-TopSLIDEKolumne

Nakon ‘slučaja Čović’ sve su nade umrle: Truhlo pravosuđe i lažna briga političkih drugova!

Piše: Amina Čorbo-Zećo


U kakvom je stanju pravosuđe Bosne i Hercegovine znaju i ptice na grani, sveukupna percepcija javnosti o efikasnosti pravosuđa i dalje je loša, a procesuiranje predmeta i postupanje u pitanjima povezanim s korupcijom je među najnižim vrijednostima Indeksa iz godine u godinu, tako pokazuju sva istraživanja.

Da je truhlo bh. pravosuđe najbolje se možemo uvjeriti na primjeru Dragana Čovića koji je prije 15 godina u prvostepenoj presudi pred Sudom BiH osuđen na pet godina zatvora jer je zloupotrijebio politički položaj i državu oštetio za višemilionski iznos! Onda se nekim ‘čudom’ izgubila originalna dokumentacija I ostale su samo fotokopije, pa je isto nekim ‘čudom’ oslobođen!
I da je bilo pravne države i iskrene namjere da ozdravi bh. pravosuđe bili bi kažnjeni svi koji su bili uključeni u process ‘putovanja i nestanka’ dokumentacije, a ovako smo potonuli toliko duboko, da svaki ‘dužebrižnik’ može prilikom svakog hapšenja govoriti o politički montiranim optužnicama.

Javna je tajna da su tužioci i sudije pod pritiskom, a politike koje ih biraju odlučuju koje ladice se otvaraju za koje slučajeve u kojem trenutku. Svako nekoga ima u šaci!
Sada u posljednjem slučaju hapšenja Fuada Kasumovića, gradonačelnika Zenice digla se politička elita, ona ista koja je osuđivala prigovore suprotstavljene političke strane u slučaju afere ‘Respirator’, da brani Kasumovića!?

Problematizira rad pravosuđa ko stigne, obraćaju se na skupovima, šalju saopćenja i to sve odreda osobe i politički moćnici o kojima Kasumović i nema baš pozitivno mišljenje, ali eto, slučajno su na istoj političkoj strani!?

U najmanju ruku skandalozno je da se politizira i situacija Kasumovića pokušava okrenuti u političke poene, te dušebrižnici ovim činom pokušavaju sa sebe skinuti razne vrste kriminala, na ovaj ili onaj način, a s kojim su se dovodili u vezu!

Nesumnjivo je da je rad pravosuđa u BiH  na najnižoj mogućoj razini i to treba da bude razlogom zabrinutosti bh. političara, a nikako pojedinačni slučajevi ‘njihovih ahbaba’ preko čije nevolje žele do srca njihovih sljedbenika!

Američka vlada, putem USAID-a i drugih agencija, godinama pruža neophodnu podršku BiH kako bi se pomoglo pravosuđu u efikasnoj borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala kao ključnih preduslova na putu BiH ka samoodrživosti. Ali, napretka nema, jer u svakoj priči neko nekoga brani, a u samom Tužilaštvu nema odlučnosti i snage da se ozbiljnije bave pitanjima političkog kriminala. Pritisak javnosti ostaje kao jedino svjetlo na kraju tunela koje može doprinijeti rasvjetljavanju teških kriminalnih radnji u kojima su od strane moćnika oštećeni građani Bosne i Hercegovine.

Kao što će utvrditi američki ambasador u BiH Eric Nelson visok stepen korupcije, te nesposobnost i nepostojanje volje pravosudnog sistema da istražuje, goni i adekvatno kažnjava počinioce koruptivnih radnji rezultirali su dosad nezabilježenim odljevom znanja, jer građani svih generacija odlaze u zemlje u kojima njihov uspjeh ne zavisi od ličnih poznanstava, nego od njihovog vlastitog talenta i poštenog rada.

I ako prihvatimo da je bh. pravosuđe jedna interesna grupa koja se ne bori za jaču nezavisnost, jer su im plate odlične a odgovornost nikakva, ovi koji ‘kukaju’ nad sudbinama političkih drugova morali bi znati da se na takav način nećemo uključiti u EU integracije gdje je vladavina prava iznad svake druge norme.

Kod nas, za sada, vladavina prava živi kod procesuiranja građana koji ‘ukradu’ dva metra drva, dalje od toga ne može ništa biti, sve dok se svaka optužnica smatra političkom i dok su ‘propusti’ poput onog u slučaju Čovića dobrodošli! 

Patria

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close