JKP „Visoko“ Visoko: Reformske mjere i aktivnosti

REFORMA JAVNOG SEKTORA – JKP „Visoko“ Visoko

 

Uprava, koja je ranije obnašala rukovodnu funkciju nije pokazivala interes za sveobuhvatno reorganizovanje preduzeća što je imalo za poslijedicu sporo donošenje općih akata preduzeća,pravilnika, kontolnih mehanizama i procedura za rad i poslovanje preduzeća.

 

Preduzeće, iako nije Reformom predviđena i obuhvaćena promjena imena sa tadašnjeg JKP „VISOČICA“ d.o.o.se preimenuje u JKP „VISOKO“ d.o.o. Visoko, Rješenjem o izmjenama podataka , broj .043-0-reg-14-000415,od 04.04.2014.godine, Općinskog suda u Zenici, a pravni osnov upisa čini Zapisnik VI Skupštine Društva ,broj :OPU-IP-80/2014 od 06.03.2014. godine i Potvrda Statuta broj: OPU-IP-81/2014 od 06.03.2014. godine , /Elza Dilber, notar iz Žepča /, kao novi početak i raskid sa predhodnim stanjem koje je odražavalo činjenicu ne funkcionalnog sistema.

Čestim dovođenjem odnosa osnivača i preduzeća u pat pozicije ,javnim istupima uprave i javno podnošenje, pa povlačenje ostavke na funkciju bez jasnih argumentovanih stavova i prijedloga stvaralo je podlogu za stalno sukobljavanje i odgađanje reforme preduzeća.

Bez prisutnosti kontrolnih mehanizama,kao i eliminaciju samovolje pojedinaca i ovisnosti radnih procesa od „volje pojedinaca“ koji su u svom radu primjenivali procedure koje nisu usvojene ,odnosno postojanje lanca pojedinačnog odlučivanja što je posebno bilo izraženo u Inkaso službi.

Odsustvo sluha i ne poduzimanja aktivnosti u smislu definisanja potreba preduzeća u vremenskom okviru budućeg vremena poslovne aktivnosti preduzeća kao i za popunu radnih mjesta nakon odlaska radnika u zasluženu mirovinu i potrebe unutrašnjeg rasporeda radne snage prema sposobnostima i afinitetima pojedinaca,a koji nisu mogli doći do izražaja u poboljšanju aktivnosti na nivou preduzeća predstavlja organizacioni problem koji se treba prevazići u narednom periodu.

Preuzimanjem dužnosti 16.02.2015. godine uočeneni su podatci koji govore o zapošljavanju radnika na određeno vrijeme u periodu :

– Saglasnost Osnivača nije postojala niti usmena niti pismena

– Povezivanje radnog staža nije vođeno po proceduri PIO-MIO a kao poslijedica je propuštanje odjava i prijva radnika ,prekida rada po osnovu uvođenja u pravo sa statusa na određeno vrijeme u status zaposlenja na neodređeno vrijeme,što je dokaumentovano provođenjem disciplinskog postupka protiv odgovornih lica u personalnoj službi i upravi preduzeća.

– Pet radnika je po ovom osnovu uvedeno u staus zaposlenja na neodređeno vrijeme,dok je ostatak radnika još uvijek pod statusom zaposlenja na određeno vrijeme.
– Sve naloge za ove postupke je izdavao direktor što je vidljivo u provedenom disciplinskom postupku.

 

 

PODUZETE AKTIVNOSTI

 

