-TopSLIDEKultura življenjaLifestyleTehnologija

Policija u Sarajevu kažnjava vozače električnih romobila koji voze trotoarom

Policijski službenici u Sarajevu počeli su novčano kažnjavati vozače električnih romobila koji se kreću trotoarom. Svi vozači koji su zaustavljeni u proteklom periodu dobili su prekršajni nalog, odnosno novčane kazne u iznosu od 50 KM.

Policijski službenici u Sarajevu počeli su novčano kažnjavati vozače električnih romobila koji se kreću trotoarom. Svi vozači koji su zaustavljeni u proteklom periodu dobili su prekršajni nalog, odnosno novčane kazne u iznosu od 50 KM, a mogu biti i 250 KM.

“Policijski službenici Uprave policije MUP-a Kantona Sarajevo u okviru važećih zakonskih rješenja vrše i kontrolu lica koja upravljaju električnim balansirajućim prevoznim sredstvima, imajući u vidu da je pojačan intenzitet upotrebe ovih sredstava na području Kantona Sarajevo”, naveli su iz MUP-a KS za “Slobodnu Bosnu”.

Iz MUP-a KS za “SB” naveli su i kako je neophodno napomenuti nedostatak adekvatnog zakonskog rješenja po ovom pitanju u Zakonu o bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH, pa se u vezi s predmetnom problematikom primjenjuju odredbe Zakona o uređenju saobraćaja na području Kantona Sarajevo kojim je, između ostalog, propisano:

Vozači električnih romobila trebaju znati kako im je dozvoljeno kretanje biciklističkim stazama i biciklističkim trakama, ali i kolovoznom trakom.

 Za razliku od Federacije BiH, bh. entitet RS zakonski je regulirao kretanje lakih ličnih električnih vozila na putevima i dozvoljeno im je kretati se trotoarom, ali brzinom do 6 kilometara na sat, dok za svaku bržu vožnju vozači moraju koristiti saobraćajnicu i nositi zaštitnu kacigu. 

Ministarstvo saobraćaja i veza RS-a izmjenama entitetskog Zakona o sigurnosti saobraćaja na putevima koji je na snagu stupio još prošle godine, predvidjelo je reguliranje korištenja električnih trotineta/romobila i ostalih lakih električnih vozila.

Također, u junu ove godine na snagu je stupio Pravilnik o načinu i postupku izdavanja identifikacione potvrde vlasnicima takvih vozila. Zakon predviđa da je vlasnik dužan platiti troškove izdavanja identifikacione potvrde i naljepnice u iznosu od 20 KM.

Lako električno vozilo definirano je kao vozilo na točkovima koje se djelimično ili potpuno koristi kao motorno vozilo za prijevoz jedne osobe koje se potpuno ili djelomično napaja iz samostalnog izvora energije sa ili bez sistema samobalansiranja, te ima napon baterije do 100 VDC, odnosno integrirani punjač sa ulazom za baterije do 240 VAC.

Laka lična električna vozila zakon razvrstava u četiri klase:

Klasa 1 – vozila maksimalne konstruktivne brzine do 6 km/h, bez sistema samobalansiranja i sjedišta,

Klasa 2 – vozila maksimalne konstruktivne brzine do 25 km/h, bez sistema samobalansiranja i sjedišta,

Klasa 3 – vozila maksimalne konstruktivne brzine do 6 km/h, sa sistemom samobalansiranja i sjedištem ili bez sjedišta,

Klasa 4 – vozila maksimalne konstruktivne brzine do 25 km/h, sa sistemom samobalansiranja i sjedištem ili bez sjedišta.

Lice koje koristi lako električno vozilo mora posjedovati potvrdu i naljepnicu, imati više od 14 godina, posjedovati potvrdu o poznavanju propisa o sigurnosti saobraćaja, te za vrijeme vožnje nositi zakopčanu zaštitnu kacigu.

(S. H.)

Slobodna Bosna

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close