Muharemović s novim ličnim rekordom u bacanju kugle peti na EP-u do 20 godina

Bacač kugle i član Atletskog kluba Sarajevo Hamza Muharemović osvojio je danas 5. mjesto na Evropskom prvenstvu za juniore i juniorke do 20 godina (U20), koje se od 7. augusta održava u Izraelu.

Muharemović je u finalu, u kojem je nastupilo 12 takmičara, ostvario i rezultat novog ličnog rekorda, koji sada iznosi 19,10 metara. Njegov je plasman ujedno i jedan od najboljih plasmana u ovom uzrastu (6 kg).

Mesud Pezer je, sa hicem od 20,44 metra, u istoj disciplini u ovom uzrastu, 2013. godine, osvojio naslov evropskog prvaka i talijanskom Rijetiju, što je do sada i najveći uspjeh bh. juniorske atletike.

U današnjem finalu u Jerusalemu, s dužinom od 20,21 metar, pobijedio je Lasse Schulz iz Njemačke, drugi je bio njegov sunarodnjak Lukas Schober s 19,76, a treći Grk Dimitros Antonatos s 19,31 m. Četvrti je bio Nijemac Georg Harpf s 19,17 m.

U borbi za finale, Muharemović je jučer s dužinom od 18,58 metara bio sedmi u kvalifikacijama, u kojima je norma za finale bila 19,50 metara.

Tu su normu uspjeli ostvariti samo Schulz 20,00 m, Schober 19,74 m, dok je preostalih 10 natjecatelja u finale ušlo na temelju plasmana.

Marko Šuković iz Trebinja, s preskočenih 2,07 metara, nije se sinoć uspio plasirati u finale. On nije zauzeo ukupno 18. mjesto, a zanimljivo je da nitko nije preskočio zadatu normu od 2,16 metara pa su svih 12 finalista u borbi za medalju ušli na temelju plasmana.

Maša Garić, članica AK Novi Grad Sarajevo, koja je bila i jedina bh. atletičarka na ovom natjecanju, s vremenom 1:04.31 zauzela je 31. mjesto u kvalifikacijama na 400 metara te 30. mjesto u kvalifikacijama na 100 metara. Svi naši predstavnici okončali su svoje nastupe na ovom natjecanju.