– Detekcija i otklanjanje kvarova starih i po nekoliko godina (primjer praonica Rosulje kvar 7 godina,kvar na priključku Pošta Visoko 10 godina, kvarovi u naselju Prijeko,Slobodna zona Vitex,objekti KTK itd )
– Rješenje problma 28 priključaka naeselja Kralupi (predmet star devet godina zbog neisplačenih ili ne izvršenih priključenja korisnika na vodovod )
– Eliminisanje obračunskog termina „paušal“ -paušalna potrošnja koja je predstavljala ogroman gubitak na mreži uz minimalnu naplativost. Smanjenje paušala za 50%.
– Kontinuirana provjera vodomjera, svako istočište mora imati vodmjer.
– Kontrola obavljena na 95% obuhvata vodovodne mreže,ostala su još ulice iznad Kraljevca,i naselje Križ
– Izvršena popravka i osposobljavanje „rejonskih vodomjera „ koji služe za kontrolu očitanja rejona pojedinačno kao i detekcija gubitaka i stanja mreže na pojedinim rejonima. (od četiri vodmjera dva su bila ispravna ali se nisu očitavala godinama, dva su zamjenjena i ugrađena dva nova).
– Izgrađena nova četiri vodomjerna okna za nove „ rejonske vodomjere“ kojima će se upravljati putem DataLogera,GSM modula i koji će biti povezani sa upravljačkim panelom na principu „Scade sistema“, koji omugučava trenutni uvid i stanja mreže njenu potrošnju ,eventualne kvarove a u budučnosti i mjerenje pojedinačnih parametara na datim rejonima vodovodne mreže kao kontrole kvaliteta vode,rezudualni hlor itd.
– Razdvajanje priključaka u slučajevima domačinstava i pravnih subjekata,zanatskih radnji,obrta, sa ugradnjom pojedinačnih vodomjera u cilju kontrole potrošnje i radvajanja naplate po šifri obračuna za domačistva i pravna lica.
– Ugradnja vodomjera i registracija novih potrošača koji nisu bili obuhvačeni obračunom cca .250 novih potrošaća/vodomjera ili 6% ukupnog broja priključaka.
– Izvršena poravka dviju rezervnih pumpi na izvorištu Vrutak,pumpa 73,5KW i pumpa 45KW koje nisu bile u funkciji cca 10-12 godina a vrijednost istih je cca 20.000-30.000 KM.
– Izvršena popravka frekventnog pretvarača objekat Pertac, isti nije bio u funkciji od 2012 god.
– Instaliran programski paket GSM modula za daljinsko očitanje vodmjera i kontrolu istih na terenu na podlozi od Google Erth programskog paketa,koji omugučva dnevno očitanje i kontrolu rada inkaso službe na terenu.podatci su ažurirani na dnevnoj bazi očitanja.
– Izvršeno povezivanje dvaju bitnih rejona vodosnadbijevanja „prsten industriske zone Ozrakovići“ i zone snabijevanja naselja Ozrakovići i industriske zone veza Betonski most do Vispaka u saradnji sa kompanijom Vispak d.o.o. vrijednost projekta cca 18.000,00KM.
– Preuzimanje vodovoda „Kučetine“ naselje Goduša 130 korisnika

 

