zabrinjavajuće je što predsjedavajući VSTV-a kaže da je ovo pritisak. Kao što vidimo ovo je prostor u kojemu je dozvoljena intervencija jer se radi o političkoj dimenziji problema. S druge strane njemu ne smetaju svi mogući napadi na pravosuđe koji dolaze iz RS-a, kao što su neuvažavanje odluka sudova, odluka Narodne skupštine da prekine saradnju sa pravosudnim institucijama BiH, rekao je za TV1 predsjednik GO SDA Halid Genjac.

TV1: Gospodine Genjac, SDA je jučer na sjednici Glavnog odbora u jednom od zaključaka navela da je neprihvatljivo da novi predsjednik Suda BiH ne bude Bošnjak. Predsjednik VSTV-a Milan Tegeltija kaže da je to pritisak na rad ove institucije. Na čemu vi temljite svoj zaključak i kako komenitrate Tegeltijin stav? 

GENJAC: Stav predsjedavajućeg VTSV-a gospodina Tegeltije je prilično neutemeljen. Podsjećam da Ustav BiH govori da se funkcionerske pozicije u institucijama BiH moraju poredati tako da odgovaraju etničkoj strukturi a Zakon od VSTV-u poziva na ustavnu odredbu o tome i kaže da se prilikom imenovanja na pravosudne funkcije mora uvažavati Ustav u smislu jednakih prava i zastupljenosti konstitutivnih naroda. Prema tome ovdje je očigledna politička dimenzija imenovanja na pozicije i to je vrlo delikatno pitanje obzirom na strukturu stanovništva i svugdje je to tako i to jeste politička dimenzija tog pitanja. Imamo pravo, dužnost i obavezu da ukazujemo na odredbe Ustava i zakona i na trenutnu situaciju prema kojoj u Tužilaštvu trenutno imamo da na njegovom čelu nije Bošnjak, kao ni u VSTV-u kao ni u ministarstvu pravde i šta preostaje? Preostaje jedino sud BiH. Kada sve te odredbe poredate VSTV to mora imati u vidu jer ako iz jednog naroda koji čini 50 posto stanovništva nema kvalitetnog kandidata onda je to problem. Mi ne kažemo, mora biti taj i taj, nego kažemo, od onih kandidata koji su prijavljeni, od bošnjačkih, treba da se izabere najbolji kandidat. Taj proces morao bit biti vođen na način da javnost bude potpuno upoznata i voditi tome da se izabere najprofesionalniji i tu nema nikakvih problema.

TV1: Zbog čega smatrate da nije transparentan?

GENJAC: Prvo, nejasni su kriteriji VSTV-a na osnovu kojih će se vršiti izbor. Proces je učinjen transparentim u njegovoj završnoj fazi. Očekuje se navodno da bi u srijedu mogao da bude izvršen izbor predsjednika Suda BiH i tek u završnici javnost se sa tim upoznaje. Zabrinjavajuće je što predsjedavajući VSTV-a kaže da je ovo pritisak. Kao što vidimo ovo je prostor u kojemu je dozvoljena intervencija jer se radi o političkoj dimenziji problema. S druge strane njemu ne smetaju svi mogući napadi na pravosuđe koji dolaze iz RS-a, kao što su neuvažavanje odluka sudova, odluka Narodne skupštine da prekine saradnju sa pravosudnim institucijama BiH. Njegova šutnja protiv neustavnog referenduma, šutnja protiv odluka suda da se knjiži vojna imovina i na kraju njegova šutnja kada smo u Hercegovini u jednom općini imali izbor sutkinja iz reda bošnjačkog i srpskog naroda i došao je ultimatum od predsjednika kantonalnog odbora HDZ-a da će se prekinuti finansiranje suda ukoliko ostane stanje u kojem su imenovani pripadnici drugih naroda. Sve je to on prešutio i to ostavlja opravdanu sumnju da li je na terenu neki neprincipijelni politički dogovor koji bi mogao biti katastrofalan i za dalje urušavanje pravosudnih institucija.

TV1: Može li se govoriti o pokušaju Dodika da upravlja pravosuđem. SDA je danas saopćila da sumnja u nedobronamjeran politički dogovor?

GENJAC: Ovo kako se do sada odvijalo daje osnova za sumnju da se radi o neprincipijelnom dogovoru u koje je vrlo moguće uključen i predsjednik RS-a Milorad Dodik

TV1: Kako očekujete da se rješi ova situacija ?

GENJAC: Očekujemo da VSTV i svi njegovi članovi od predsjedavajućeg pa nadalje postupe u skladu sa zakonom da se vode ključnim kriterijima,kao što su stručnost, nezavisnost, moralni ugled.

TV1:Šta ukoliko se to ne desi?

