Na otvaranju Eura Njemačka razbila Škotsku!

Njemačka je na otvaranju Evropskog prvenstva na minhenskoj Allianz Areni deklasirala Škotsku s 5:1.

Domaćin Eura bio je prejak za Škote te im je zabio tri gola već u prvom poluvremenu, u kojem je Škotska ostala i s igračem manje. U drugom dijelu su Nijemci mirno priveli utakmicu kraju i zasjeli na čelo grupe A, u kojoj se još nalaze Švicarska i Mađarska.

Njemačka je povela u desetoj minuti. Toni Kroos je sjajnom dugom loptom pronašao Joshuu Kimmicha, a on je dodao Florianu Wirtzu, koji je sa 16 metara opalio iz prvog dodira. Škotski golman Angus Gunn je loše intervenisao i lopta je završila u mreži.

Svega devet minuta poslije već je bilo 2:0. Nijemci su probili desnu stranu škotske odbrane, a Kai Havertz je sjajno odigrao povratno dodavanje za Jamala Musialu, koji je neodbranjivo pogodio za povećanje vodstva. Pet minuta kasnije Musiala je izborio i penal, ali on je nakon VAR pregleda ipak poništen, jer se prekršaj dogodio van šesnaesterca.

Ipak, VAR nije mogao spasiti Škotsku u 44. minuti. Baš naprotiv, Clement Turpin pozvan je na pregled snimke nakon što je Ryan Porteous grubim startom srušio Ilkaya Gündogana. Francuski sudac vrlo brzo prosudio je da se radi ne samo o penalu, nego i direktnom crvenom kartonu za Porteousa. Siguran realizator penala bio je Kai Havertz.

Nijemci su protiv desetkovanih Škota nastavili dominirati i u drugom poluvremenu, iako je tempo igre malo pao, pa se na pogodak čekalo do 68. minute. Strijelac je silovitim udarcem bio Niklas Füllkrug na asistenciju Gündogana. Isti igrač je zabio i osam minuta kasnije, ali taj je gol VAR poništio zbog ofsajda.

Škotska je uspjela doći do počasnog pogotka u 87. minuti. Tačnije, bio je to autogol Antonija Rüdigera. Kenny McLean je pucao glavom nakon ubačaja iz slobodnog udarca, a lopta se od Rüdigera nesretno odbila u gol.

Nijemci su do kraja uspjeli zabiti i peti gol, a strijelac je u trećoj minuti sudijske nadoknade bio Emre Can preciznim udarcem s 20-ak metara, a asistenciju je upisao Muller.

Njemačka – Škotska 4:1 (Wirtz 11., Musiala 19., Havertz 45+1., Füllkrug 68., Can 90+3 / Rüdiger 87. (ag))

Tekstualni prijenos utakmice mogli ste pratiti na našem portalu.

KRAJ UTAKMICE

90’ GOOOL! Can postavlja konačnih 5:1!

87’ GOOOL! Škoti su smanjili, rezultat je 4:1. Rudiger je postigao autogol.

80’ Can je u igri umjesto Kroosa

75’ Füllkrug je zabio za 5:0, ali ispostavilo se da je njemački napadač bio u ofsajdu

73’ Iz igre izlazi Musiala, a na terenu je sada Thomas Müller.

68’ GOOOL! Füllkrug zabija za 4:0!

63’ Havertz i Wirtz izlaze iz igre, ušli su Sane i Fullkrug

62’ Žuti karton za Taha zbog prekršaja na Christieju

57’ Nakon sjajne minijature Musiale, Wirtz je imao veliku priliku da poveća rezultat, ali je šutirao visoko preko gola

51’ Prvi udarac u drugom dijelu uputio je Rudiger iz velike udaljenosti, Gunn je siguran

48’ Ralston je požutio u redovima Škotske

46’ Počelo je drugo poluvrijeme.

Na poluvremenu smo vidjeli dvije izmjene. Kod Nijemaca je iz igre izašao Andrich, a u igri je sada Groß. Kod Škota je izašao Adams, a u igri je Hanley.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45’ GOOOL! Havertz sa bijele tačke pogađa za visokih 3:0. Ovdje je sve gotovo, već nakon prvih 45 minuta.

44’ Nakon pregleda VAR-a penal za Njemačku i crveni karton za Porteousa!

43’ Gundoganov šut glavom zaustavlja Gunn, a nakon odbijene lopte zaista grub start igrača Škotske nad kapitenom Njemačke. Ovo mora biti penal i crveni karton. VAR će odlučiti.

36’ Njemačka u potpunosti drži kontrolu nad utakmicom, Škotska bez udarca prema golu Neuera

31’ Prvi žuti karton na utakmici dobio je Andrich nakon starta nad McTominayjem

28’ Pokušaj Havertza iz slobodnog udarca brani Gunn

24’ Penal za Njemačku, Škoti u velikom problemu! VAR soba je ipak poništila penal, samo prekršaj na ivici šesnaesterca.

19’ GOOOL! Musiala zabija golčinu za veliko vodstvo Njemačke.

Havertz je dobio sjajnu loptu od Gundogana u prostor, mirno pričekao i navukao višak. Sam je ostao Musiala na povratnoj i preciznim udarcem matirao Gunna. Nije škotski golman mogao ništa u ovoj situaciji.

10’ GOOOL! Wirtz je zabio prvi gol na Euru. Njemačka vodi!

Kroos je sjajnom dugom loptom pronašao Kimmicha, a on je dodao Wirtzu, koji je sa 16 metara opalio iz prvog dodira. Škotski golman Gunn je bio na toj lopti, ali ju je uspio odbiti tek na stativu, od koje je lopta završila u mrežu.

7’ Njemačka je, očekivano, uzela posjed lopte na početku utakmice, dok Škoti zasad čvrsto stoje u odbrani.

1’ Velika prilika za Wirtza. Gunn sjajno brani, ali pomoćni sudija je signalizirao ofsajd.

1’ Počela je utakmica

20.54 – Preko 75.000 ljudi aplauzom je pozdravilo nedavno preminulog Franza Beckenbauera.

20.51 Početna ceremonija je završena. Oko 100 plesača i plesačica u jarkim bojama plesali su u krugu i zabavljali gledaoce.

20.45 Počela je ceremonija otvaranja Evropskog prvenstva.

20.16 Osim na stadionu, užarena atmosfera bit će i na ulicama Münchena.

20.00 Stigli su sastavi ekipa.

Njemačka (4-2-3-1): Neuer – Kimmich, Rüdiger, Tah, Mittelstädt – Andrich, Kroos – Musiala, Gündogan, Wirtz – Havertz

Škotska (3-4-2-1): Gunn – Porteous, Hendry, Tierney – Ralston, McTominay, McGregor, Robertson – McGinn, Adams – Christie

Na otvaranje u Münchenu stigao je i legendarni Sir Alex Ferguson.

Ovogodišnje Evropsko prvenstvo večeras od 21 sat otvaraju domaćin Njemačka i Škotska.

Utakmica se igra u Münchenu na Allianz Areni. Radi se o utakmici grupe A, u kojoj su još Švicarska i Mađarska.