
Masti nisu nužno loše za zdravlje, naprotiv, ulja su ključna za uravnoteženu ishranu. Maslinovo ulje je izuzetno korisno za organizam, kao i sjemenke bogate uljima jer djeluju kao laksativ. Ulja će pomoći u regulisanju rada cijeva.
Melasa se smatra superhranom iz opravdanih razloga. Sadrži malo šećera, veliku količinu multivitamina i minerala poput magnezija koji pomažu u razgradnji enzima u tijelu i balansiraju njegove funkcije, a u konačnici se rješava problem zatvora.
Čaj od mente i đumbira uvijek pomažu u slučaju konstipacije jer sadrže moćne enzime koji su korisni za probavni sistem. Đumbir također umiruje uznemireni želudac. Čajeve pijte prije ili poslije jela za detoksikaciju i ublažavanje problema s probavom.
Želučane kiseline imaju važnu ulogu u balansiranju tjelesnih funkcija, a kada soda bikarbona reaguje s tim kiselinama, oslobađaju se ugljendioksid i voda, što pomaže u čišćenju crijeva.
Voda i limun su dobra kombinacija za probavu, jer je potiče vitamin C. Popijte čašu soka od svježeg limuna svakodnevno i izbjeći ćete probleme.
Sjemenke sezama su korisne u svakom domu, hranjive su i sadrže esencijalna ulja koja su korisna za organizam. Ona pomažu u opuštanju tijela i djeluju olakšavajuće ukoliko imate problema s konstipacijom.
Hrana bogata vlaknima je obavezna u slučaju konstipacije. Ako želite voditi zdrav život, hrana bogata vlaknima mora biti na vašoj listi, a to znači da trebate konzumirati zelenolisno povrće. Vlakna su važna jer razlažu obrađenu hranu te tako sprečavaju konstipaciju. Orasi, žitarice i zob trebaju biti dio vaše ishrane.
Suhe šljive su efikasno “oružje” protiv konstipacije jer sadrže šećerni alkohol, koji djeluje kao efikasan laksativ.