GENJAC: Očekujemo od svih članova VSTV-a da ovo što je rekao Tegeltija, da li je to stav svih članova ili samo njegov stav. Pojedinačno očekujemo od svakog člana da se izjasni o tome da li ovakav postupak prihvata, da li će dozvoliti ovakvu netransparentnost i odstupanje od Ustava. Ukoliko prihvate tu igru, biće pojedinačno odgovorni za posljedice.

TV1: Važan zaključak tiče se i ustavnih promjena, rješenja pitanja Sejdić-Finci. Često čujemo od opozicije da se radi na teritorijalnom preustroju, novim etničkim podjelama, izjave iz Hrvatske potpiruju tu vatru, zatim dešavanja u Stocu. Treba li strahovtati od novih podjela u BiH? 

GENJAC: Presuda Sejdić – Finci i njeno provođenje je nakon britansko-njemačke inicijative na neki način došla iza socio-ekonomskih reformi koje su uslov i prioritet za naš kandidatski status. Iako ta presuda nije uslov za kandidatski status a nećemo moći biti članovi bez njenog provođenja, bez obzira na sve to, mi iz SDA ćemo učiniti sve da se ona provede. Pri tome, sadržaj presude je pitanje ravnopravnosti ostalih i njeno provođenje bilo je moguće prilično jednostavno da HDZ nije blokirao to pitanje insitiranjem da se uz to pitanje rješe pitanja koja su njima interesanta, kao što je uticaj hrvatskog biračkog tijela na izbor člana predsjedništva, na izbor domova naroda, odlučivanje u Domu naroda BiH i da se i ta pitanja rješe. Legitiman je to zahtjev. Međutim, obzirom da je HDZ zainteresiran za ta pitanja HDZ predloži rješenje tih problema koje su otvorili, da bi konačno ubrzali i rješavanje Sejdić – Finci. HDZ može predložiti rješenja ali za SDA neće biti prihvatljiva rješenja koja u sebi budu sadržavala mogućnosti novih etničkih podjela ili teritorijalizacija na etničkom principu.

U javnosti je na neki način nekakvim spinovanjem ili iznošenjem dvosmislenih teza, stekao se utisak o nekom tajnom dogovoru između SDA i HDZ-a oko nekakvih novih preustroja. Kategorično podvlačim, nema govora o tome, nema nikakvih tajnih dogovora i ponavljam svako rješenje koje će biti dobro za sve građane i narode, a rješenja koja u sebi nose nove podjele o tome nema ni govora.

TV1: Data je puna podrška premijerima Fadilu Novaliću i Denisu Zvizdiću, kakvim SDA cijeni njihov rad u izvršnoj vlasti? 

GENJAC: Rezultati pokazuju. Imamo ambiciozan plan socio-ekonomskih reformi i na državnom i na federalnom nivou, dio toga je urađen iako bi moglo brže. Međutim ekonomski pokazatelji potvrđuju da idemo u dobrom pravcu. Uloga gospodina Zvizdića i Novalića u tome je sasvim značajna i zato je GO SDA podržao premijere ali i ostale premijere na nivou kantona.

TV1: Zastupnici SDA u Parlamentu Senad Šepić i Sadik Ahmetović kažu da nisu pozvani na jučerašnju sjednicu, mada tako nalažu interni akti. Zašto nisu pozvani? 

GENJAC: Nema internih akata koji to nalažu. Postoji sljedeća praksa kada se o tomer  radi, pozivaju se delegati sa državnog i entitetskog nivoa. Kada su konvencije u pitanju zovu se i predstavnici općinskih organizacija ili svečane sjednice. Mi smo imali u ovom mandatu nekoliko puta pozvan i poslanike koji nisu članovi Glavnog odbora. Nažalost največi dio njih nije bio prisutan i pored poziva. Jučer smo imali teme koje su uglavnom te naravi, aktuelna politička situacija i konsultacije. Pozvali smo strukturu koju smo pozvali. Nije Glavni odbor jedino mjesto gdje se razgovara o pitanjima stranke. Tu je i kolegij, tu je i predsjedništvo, tu su klubovi poslanika i općinske organizacije, tu su i radne grupe kao što je bila radna grupa u slučaju Srebrenice gdje su svi imali mogućnost da iznesu svoj stav. Moram istaći činjenicu da je pogrešno interpretirana izjava sa Glavnog odbora da nema problema u Srebrenici. Pitanje je bilo koga će podržati Glavni odbor, koji dio općinske organizacije u Srebrenici. Ja sam pojasnio da mi nemamo podjele u izvršnom odboru SDA Srebrenice, imamo podjele među odbornicima i pojasnio sam da se na osnovu nalaza radne grupe opredljeljujemo na to da se problemi rjeršavaju unutar općinske organizacije iz pomoć regionalnog odbora. Tamo imamo problem, problem različitih pristupa i jedan broj odbornika koji su povratnici, koju su vrijedni i oni imaju različite stavove. To dvoje treba pomiriti i ja vjerujem da će se i to pitanje u narednom periodu rješiti.
(Vijesti.ba)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close