Izgradnja vodovoda naselja Tuk i Vilajetovići 35 korisnika vrijednost projekta 85.000,00KM
– Izvršena rekonstrukcija ulica „Visočkih brigada“,i Izeta Kurtalića
– Izrada projektne dokumentacije „Hidraulički proračun“kompletne mreže vodosnadbijavanja koja je osnova za izradu projekta rekonstrukcije vodovodne mreže pojedinačno po segmentima i prioritetima.projekat realizovan u saradnji sa Vodoprivredom Sarajevo. Vrijednost projekta cca 11.000,00KM
– Trenutne aktivnosti se vode na izgradnji i proširenju vodovoda u naselju Ramadanovici oko35 korisnika Naselje namjerno nije snadbjeveno 10-12 godina.
– U toku je izrada projekta kompletnog vodosnadbijevanja naselja Goduša,kao i izrada projekta kanalizacione mreže koji predstvalja primjer poduzimanja aktivnosti na preuzimanju lokalnih vodovoda i njihovo stavljanje pod ingerencije JKP.
– Aktivnosti se vode na pripremi projekta proširenja vodovoda na Gornji Holići
– Izvršena implementacija projekta „Hidrometriskog mjerenja“ na prostoru vodozahvta Vrutak Buci, finasisrano od strane općine Visoko vrijednost cca 95.000,00KM
– Izvršeno informatičko povezivanje aplikacija hidrometriskog mjerenja, mjerenje protoka, i očitanja zonskih vodomjera sve objedinjeno na jednom mjestu u prostorijama „Tehničkog sektora“ ul.Sarajevska.
– Trenutno se vrše pripreme za implementaciju projekta daljniskog upravljanja i kontrole za područje Buci 1 i 2 kao i Slatina Kralupi.
– Nove zgrade IGM-a su prve zgrade koje će se očitavati daljinskim putem,putem M-BAS stanica i več instalisanog programskog paketa“ Meter-ing-a“
– Podnešen je projekat kao aplikacija za dodjelu sredstava iz fonda Slivova rijeke Save za“ Izgradnju objekta hlorne stanice sa pratečom opremom“.
– Posebno nam je drago i kao veliki uspijeh da Preduzeće je uvršteno u projekat i program „HORIZONT 2024“,sa svojim projektima,“Hlorne stanice i zaštite izvorišta Vrutak)
– U toku su aktivnosti na objedinjavanju projektne dokumentacije koja će biti sastavni dio projekta „ I vodozaštine zone izvorišta Vrutak“ a obuhvatit će ;projekat površinske odvodnje regionalne ceste Visoko-Kiseljak,postavljanje dodatne fizičke zaštite prostora izvorišta u slučaju incidentnih situacija,saobračajno obilježavanje i usmjeravanje,projekat sportskog centra MZ Buci u zoni izvorišta.nosilac aktivnosti JKP Visoko.
– Izvršena anketa i popis stanova i domačinstva na području grada Visoko za projekat“ Uvođenja pojedinačnih vodomjera u stanove“,.rezultati ankete će biti objavljeni krajem januara 2016.godine kao i daljnje aktivnosti na ovom projektu.
– Radovi na kanalizacionom sistemu su zasnovani na čišćenju i održavanju istih prema rasporedu aktivnosti u toku godine sa tendencijom osposobljavanja u dijelu mehanizacije i posebne grupe radnika s obzirom na specifičnost poslova iz ovog domena.
– Izvršeni radovi na izgradnji kanalizacionog sistena naselja „Oštrac“ sa pratečim radovima na polaganju vodovodne instalacije,te izvršeno spajanje kanalizacije ispod regionalnog puta Visoko-Kiseljak.
– U toku je izrada i montaža mobilnog pumpnog postrojenja za manje intervencije na kanalizacionoj mreži za počišćavanje i pranje instalacija prema ukazanim potrebama.
– Podnešen je zahtijev prema Osnivaću da se podnese aplikacija za donaciju putem Švedske organizacije „Sida“, jednog specijalnog vozila „Voma“ za pročišćavanje kanalizacije,usisavanje nečistoća i fekalija.
– Stalna saradnja sa Mjesnim zajednicama Općine Visoko u segmentima vodosnadbijevanja
– Kvalitetna saradnja sa strukturama općinskog štaba Civilne zaštite Visoko.

 

Orginalna opća dokumentacije i dokumentacije vezenane za poslovnu aktivnost u predhodnom periodu 2010-2014 godine izuzeta od strane Finasijske policije na daljnje postupanje, te preduzeće nema u svom posjedu iste sve do okončanja rada Finasijske policije. Spisak dokumentacije je u prilogu

 

 

ZATEČENO STANJE

 

–  Kamion MAN-TIP KOVINA nadogradnja,šasija polomljena na šest mjesta,sandučni prostor sa mehanizmom za podizanje i hidrulikom oštečen i nije moguča daljnja upotreba
– Traktor NEW HOLAND, prednji i zadnji pogon oštečeni diferncijali,elektronika upravljanja nije u funkciji,gume prednje nisu nikad mijenjane,vozilo nije u pogonu,traktorka prikolica slomljena šasija nije u upotrebi.
– Mašina tip CAT-SKIP, nije u pogonu,kočnice, difernicijali, spone,zadnji kran neupotrbljiv,elektronika u kvaru.
– Kamion PODIZAČ,sistem podizanja kao i hidraulička pumpa u kvaru
– Vozilo UNIMOG,nije u pogonu,lamela ,kočnice,mehanizam za posipanje solju pokvaren,itd.
– Kamioni za odvoz smeća u pogonu sa vrlo lošim gumama
– Agregat za proizvodnju el.energije u vandrednim situacijama na lokalitetu vodozahvata Vrutka je krajnje neodovorno zapušten.Činjenica da nije stavljan u pogon dvije godine (prema uputama bar jednom se mjesečno vriši njegovo paljenje kako bi bio u punoj funkciji) predstavlja svako čuđenje ovakvim postupcima.
– Frapantan primjer odnosa prema voznom parku je kamion MAN sa posipačem koji je parkiran iza zgrade radionice i tu je potpuno korziro i istrhno,vozilo parkirano na tom mjestu sedam godina.

