BiHIntervjuM plusPolitika

Neki bošnjački politički krugovi podržavaju trojnu podjelu BiH i onu fildžan državicu

Istoričar Mesud Hero i koautor knjige “Hrvatska Republika Herceg Bosna” neprimjerenom je i neprihvatljivom ocijenio reakciju Hrvatske i hrvatskih političara u BiH na hapšenje bivših pripadnika HVO u Orašju.

“Ako je cilj ove reakcije da se zaustavi procesuiranje ratnih zločina i ratnih zločinaca zaista je to onda dolazak od prava i pravde, otklon od civilizacije i srljanje u neke nove sukobe”, poručio je Hero gostujući u Dnevniku TV1.

Osvrnuo se i na slučaj “Jadranko Prlić i ostali”, ističući da se nada da će prvostepena presuda protiv njih u Hagu biti potvrđena.

“Postoji veliki broj dokaza o umiješanosti Hrvatske u rat u BiH, o političkom projektu Herceg-Bosne koji je proizvod režima Franje Tuđmana. Mislim da Hrvatske treba snositi neke posljedice”, kazao je Hero.

Na osnovu dokumenata koje posjeduje, Hero tvri da je Hrvatska otvoreno vojno intervenisala u trenutku kada na to nije imala pravo.

Smatra da se Hrvatska reakcijama na hapšenje u Orašju zapravo bori protv kvalifikacije udruženog zločinačkog poduhvata.

“Osnovano se pretpostavlja da su dokumenti koje je Haški tribunal prikupio u prvostepenom postupku toliko jaki da će prvostepena presuda biti potvrđena i da će cijelu slučaj biti okarakterisan kao udruženi zločinački poduhvat. Ukoliko se to dogodi, Hrvatska će se naći pred ozbiljnim problemom”, naveo je Hero.

Govoreći o opasnostima identifikacije hrvatskog naroda sa idejom Herceg-Bosne, on je kazao da se time ulazi na opasan teren, te da je i to jedan od razloga iseljavanja Hrvata s ovih prostora.

“Svako onaj ko se identifikuje s tim projektom, govorim o Hrvatima, ulazi na jedan opasan teren i s obzirom na to šta je Herceg-Bosna uradila, pri tom mislim na zločin prema Bošnjacima i prema Srbima, na zločin prema BiH, ide u najmanju ruku u prilog hrvatskom narodu na ovim prostorima”, prokomentarisao je Hero.

Pojašnjavajući suštinu Herceg Bosne, Hero je kazao da se ona ogleda u pismu Mate Bobana od 7. decembra 1991. godine koje je uputio ministru odbrane Hrvatske Gojku Šušku.

“On kaže da određeni dijelovi BiH idu Hrvatskoj civiliziranim metodama odlučivanja. Tako on piše njemu, suština je komadanje BiH i mislim da sva ova nervoza i istupi ustvari je zamjena teza što kažu da je Hrvatska spasila dva ili tri puta BiH. Samo neka nas oni ne spašavaju”, naveo je Hero.

Kada je u pitanju aktuelna hrvatska politika i iz Hrvatske ali i unutar države prema BiH, Hero je napomenui da ona ima kontinuitet.

“Hrvatska politika u kriznim periodima prema BiH često puta prelazi u neprijateljstvo. Mi smo imali sporazum Cvetković-Maček 1939. godine koji je BiH maltene uništio. Imali smo 1941. kada je BiH anektirana NDH, 1954. još jednu podjelu rijekom Bosnom i Neretvom. Imamo 1991. godinu dogovor Tuđman-Milošević, zatim operacionalizaciju tih sporazuma između Karadžića i Bobana. Mi imamo nastavak srpskohrvatske politike sličnu onoj kako su je Njemačka i Sovjetski Savez imali prema Poljskoj. Jedino je to u historiji uporedivo”, pojasnio je Hero.

Razlozi tome su, smatra, nedovršeni nacionalni projekti, te snovi o velikim  državama, a na BiH se i sa istoka i sa zapada gleda kao na plijen u određenim trenucima.

Na pitanje šta se krije iza pojma federalizacija BiH, a o čemu se sve češće govori, Hero kaže da je već imamo ali decentraliziranu na nakaradan način.

“BiH je u versajsku Jugoslaviju ušla cijelom svojom teritorijom. Podijeljena je na pet oblasti (član 135. Vidovdanskog ustava). Kad bi se sada BiH podijelila tako kako je podijelila Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca, bolje bi to bilo nego ovo danas. Kad bi se tako razmišljalo da se na ekonomskim osnovama izvrši regionalizacija cijele BiH, to bi moglo donijeti dobre rezultate, ali ovo o čemu se govori nije ni slično tome”, pojasnio je Hero.

Govoreći o trojnoj podjeli BiH, Hero upozorava da je siguran da za to postoji podrška u bošnjačkim političkim krugovima.

“Ja sam gotovo siguran u to. Kad pratim šta su bošnjački političari govorili i prihvatili u određenim trenucima, meni pamet stane. Mislim da je neoprostivo da ima neko ko će prihvatiti Vens-Ovenov mirovni plan, a koji je prihvaćen. To je ulje na vatru u bošnjačko-hrvatskim odosima. Svi međunarodni planovi koji su izneseni tokom rata polazili su od etničke podjele i bošnjački političari su sve te podjele prihvatili. Nisu realizirani samo jer ih nije prihvatio neko drugi. Mislim da ima tih političara i tih politika koji su za onu fildžan državicu”, mišljenja je Hero.

Komentarišući izjavu kardinala Vinka Puljića u Dnevniku TV1 da je moguća reorganizacija BiH, ali da ona ne bi smjela izostaviti RS, posebno Posavinu, Hero je podržao kardinalov stav.

“Posavini je nanijeta velika nepravda posebno Hrvatima Posavine. Velika je to nepravda tako da su oni raseljeni i maltene nemaju nikakve šanse da se vrate na svoje. Reorganizacija koja bi obuhvatila cijelu BiH moguće je da je to sad utopija u ovom trenutku, ali se ona mora postaviti kao cilj da bi se nekad napravila normalna država. A normalna država je u interesu i Bošnjaka i Hrvata i Srba i svih ostalih i svakog pojedinca”, zaključio je Hero u intervjuu za TV1.

POGLEDAJTE VIDEO

(Vijesti.ba)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close