Mostarska drama imala je sretan kraj: Zrinjski prošao u drugo pretkolo Lige prvaka!

Na stadionu Pod Bijelim brijegom u Mostaru odigran je uzvratni meč prvog pretkola Lige prvaka između HŠK Zrinjski i FC Urartu, a bh. prvak je nakon velike drame na kraju izbacio Armence. Nakon večerašnjih 120 minuta igre bilo je 3:3 u ukupnom rezultatu, pa su penali odlučili o konačnom pobjedniku.

Zrinjski je u prvom susretu slavio sa 1:0, večeras je također poveo sa 1:0, bio mnogo bolji u prvom dijelu, ali kasnije fizički pao, što su gosti iskoristili i postigli dva gola za produžetke. Naš predstavnik je na startu produžetaka postigao gol, ali uporni gosti pronašli su način da se ponovo vrate…

Domaćin je na prepunom stadionu od početka krenuo s pritiskom, da bi u trećoj minuti već stvorio veliku šansu. Čorluka je ubacio, Bilbija pobjegao odbrani gostiju, a onda iz okreta šutirao pored gola.

Već u šestoj minuti 2:0. Bilbija je bio u šansi, dobro je šutirao, ali je stativa bila saveznik Armenaca.

Zrinjski je do vodstva došao u 27. minuti. Čorluka je sjajno ubacio, a Bilbija se sjajno oslobodio svojih čuvara i glavom loptu poslao u mrežu za veliko slavlje.

Prvu šansu gosti su imali u 40. minuti, ali je Marić odlično odbranio udarac Saloua, pa je ostalo 1:0 na poluvremenu.

Mogao je Tičinović u 66. minuti da sve riješi, ali nije najbolje šutirao iz dobre pozicije. U 72. minuti Armenci opet imaju šansu, ali Marić je fantastično odbranio.

Ipak, u 75. minuti gosti dolaze do gola i vraćaju se u život. Grigoryan je primio loptu na lijevoj strani i na kraju pogodio dalji ugao gola Zrinjskog. VAR je provjerio gol, ali je na kraju on priznat.

Gostima je taj gol bio vjetar u leđa, krenuli su na sve ili ništa, a u 90. minuti dosuđen im je penal. Grygorian je zabio i Armenci su uspjeli da izbore produžetke. Na isteku sedmog minuta nadoknade Kožulj je ubacio, Bilbija sjajno glavom šutira, a Melikhov fantastičnom odbranom spašava goste i odvodi meč u dodatnih pola sata.

Samo što je počeo prvi produžetak, rezervista Kiš je izborio penal, te je potom sigurno pogodio sa 11 metara za 2:2. U finišu prvog produžetka Urartu je došao do novog gola. Rezervista Maksimenko je dobio loptu na lijevoj strani i preciznim udarcem pogodio za ukupnih 3:3. U ostatku produžetaka nije bilo promjene, pa se moralo pristupiti izvođenju penala. Nakon dosta uzbuđenja i napetosti, na kraju su igrači mostarskog tima prošli dalje.

Jedan od junaka bio je sjajni golman Marić. U drugom pretkolu ih očekuje duel protiv Hesperanga ili Slovana. Svoj revanš meč ovi timovi igraju sutra navečer u Luksemburgu, a u Slovačkoj je bilo 1:1.

Zrinjski – Urartu 1:2, 3:3

Zrinjski: Marić, Ćorluka, Senić, Barišić, Marin, Stanić, Čanadjija, Ivančić, Ćuže, Bilbija i Tičinović.

Urartu: Melikhov, Margaryan, Tsymbaliuk, Piloyan, Antwi, Salou, Marcos Junior, Zotko, Sabua, Mogilevets, Grigoryan.