Ovo stanje voznog parka je poslijedica ne održavanja vozila i ne ulaganja u tekuće i investiciono održavanje kao i potpuno oslanjanje preduzeća na angažovanje privatne firme za sve poslove angažovanja radnih mašina svih vrsta,vozila za zimsko održavanje,prevoz materijala i opreme .

Saznanjem da je kamion VOLVO donacija Švedske organizacije Sida već šest mjeseci parkirano u garaži Vatrogasnog doma u Visokom i sa izgovorm zašto nije preuzet kamion „da mehanizmi na kamionu ne odgovaraju postoječoj opremi“ predstavljaju notornu neistinu koja je plasirana javnosti.

Kamion i oprema su potpuno komaktibilni i sa opremom koje preduzeće je imalo u svom vlasništvu i iz ranijih perioda.

Oprema kontejneri zapremine 1,1m3 210kom,5 kom kontejnera zapremine 5,0m3 kao i 1000kom PVC kanti su bili lagerovani šest godina na platou vatrogasnog doma i magacina firme.

Ovaj nerazumni čin politike preduzeća je bio vjerovatno sredstvo manipulacije informacijama i interesnim krugova , koji nisu željeli da preduzeće preuzme aktivnu ulogu u obavaljanju funkcije koja mu je kao osnovna djelatnost imperativ u radu.

Oprema za zimsko održavanje koju je preduzeće imalo u svom posjedu,a to su plugovi za čišćenje snijega nisu bili u funkciji jer nisu održavani,dok je u momentu preuzimanja dužnosti u februaru mjesecu 2015 godine utvrđeno da je angažovanje sredstava za zimsko održavanje privatne firme koštalo firmu svaki dan oko 1000KM po danu, tako da je angažovanje mašina za zimsko održavanje u prvih 35 dana 2015 godine koštalo preduzeće cca 37.000,00KM što je i isplačeno.

Posipni materijal za zimsku službu je bio lagerovan na lageru privatne firme ATLAS-D d.o.o. Visoko, kao što je šljaka i so za posipanje,zbog kako je rečeno „nije bilo prostora za lagerovanje u krugu firme“.Ovakav nedopustiv odnos prema infrastrukturi preduzeća je bio štetan,jer razvoj preduzeća je u potpunosti bio obustavljen.

Smještajni kapaciteti za kamione garaže su potpuno ne uslovne,ne domačinski odnos se ogleda da naslage blata i vučenog nanosa u gražama je bio cca 15cm.

Posmatrani period je iziskivao primjenu „Službenih zabilješki“ i to u domenu pravne,i poslovne aktivnosti preduzeća i to;
– Službena zabilješka koja se odnosi na zapošljavanje 13 radnika koji su primljeni na određeno vrijeme 2011 -2014 godine bez saglasnosti i odobrenja Osnivaća. Podatci su objavljeni nakon preuzimanja dužnosti i sačinjenog zapisnika,vođen je i disciplinski postupak protiv odgovornih.

– Službena zabilješka povodom uvrštavanja vodovodnog materijala po sporazumu Vodovodnog odbora Gornjeg Moštra i JKP Visočice d.o.o.

– Službena zabilješka povodom utvrđivanja postojanja materijala i opreme koja se nalazi na izvorištu VRUTAK Buci,čije se porijeklo nije moglo utvrditi,bez obzira na saznanja uposlenika,vrijednost mateijala i opreme se procjenjuje na oko 35.000,00KM.

– Službena zabilješka povodom utvrđivanja činjenica ne izvršenih radova po ugovoru za Katastrsko snimanje i prema sačinjenom zapisniku od 12.06.2013.godine o izvedenim radovima nad kompletnom mrežom vodovoda i kanalizacije JKP Visoko.d.o.o.

– Ugradnja frekventnih pretvarača na objektu Vrutak i Pertac,na postrojenju Pertac frekventni pretvarač vrijedan 25.000,00KM nije bio instaliran na postrojenju.

– Tužba preduzeća „Vizija „d.o.o. prema JKP VISOKO u iznosu od 30.000,00KM je u toku te ista još nije završena.

– Putem advokatske kancelarije izvršena je naplata potraživanja po tužbi prema preduzeću Vitex d.d. Visoko u iznosu od cca 15.000,00KM.

JKP Visoko

 

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close